nowe e-winiety słoweńskie 2022 – wszystko, co powinni Państwo o nich wiedzieć

Od grudnia ubiegłego roku wprowadziliśmy do sprzedaży nowe e-winiety słoweńskie, które występują w formie elektronicznej. Z tego powodu postanowiłem odświeżyć poprzedni wpis o Słowenii oraz wprowadzić kilka aktualizacji. Z czym wiążą się wprowadzone zmiany, a co zostaje po staremu? Zachęcam do zapoznania się z tekstem informującym o tym, w jaki sposób poruszać się szosami słoweńskimi, tak aby uniknąć niezbyt przyjemnych rozmów z miejscową policją na temat winiet.
Zapraszam.

Korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu w Słowenii jest płatne. Obowiązkiem zakupu e-winiety objęci są wszyscy kierowcy, pojazdów jednośladowych (motocykle) a także dwuśladowych z przyczepą lub bez o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Ponadto w Słowenii istnieją również odcinki, na których wymagana jest dodatkowa opłata (oprócz zakupu e-winiety) m.in. Tunel Karawanken na granicy z Austrią. Na poniższej mapie kolorem niebieskim oznaczone są trasy, na których wymagany jest zakup e-winiety.

https://www.pzmtravel.com.pl/media/projects/slowenia.jpg

Źródło: www.winiety.com.pl

Słoweńskie e-winiety nieco różnią się od tych, które oferowane są przez zarządców dróg np. w Czechach czy Austrii. Podstawową różnicą jest wprowadzenie kategorii pojazdów. Dostępne w sprzedaży są osobne e-winiety dla motocykli oraz dwa rodzaje winiet dla samochodów do 3,5 tony (Kategoria 2A oraz 2B).

Kategoria 2A przeznaczona jest dla samochodów kempingowych i dwuśladowych pojazdów silnikowych o maksymalnej wysokości nad pierwszą osią poniżej 130 cm, z przyczepą lub bez niej.

Natomiast kategoria 2B obowiązuje dwuśladowe pojazdy silnikowe o wysokości nad pierwszą osią 130 cm lub więcej, z przyczepą lub bez. Lista pojazdów zmierzonych dla kategorii 2B znajduje się w tym miejscu: klik

Kolejną różnicą jest czas trwania najkrótszej e-winiety. W większości krajów jest to 10 dni, natomiast w Słowenii winieta z najkrótszym okresem obowiązywania jest dostępna na okres 7 dni (dzień wskazany jako początkowy + 6 kolejnych dni kalendarzowych). Następnie mamy winiety 1-miesięczne (ważne od wskazanej daty do tego samego dnia miesiąc później) oraz 1-roczne (obowiązują przez 365 dni od wskazanej daty początkowej).

Podczas procesu składania zamówienia na e-winietę słoweńską, konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, daty początkowej obowiązywania winiety oraz kraju rejestracji pojazdu. Po wystawieniu winiety Klient otrzymuje papierowe potwierdzenie ważności winiety w wybranym terminie. Potwierdzenie to należy zabrać ze sobą w podróż i okazać odpowiednim służbom do ewentualnej kontroli. Niezwykle istotne jest dokładne sprawdzenie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty ważności winietki przed jej zakupem. Ewentualna korekta numerów lub zmiana terminu ważności po wystawieniu winiety jest niemożliwa.

Przed wyruszeniem w podróż po słoweńskich szosach, należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i wyposażenie pojazdu. W tym kraju obowiązkowo w samochodzie powinny się znaleźć kamizelki odblaskowe (dla kierowcy i wszystkich pasażerów). Obligatoryjnie są używane w przypadku opuszczenia samochodu w terenie niezabudowanym, autostradach i drogach szybkiego ruchu. Ponadto na wyposażeniu samochodu musi się znajdować ważna gaśnica, apteczka, zestaw zapasowych żarówek, a także trójkąt ostrzegawczy. Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązkowa jest przez 24 godziny na dobę przez cały rok.

Zachęcamy do wcześniejszego zakupu winiet w naszym sklepie internetowym – www.winiety.com.pl

Szerokiej drogi!