Samos – zielona wyspa błogiego spokoju i relaksu

Kreta, Zakynthos, Korfu, Rodos… wiem, że z pewnością znacie te greckie wyspy. Tak jak i zdecydowana większość ludzi wybierających się do tego popularnego turystycznie kraju na wakacje. Jeżeli jednak nie lubicie tłumu turystów, walki o leżaki na basenie czy plaży, a zamiast imprezowego klimatu gustujecie w spokojniejszych lokalizacjach, koniecznie musicie wybrać inne miejsce na wypoczynek. Dzisiejszym wpisem zabieram Was na Samos. Wybierzcie się tam a stwierdzicie, że Grecja latem może być naprawdę soczyście zielona.

Samos jest niewielką, przepiękną grecką wyspą. Ulokowana jest we wschodniej części Morza Egejskiego. Pierwsze co rzuca się w oczy po opuszczeniu lotniska to wrażenie jakby czas tu się zatrzymał. Pełna zieleni i atrakcji wyspa przyciąga turystów z całego świata, zwłaszcza tych, którzy pragną spokoju, ciszy i nieprawdopodobnego piękna. Samos to zarówno malownicze plaże w otoczeniu klifów jak i górskie szczyty. Nie sposób się tu nudzić, no chyba że właśnie z takim planem przybyliśmy na wakacje.

Wyspa ta oddzielona jest od Turcji około półtorakilometrową cieśniną Mykale. Dawniej słynęła ona z wyrobów ceramicznych, z resztą po dziś dzień tutejsze wazy, które pochodzą z VI wieku są jednymi z najbardziej znanych pozostałości po kulturze jońskiej. Samos urzeka zwłaszcza miejscami wciąż dzikimi i dziewiczymi, które pamiętają początki tworzenia.

Będąc na Samos warto przede wszystkim zwiedzić uliczki Pithagorio (południowo-wschodnia część wyspy), malowniczy port oraz odwiedzić pobliskie wzgórze, z którego można podziwiać panoramę miasta. Dalej na północ czeka zaś stolica wyspy – Samos z tradycyjnymi greckimi domami i kościółkami. Tutaj także można zwiedzić muzeum archeologiczne z monumentalnym kolosem Kouros.

Niezwykle urokliwa jest również wioska Manolates czy też popularny kurort Kokkari. Pierwsze miejsce czaruje starą zabudową i niezwykłym spokojem, drugie zaś pięknymi plażami i idealnymi warunkami do windsurfingu.

Samos jest idealnym kierunkiem wakacyjnym także dla miłośników górskich wędrówek. Czeka na nich chociażby szczyt góry Kerkis o wysokości 1434 metrów n.p.m. i niezwykłe widoki. Odkrywcy starożytnych cywilizacji zaś ucieszą się z faktu, iż można tu zobaczyć ruiny świątyni bogini Hery, Heraion.

Plaże na Samos są żwirowe i piaszczysto-żwirowe. Najsłynniejsze to Tsamadou i Lemonakia, które można odnaleźć w okolicach Kokkari, a także Megalo Seitani, Mikro Seitani oraz Potami. We wschodniej części wyspy natomiast czeka piaszczysta plaża Psilj Amos, która jest ulokowana niezwykle blisko tureckiego wybrzeża. Każda z nich urzeka i pozwala na boski wypoczynek wśród gorących promieni słońca i sielskiej atmosfery.

Jeśli zatem poszukujesz lokalizacji, która gwarantuje błogi spokój i beztroski wypoczynek, koniecznie sprawdź ten kierunek.  Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące planowanego wyjazdu. Pomożemy wybrać hotel idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i pragnień. Pełna oferta wyjazdów na Samos dostępna jest również w tym miejscu – KLIK