Malta – wyspiarskie państwo na marcowy wypoczynek

Zastanawiacie się, czy marzec to odpowiedni miesiąc na spędzenie urlopu na Malcie? Otóż tak, szczególnie dla osób, które pragną czegoś więcej, niż samych słonecznych kąpieli, które będą zwiedzać lub uprawiać trekking i hiking. W marcu na Malcie pogoda do tego typu aktywności jest wymarzona, temperatury będą plasowały się w przedziale 16-20stopni, pogoda będzie łagodna, chociaż na wszelki wypadek warto zabrać coś cieplejszego, szczególnie na wczesne poranki i późne wieczory. Na deszcz nie ma co liczyć. Opady i to raczej sporadyczne, występują tu tylko w okresie od listopada do lutego.

Malta to jeden z najmniejszych krajów europejskich. Łączna powierzchnia wszystkich wysp wchodzących w skład Archipelagu Maltańskiego wynosi 316 km2. Dla porównania – powierzchnia Krakowa to około 327 km2. Największa i najgęściej zaludniona jest wyspa Malta, kolejnymi pod względem wielkości są wyspy Gozo i Comino. I to właśnie na tych głównie wyspach skupiona jest turystyka.

Mimo niewielkiej powierzchni, Malta ma bardzo wiele do zaoferowania. Linię brzegową urozmaicają liczne półwyspy, zatoki oraz laguny z krystalicznie czystą wodą, podwodne groty i przepiękne rafy koralowe. Niezapomniany widok tworzą malownicze klify. Z kolei setki zabytkowych, historycznych budowli  takich jak pałace, warowne fortyfikacje, akwedukty oraz liczne zabytki starożytne i prehistoryczne przeniosą nas w odległe czasy, nawet do czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Na Malcie znajdują się jedne z najstarszych świątyń na świecie. Przykładem jest świątynia Ggigantija położona na wyspie Gozo, licząca aż 5800 lat. W tym wyspiarskim kraju nie spotkamy ani jednej rzeki, za to na niemal każdy 1km2 przypada zabytkowy kościół lub kaplica😉. Spacerując ulicami maltańskich miasteczek naszą uwagę przyciągną ozdobne, fantazyjne kołatki na drzwiach wejściowych oraz barwne, wyróżniające się balkony, tak charakterystyczne tylko dla tego kraju.

Wspomniałam o trekkingu i hikingu ponieważ Malta to też idealna wyspa na piesze wędrówki. Trasy nie są wymagające, za to widoki niesamowite. Szczególnie w marcu, kiedy prawie wszędzie zakwitają liczne zioła i dziko rosną kwiaty, niejednokrotnie fantazyjnie wyrastając ze skał. Zatem amatorzy tych aktywności fizycznych na pewno nie poczują rozczarowania.

Malta to dawna kolonia brytyjska, język angielski to drugi oficjalny język kraju, pierwszym jest oczywiście język maltański. Poza tym, jak na dawną kolonię brytyjską przystało, na Malcie obowiązuje  ruch lewostronny. Podróżując na Maltę trzeba pamiętać o zabraniu adapterów do kontaktów, ponieważ niemal wyłącznie używane są brytyjskie gniazdka na wtyczki z 3 bolcami.

Na Maltę można polecieć z kilku miast w Polsce, między innymi również z Krakowa. Malta jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, do wjazdu na jej teren wystarczy aktualny paszport lub dowód osobisty. Obecnie obowiązują następujące przepisy covidowe :

 OSOBY ZASZCZEPIONE

– tylko osoby w pełni zaszczepione zostaną wpuszczone na Maltę
– dotyczy wszystkich powyżej 12 roku życia
– akceptowane są Unijne Certyfikaty Covid
– od podania pełnej dawki szczepionka musi minąć minimum 14 dni
– w przypadku osób, zaszczepionych tzw. dawką przypominającą również musi minąć 14 dni    od jej podania

OZDROWIEŃCY

– wjazd możliwy tylko dla osób w pełni zaszczepionych

DZIECI

– dzieci do lat 5 zwolnione są z obowiązku przedstawienia wyniku testu/szczepienia o ile podróżują z w pełni zaszczepionymi rodzicami/opiekunami
– dzieci w wieku 5 do 11 lat – niezaszczepione dzieci mogą wjechać, mając wykonany test PCR (wykonany w ciągu 72 godzin przed przybyciem), gdy podróżują z zaszczepionym rodzicem. Zaszczepione dzieci mogą podróżować na Maltę bez testu.

WYMAGANE DOKUMENTY

Przed przylotem na Maltę wszyscy pasażerowie zobowiązani są do wypełnienia formularza lokalizacyjnego i deklaracji zdrowia, tylko wersja elektroniczna jest brana pod uwagę. Po pomyślnym wypełnieniu formularza i deklaracji klienci otrzymają e-mail z potwierdzeniem i wygenerowanym kodem QR oraz linkiem do pobrania pliku PDF. Przed wejściem na pokład pasażerowie muszę okazać PDF z kodem QR w formie wydruku lub formacie cyfrowym. Pasażerowie bez kodu QR nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu. Każde dziecko/niemowlę bez względu na wiek powinno posiadać własny kod QR.

Ciekawe propozycje na Maltę i nie tylko znajdziecie na naszej stronie https://wczasy.online/

Po ofertę zapraszam również do naszego biura przy ul. Rakowickiej 20/3b.

Jestem do Państwa dyspozycji 🙂