nowe e-winiety austriackie 2021 – wszystko, co powinni Państwo o nich wiedzieć

Od stycznia bieżącego roku wprowadziliśmy do sprzedaży nowe e-winiety austriackie, które występują w formie elektronicznej. Z tego powodu postanowiłem odświeżyć poprzedni wpis o Austrii oraz wprowadzić kilka aktualizacji. Z czym wiążą się wprowadzone zmiany, a co zostaje po staremu? Zachęcam do zapoznania się z tekstem informującym o tym, w jaki sposób poruszać się szosami austriackimi, tak aby uniknąć niezbyt przyjemnych rozmów z miejscową policją na temat winiet.
Zapraszam.

Podobnie jak w przypadku Słowacji, Republiki Czeskiej, czy Szwajcarii, korzystanie z sieci autostrad w Austrii jest płatne i wymaga zakupienia winiety. Istnieją także odcinki (głównie tunele i niektóre trasy górskie), które wymagają dodatkowej opłaty uiszczanej „na miejscu”. Na poniższej mapie, kolorem pomarańczowym oznaczone są drogi, na których zakup winiety jest obowiązkowy, kolorem niebieskim odcinki wolne od opłat, natomiast kolorem zielonym te, które wymagającą dodatkowej opłaty.

Źródło: www.winiety.com.pl

Obowiązkiem wykupienia winiety objęte są wszystkie pojazdy mechaniczne o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t (samochody osobowe, kampery, motocykle). Winiety wymagane są od razu po przekroczeniu granicy austriackiej, zatem warto o zakup winietek zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Pojazdy przekraczające masę całkowitą 3,5t (ciężarówki, autobusy oraz cięższe samochody kempingowe) potrzebują urządzenia GO box. Urządzenie można nabyć wzdłuż sieci najważniejszych dróg oraz przy przejściach granicznych

Winiety austriackie w formie elektronicznej dostępne są w trzech zakresach czasowych – 10-dniowa (ważna od zaznaczonej daty, przez kolejnych 9 dni), 2-miesięczna (ważna od zaznaczonej daty do tego samego dnia 2 miesiące póżniej) oraz roczna (obowiązuje od 01.12.2020 do 31.01.2022

Grafiki przedstawiające w naszym sklepie internetowym trzy rodzaje winiet dostępne w sprzedaży na rok 2021:

Źródło: www.winiety.com.pl

Podczas procesu składania zamówienia na e-winietę austriacką, konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, daty początkowej obowiązywania winiety oraz kraju rejestracji pojazdu. Po wystawieniu winiety Klient otrzymuje papierowe potwierdzenie ważności winiety w wybranym terminie. Policjanci oraz odpowiednie służby nie będą jednak wymagać od nas okazania jakiegokolwiek potwierdzenia do kontroli. Kontrolerzy wpisują numer rejestracyjny pojazdu do swojego systemu i na tej podstawie stwierdzają, czy winieta została wykupiona oraz czy jest ważna, podobnie ma się rzecz jeśli uwieczni nasz pojazd kamera ustawiona na autostradzie. Warto również wiedzieć, że kupując winietę austriacką w naszym sklepie internetowym, unikniesz 18-dniowej karencji w jej użytkowaniu. Oznacza to, że możliwy jest zakup winiet nawet z bardzo bliskim terminem działania. Bardzo istotne jest dokładne sprawdzenie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty ważności winietki przed jej zakupem. Proces ewentualnej korekty lub zmiana terminu ważności winiety są niemożliwe.

Brak winiety może sporo kosztować, mandaty sięgają nawet do 3 000 €. Jeżeli winieta zostanie zakupiona, ale okaże się niewłaściwa, kara może wynieść 120€, natomiast jeśli kontrolujący policjant znajdzie ślady manipulacji przy winiecie, może nałożyć na kierowcę karę w wysokości 20 €. Przypominamy, że zakupioną winietę można użyć tylko 1 raz. Nie ma więc możliwości przepisania jej na inny samochód, czy termin.

Planując podróż austriackimi drogami należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i wyposażenie pojazdu. Przypominamy więc o kamizelkach odblaskowych nie tylko dla kierowcy, ale także dla pozostałych pasażerów. Obowiązkowo są używane w przypadku opuszczenia samochodu w terenie niezabudowanym, autostradach i drogach szybkiego ruchu. Ponadto na wyposażeniu samochodu musi się znajdować ważna gaśnica, apteczka a także trójkąt ostrzegawczy. Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązkowa jest w nocy oraz w razie złych warunków atmosferycznych także w trakcie dnia.

Zachęcamy do wcześniejszego zakupu winiet w naszym sklepie internetowym – www.winiety.com.pl

Szerokiej drogi!