Winiety – wszystko co powinni Państwo o nich wiedzieć. Cz.1 – Czechy – AKTUALIZACJA

Od stycznia bieżącego roku wprowadzono do sprzedaży nowe winiety czeskie – edycji 2018. Z tego powodu postanowiłem odświeżyć zeszłoroczny wpis oraz wprowadzić kilka aktualizacji. Zapraszam do lektury!! 🙂

Wybierając się za granicę własnym samochodem zarówno na wakacje jak i w przypadku podróży służbowych, musimy liczyć się z wniesieniem opłaty za korzystanie z autostrad oraz dróg ekspresowych danego kraju. Uiszczenie takich opłat obowiązuje w większości krajów europejskich i związane jest z opłaceniem wjazdu na autostradę na bramkach tak jak u nas w kraju czy w Chorwacji, albo zakupem winiet czasowych jak na przykład w Czechach lub Szwajcarii. Gdzie możemy je nabyć, żeby zapłacić jak najmniej a także uniknąć długich kolejek przy granicach.

W Biurze Podróży Jagiellonia od wielu lat można zakupić winiety drogowe. Naklejki, które uprawniają do przejazdu drogami wybranego przez Państwa kraju, dostępne są od ręki w naszym krakowskim biurze przy ulicy Rakowickiej 20/3B. Dodatkowo mogą je Państwo nabyć także za pośrednictwem prowadzonej przez nas strony internetowej www.winiety.com.pl

Dlaczego zachęcamy do zakupu winiet z wyprzedzeniem, jeszcze przed wyruszeniem w podróż?

Powodów jest wiele, a oto kilka z nich:

W ofercie naszego biura znajdują się wszystkie dostępne w Polsce winietki na autostrady krajów europejskich, a więc winiety austriackie, czeskie, słowackie, słoweńskie, szwajcarskie, rumuńskie oraz węgierskie. Ponadto należy wiedzieć, że nie doliczamy do ceny winietek żadnych opłat transakcyjnych, w związku z tym mają Państwo pewność, że w przeciwieństwie do punktów sprzedających naklejki bez stosownych pozwoleń, oferowane przez nas winiety zgodne są z cennikiem generalnego dystrybutora w Polsce, czyli Polski Związek Motorowy.

Dodatkową korzyścią z wcześniejszego zakupu winiet jest to, że dzięki temu można uniknąć długich kolejek przy granicach oraz dodatkowych opłat związanych z prowizją przygranicznych punktów dystrybuujących winiety. Często zdarza się tak, że odłożenie zakupu winiety na czas podróży powoduje konieczność zatrzymania się na nieplanowany postój przy każdej granicy, co jest najbardziej uciążliwe podczas podróży z małymi dziećmi lub podczas nocnego przejazdu. Inną kłopotliwą kwestią może być to, że wiele stacji benzynowych, czy też innych punktów dystrybuujących winietki w krajach tranzytowych ma kilkugodzinne przerwy nocne. W takim przypadku zakup winiety również nie będzie możliwy od ręki.

Płatność za winiety odbywa się w złotówkach. Odpada więc Państwu problem związany z kupowaniem koron, forintów, franków szwajcarskich czy innych walut. Oczywiście do każdego zakupu dołączany jest paragon lub na życzenie klienta faktura VAT.

Uzupełnieniem sprzedaży winietek przez Biuro Podróży Jagiellona jest nasz sklep internetowy www.winiety.com.pl  Za jego pośrednictwem klienci spoza Krakowa mogą również zakupić winiety, a listonosz lub kurier – w zależności od wybranej opcji dostawy, dostarczy towar w najkrótszym możliwym czasie i w najkorzystniejszej cenie. Wybierając wysyłkę kurierską, winiety mogą dotrzeć do klienta nawet w następnym dniu roboczym.

Kupując winiety w Biurze Podróży Jagiellonia, mają Państwo możliwość nabycia polisy ubezpieczeniowej na wyjazd ze specjalnym, dedykowanym 20% rabatem. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej naszego biura: www.jagiellonia.krakow.pl

Kolejną świetną informację mamy też dla tych z  Państwa, którzy na wakacje planują się wybrać własnymi samochodami. Kupując takie wczasy u nas – oczywiście z gwarancją najniższej ceny w Polsce – winiety otrzymujecie Państwo GRATIS. O szczegóły promocji prosimy pytać naszych konsultantów.

Poniżej przedstawiam garść podstawowych informacji dotyczących podróżowania drogami krajów,  w których wymagany jest zakup winiety.

 

Czechy

Korzystanie z większości dróg ekspresowych oraz autostrad na terenie Republiki Czeskiej jest płatne. Kierowcy samochodów do 3,5 tony zobowiązani są do zakupu winiety, zwłaszcza jeśli zamierzają podróżować trasami, które uznawane są jako przelotowe. Na poniższej mapie kolorem niebieskim oznaczone są odcinki objęte obowiązkiem posiadania ważnej winiety, kolorem żółtym– odcinki zwolnione od opłat, a szarym – trasy planowane, lub znajdujące się w przebudowie.

Mapa dróg płatnych w Czechach (stan na dzień 01.01.2018)

źródło: PZM Travel

Winiety czeskie w formie naklejek dostępne są w trzech zakresach czasowych – 10-dniowa (ważna od zaznaczonej daty, przez kolejnych 9 dni), 1-miesięcza (ważna od zaznaczonej daty do tego samego dnia, kolejnego miesiąca) oraz roczna (obowiązuje od 01.12.2017 do 31.01.2019).

Trzy rodzaje winiet dostępne w sprzedaży od 01.01.2018.

Źródło: www.winiety.com.pl

Jednak sam zakup winiety to jeszcze nie wszystko. Na winiecie należy starannie wpisać długopisem, lub niezmazywalnym pisakiem numer rejestracyjny pojazdu w dwóch ramkach: na samej winiecie oraz mniejszym elemencie u dołu naklejki. Dolny odcinek trzeba oderwać i zachować do ewentualnej kontroli. Większą część natomiast przyklejamy od wewnętrznej strony w prawym-dolnym rogu przedniej szyby samochodu (w okolicach naklejki z numerem rejestracyjnym samochodu).

Trzeba również pamiętać, że za brak ważnej winiety grozi wysoka kara, nawet do 15 000 koron czeskich w formie mandatu płatnego na miejscu u policjanta, który dokonuje kontroli. Przed naklejeniem nowych winietek należy też upewnić się, czy na szybie nie ma żadnych starych (nieaktualnych) winiet z poprzednich wyjazdów. Winiety, które straciły już ważność należy usunąć, a za posiadanie nieważnych naklejek grozi mandat. Wymagany podczas kontroli jest również kupon dołączony do winietki, a jego brak zostanie potraktowany jak jazda bez obowiązkowej winiety.

Podczas podróży drogami naszych południowych sąsiadów należy przestrzegać także przepisów dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu. Przede wszystkim należy pamiętać o odblaskowych kamizelkach nie tylko dla kierowcy, ale także dla pozostałych pasażerów. Co ważne, kamizelki muszą być przechowywane wewnątrz kabiny pojazdu, a nie w bagażniku, tak by w każdej chwili można było bez problemu po nie sięgnąć. Innymi wymaganymi elementami wyposażenia samochodu w Czechach są zapasowe żarówki i bezpieczniki, a także apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz ważna i sprawna gaśnica. Obowiązkowa jest jazda przez całą dobę z włączonymi światłami mijania bez względu na porę roku oraz dnia. Ponadto policjanci w Czechach są bardzo rygorystyczni pod względem jazdy po spożyciu alkoholu. Według tamtejszego prawa limit alkoholu we krwi wynosi 0,00‰.