Kreta dla prawdziwych poszukiwaczy przygód – Wąwóz Samaria i Wąwóz Imbros

Dzisiejszym wpisem zabieram Państwa na Kretę, gdzie czekają na nas wąwóz Samaria i wąwóz Imbros. Dwie trudne wyprawy na największej greckiej wyspie. Zanim jednak zdecydujemy się na te dwie spektakularne wędrówki, ważnym jest, aby dobrze się do nich przygotować. Piesza wycieczka po wąwozie Samaria i wąwozie Imbros nie jest zwykłym dłuższym spacerem. Aby pomóc Wam w drodze, zamieszczam poniżej wszystkie ważne informacje i praktyczne wskazówki.

Zapraszam.

Wąwóz Samaria – najważniejsze informacje.

Wiele źródeł podaje, że wąwóz Samaria to największy wąwóz w Europie. Na pewno jednak jest najsłynniejszy na Krecie – największej greckiej wyspie. W najwęższym miejscu wąwóz ma zaledwie 4 metry szerokości, podczas gdy ściany sięgają około 500 metrów wzwyż. Tuż za wioską Omalos znajduje się wejście do wąwozu Samaria. Usytuowane jest wysokości ponad 1200 m n.p.m. skąd mamy do przebycia 16-kilometrową trasę w dół, prosto do nadmorskiego miasta Agia Roumeli. W miesiącach letnich rzeka przepływająca przez wąwóz jest całkowicie wyschnięta, jednak wiosną i jesienią na jego dnie często pojawia się woda. Na szczęście w wielu newralgicznych miejscach wybudowano mosty i kładki, aby umożliwić komfortowe pokonanie trasy również w tych okresach.

Wąwóz Imbros – krótsza alternatywa.

Wąwóz Imbros, podobnie jak Samaria usytuowany jest w zachodniej części Krety. Stanowić może krótszą alternatywę wędrówki, jeśli wąwóz Samaria wydaje się Wam nazbyt wymagający. Długość trasy to 8 kilometrów, a więc połowa dystansu jaki trzeba przebyć pokonując wąwóz Samaria. Wąwóz zaczyna się na południe od wioski Imbros na wysokości 800 metrów i kończy w nadmorskim mieście Chora Sfakion. Oprócz podziwiania typowych elementów przyrody nieożywionej, możemy również z dużą dozą prawdopodobieństwa napotkać na szlaku dzikie kozy Kri-Kri.

Odpowiednio przygotuj się do wyprawy.

Nie lekceważmy 16-kilometrowego dystansu wiodącego przez wąwóz Samaria, skala trudności pokonania go dla niejednej osoby będzie stosunkowo wysoka. Nawet jeśli jesteśmy w dobrej formie fizycznej, powinniśmy założyć 4 godziny na wędrówkę, a często dłużej. Jeśli taka perspektywa budzi u Was wątpliwości, koniecznie wybierzcie wąwóz Imbros. Dystans 8 kilometrów powinien być nieco bardziej przystępny, a samo pokonanie trasy powinno zająć około 2,5 godziny.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy wąwóz Samaria, czy wąwóz Imbros, poniższe wskazówki pomogą w przygotowaniu do drogi.

Zdecydowanie należy zacząć wyprawę możliwie wcześnie rano. W ten sposób unikniemy palącego kreteńskiego słońca, szczególnie w lipcu i sierpniu. Co za tym jednak idzie konieczna jest wczesna pobudka. A na ile wczesna? To zależy od tego, gdzie zatrzymaliśmy się na wyspie. Podróż z Hersonissos i okolic do wąwozu Imbros i Samaria trwa ponad 3 godziny. Przybywając z Rethymnon zajmie nam to ok. 2 godziny, natomiast z Chanii ok.1 godzinę.
Starannie skompletujmy strój. Podczas wyprawy, pozycją obowiązkową będą z pewnością dobre buty do chodzenia. Niezastąpiona będzie również ochrona głowy, zatem przyda nam się czapka lub chusta chroniąca przed słońcem. Żadne wyjście w teren nie obędzie się również bez plecaka z odpowiednią ilością wody i jedzenia. Nie panikujmy jednak jeśli zorientujemy się, że kończy nam się woda. Po drodze napotkać można wiele źródeł wody, z których w łatwy sposób można uzupełnić butelkę.

Zarezerwuj wycieczkę do wąwozu Samaria lub wąwozu Imbros

Niezależnie od tego, który wąwóz na Krecie wybierzemy, zawsze pojawia się pytanie: jak wrócić do punktu wyjścia? Wąwóz Samaria kończy się w Agia Roumeli, na południowym wybrzeżu Krety. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest to, że można się tam dostać wyłącznie pieszo lub drogą morską. Po tak trudnym spacerze, powrót tą samą drogą do wypożyczonego samochodu nie jest najbardziej komfortową opcją. Polecamy więc zarezerwowanie wycieczki fakultatywnej oferowanej przez touroperatorów. W jej trakcie rejs łodzią z Agia Roumeli, do punktu, w którym będzie czekał na nas autokar jest wliczony w cenę. Wcześniej zarezerwowana wycieczka to również rozsądny wybór w przypadku wyprawy wąwozem Imbros. Zawsze to przecież miłe uczucie po fizycznym wyzwaniu, wsiąść do klimatyzowanego autokaru i dać się zabrać kierowcy z powrotem do miejsca zakwaterowania. Zakup wycieczki fakultatywnej jest również ze wszech miar rozsądny w przypadku ewentualnej kontuzji na szlaku. Przewodnik zapewni, że otrzymamy niezbędną pomoc i bezpiecznie dotrzemy do punktu docelowego.

Zarezerwuj wczasy na Krecie

Jak już powyżej wspominałem, wczesna pobudka jest koniecznością, jeśli mamy zamiar pokonać wąwóz Samaria lub wąwóz Imbros. Warto rozpocząć wędrówkę wypoczętym, a powrót do hotelu, w którym czujemy się jak w domu, będzie jeszcze przyjemniejszy. Dlatego zapraszam do rezerwacji wymarzonych wczasów na Krecie. Wyszukiwarka ofert znajduje się pod tym linkiem. Jednak zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszym biurem. Nasi konsultanci z chęcią przedstawią interesujące i wyselekcjonowane oferty wypoczynku, a także pomogą w rezerwacji wycieczek fakultatywnych już na etapie zakupu oferty wczasów.