Zwolnienie z kwarantanny po przylocie do Polski – słów kilka o testach…

Kwarantanna – hasło, które wbiło się brutalnie w naszą rzeczywistość i zagościło od ponad roku w codziennym słowniku w związku z pandemią.

Każdy kraj ustanawia swoje przepisy, zgodnie z którymi kieruje obywateli i podróżnych na obowiązkową kwarantannę. Sporo tych przepisów jest ujednolicona dzięki zaleceniom Komisji Europejskiej.

Wiadomo, że osoba z pozytywnym wynikiem testu poddawana jest izolacji, z której nie ma zwolnienia przed czasem.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenie na możliwość zakażenia. I w tym wypadku ustawodawca przewidział wyjątki, które pozwalają zwolnić z kwarantanny.

Zgodnie z przepisami, obowiązującymi w Polsce od 23.02 – póki co do 14.03 – kwarantanna nakładana jest na każdą osobę mającą kontakt z osobą zakażoną.

Druga grupa osób, która podlega obowiązkowej kwarantannie to osoby, które przekraczają granicę Państwa Polskiego.

Zwolnieni z takiej kwarantanny są:

  • uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki,
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem,
  • studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia,
  • doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym,
  • osoby prowadzące działalność naukową.

 

  • Z konieczności odbycia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy zwolnione są również osoby, które przy wjeździe do Polski mogą okazać zaświadczenie o wykonanym szczepieniu (2 dawki) przeciwko Covid-19, szczepionką dopuszczoną do obrotu na terenie UE

 

  • Osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku Covid-19, również są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski. Test musi być wykonany do 48h przed wjazdem. Dopuszczalny jest zarówno test RT-PCR, jak i szubki test antygenowy.

 

I teraz kilka słów na temat testów – bo jak się okazuje, nie taki diabeł straszny.

W zasadzie każdy kraj, będący na liście podróży – czy to służbowych, czy to wypoczynkowych – daje możliwość odpłatnego wykonania testów na miejscu, i otrzymania wyniku przed lotem powrotnym do Polski.

Popularne w tym sezonie zimowym kierunki wypoczynkowe takie jak Dominikana, Meksyk, Zanzibar, Wyspy Kanaryjskie czy Egipt, postarały się o aranżację możliwości wykonania testów przed lotem powrotnym – w hotelach. Nie trzeba więc szukać na własną rękę kliniki czy laboratorium. Wszystko można załatwić w swoim hotelu, w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu. Na temat testów na destynacji więcej informacji znajdziecie Państwo w moim poprzednim wpisie.

Pamiętajmy – test przed lotem powrotnym do Polski NIE JEST OBOWIĄZKOWY, ale jego negatywny wynik, zwalnia z kwarantanny osoby, na które nałożony jest jej obowiązek z uwagi na przekroczenie granicy Polski.

Dla osób, które z różnych względów boją się wykonać test na destynacji (ew. pozytywny wynik na destynacji powoduje nałożenie kwarantanny w miejscu urlopu) polskie lotniska otwarły możliwość wykonywania szybkich testów antygenowych już po wylądowaniu, ale jeszcze przed przekroczeniem granicy. Takiej usługi nie mają wszystkie lotniska – m.in. na dzień dzisiejszy największe polskie lotnisko Chopina w Warszawie czy też lotnisko w Balicach, niemniej jednak większość polskich portów lotniczych udostępniła taką możliwość swoim pasażerom.

Należy jednak pamiętać, że możliwość wykonania testów antygenowych na polskich lotniskach dotyczy jedynie pasażerów przylatujących z krajów strefy NON-SCHENGEN.

Lotnisko Katowice

Punkt testowy zlokalizowany jest przed kontrolą paszportową, czyli przed granicą państwa. Wykonane w tym miejscu testy, w przypadku negatywnego wyniku, zgodnie z wymogami rozporządzenia, są podstawą do zwolnienia z kwarantanny po przylocie.

Koszt testu po przylocie to 180 zł (preferowana jest płatność kartą). W tej kwocie pasażer otrzyma zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, które potwierdza uzyskany wynik testu i przekazywane jest w formie wydruku lub drogą elektroniczną do 20 minut od pobrania materiału.

Lotnisko Poznań

Port Lotniczy Poznań -Ławica przygotował punkt wykonywania testów na obecność Covid-19 przed punktem kontroli granicznej, których negatywny wynik pozwala na uniknięcie kwarantanny po przyjeździe do Polski. Szybki test antygenowy (wynik do 25 minut) kosztuje 145 zł

Lotnisko Wrocław

Pasażerowie przylatujący rejsem bezpośrednim ze strefy Non Schengen mogą wykonać na wrocławskim lotnisku tuż po przylocie szybki test antygenowy. Punkt diagnostyczny badań na obecność COVID-19 znajduje się przed stanowiskami kontroli granicznej. Koszt wykonania testu to 200 zł, czas oczekiwania na wynik –około 15 minut