Chorwacja – informacje wjazdowe dla turystów

Chorwacja – ulubiona przez wielu amatorów wakacji z własnym dojazdem destynacja, potwierdziła regulacje dotyczące wjazdowych przepisów do tego kraju.

Z obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu będą zwolnione :

  1. osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 (14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień) – wymagane jest potwierdzenie przedstawione w języku angielskim
  2. tzw. ozdrowieńcy, czyli osoby, które okażą potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (pozytywny wynik testu nie może być starszy niż 180 dni poprzedzających przekroczenie granicy). Zaświadczenie musi być przedstawione w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy
  3. dzieci do 7 roku życia, podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, spełniających powyższe kryteria.

Pozostałe osoby zobowiązane są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na COVID-19.  W przypadku testów PCR należy pobrać na mniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy z Chorwacją. W przypadku szybkiego testu antygenowego i pobytu dłuższego niż 10 dni, test należy powtórzyć w terminie do 10 dnia od daty wykonania pierwszego testu.
Dodatkowo podróżni zobowiązani są do wypełnienia formularza deklaracji zdrowia na stronie – https://entercroatia.mup.hr/.

Chorwacja to idealne miejsce na wspaniałe wczasy.

Kraj ten urzeka życzliwością gospodarzy, ciepłym, lazurowym i przejrzystym morzem, pięknymi górami oraz małymi i większymi wyspami. Kalmary nigdzie indziej nie smakują tak jak w Chorwacji. Soczyste figi zrywamy prosto z drzewa a zapach lawendy unoszący się w powietrzu wieczorami czujemy jeszcze długo po powrocie z wakacji. Znudzeni plażowaniem możemy w miastach lub miasteczkach podziwiać pozostałości z czasów rzymskich. Piękne i warte zobaczenia są również niepowtarzalne chorwackie parki narodowe.

Najlepsze miesiące na wypoczynek to czerwiec, pierwsza połowa lipca, koniec sierpnia oraz pierwsza połowa września. W tym czasie gwarantowana jest piękna pogoda.

Podróż samolotem do Chorwacji  trwa  około 2 godziny. Jednak większość turystów odwiedzających Chorwację preferuje dojazd własnym samochodem. Z Polski można wybrać trasę przez Słowację i Węgry lub wygodniejszą przez Czechy, Austrię i Słowenię. W zależności od wyboru miejsca naszych wakacji podróż trwa od około 8 do około 14 godzin.

Zakwaterowanie może być w hotelach, w wynajętych willach do własnego użytku, w prywatnych apartamentach, w apartamentach w stylu wiosek wakacyjnych lub na campingach.

W najbliższej kilometrowej odległości od naszej granicy jest Istria – półwysep z licznymi skalisto – żwirowymi zatokami. Umag, Porec, Rabac, Rovinj i Pula to najpopularniejsze nadmorskie kurorty wakacyjne na Istrii. Pula słynie z najlepiej zachowanych zabytków rzymskich, w tym koloseum. Rovinj zachwyca urokliwą starówką oraz przepięknymi plażami. Rabac jest mekką dla miłośników sportu i aktywnego wypoczynk a Umag to ulubiona miejscowość rodzin wypoczywających z dziećmi z uwagi na płasko opadającą ku morzu plażę.

Zjeżdżając bardziej na południe można wybrać wypoczynek na wyspach, które kuszą rajskimi krajobrazami, pięknymi plażami i  kameralnymi zatoczkami. Rab, KRK lub Cres to północne perły Adriatyku.

Wyspa KRK jest połączona z lądem mostem, co jest dużym ułatwieniem, gdyż nie trzeba korzystać z dodatkowo płatnej przeprawy promowej. Wyspa ma do zaoferowania przepiękne plaże, urokliwe miasteczka i wspaniały, śródziemnomorski klimat.

Na wyspę Rab można dotrzeć  promem. To jedna z najbardziej zielonych wysp na Adriatyku, z piaszczystymi lub piaszczysto-kamienistymi plażami, a także  z ponad 120 km szlakami pieszymi i oznakowanymi ścieżkami rowerowymi.

Cres z kolei to niezbyt zatłoczona wyspa z sielskimi krajobrazami, dziewiczymi plażami oraz przepięknymi widokami.

W południowej Dalmacji znajdują się trzy kolejne wyspy : Korcula słynąca z najlepszych miejsc do nurkowania, Brac – chętnie wybierana przez windsurfingowców lub kitesurfingowców  oraz  wyspa Hvar.

Warto zwiedzić Split, Zadar, Trogir ze starówką wpisaną na listę UNESCO, Dubrownik z niesamowitym murem okalającym miasto lub zapomnieć o szarej codzienności odpoczywając np. wzdłuż długich plaż Riwiery Makarskiej.

Atrakcyjne oferty w niemal każdym turystycznym regionie Chorwacji znajdziecie na naszej stronie https://wczasy.online/

Potrzebne winiety wjazdowe do poszczególnych krajów zakupicie on-line przez nasz sklep internetowy http://winiety.com.pl/  lub stacjonarnie w biurze w Krakowie przy ul. Rakowickiej 20.

Zapraszam po wymarzony urlop 🙂