Chorwacja – idealne miejsce na wspaniałe wczasy

Facebookgoogle_plusmail

 

Byliście na wakacjach w Chorwacji ? Jeśli nie, to najwyższy czas tam pojechać. Chorwacja jest pięknym krajem. W dodatku szczególnie w tym roku będziemy tam ulubionymi turystami. W końcu przegraliśmy mecz w piłce ręcznej, co otworzyło chorwackiej drużynie szczypiornistów drogę do półfinału i ostatecznie to oni, a nie my, wywalczyli 3 miejsce w Mistrzostwach Europy …. ale co tam, ja i tak kocham ten kraj. Co mnie w nim urzekło? Życzliwość gospodarzy, ciepłe morze, piękne góry, małe i większe wyspy, kolor i przejrzystość morza, kalmary, które nigdzie indziej tak nie smakują, soczyste figi zrywane prosto z drzewa, gaje oliwne, zapach lawendy o zachodzie słońca, miasta i miasteczka, w których podziwiać można pozostałości z czasów rzymskich i niepowtarzalne parki narodowe.

Podróż samolotem do Chorwacji trwa niespełna 2 godziny, ale ja preferuję dojazd własnym samochodem. Można wybrać trasę przez Słowację i Węgry lub wygodniejszą przez Czechy, Austrię i Słowenię. W zależności od miejsca naszych wakacji podróż trwa od około 8 do około 14 godzin. Niektórzy dzielą ją na dwa etapy odpoczywając np. w Wiedniu lub okolicach. Jednak kiedy znudzi się nam plażowanie, mamy alternatywę, by wsiąść w samochód i podjechać w niedalekie urokliwe miejsca, których w Chorwacji nie brakuje.

Zakwaterowanie to żaden problem, do wyboru co kto lubi, może być w hotelach, w wynajętych willach do własnego użytku, w prywatnych apartamentach, w apartamentach w stylu wiosek wakacyjnych lub na campingach.

Najlepsze miesiące na wypoczynek to czerwiec, pierwsza połowa lipca, koniec sierpnia oraz pierwsza połowa września. W tym czasie gwarantowana jest piękna pogoda, jest też mniej turystów i ceny są nieco niższe.

Planując urlop w Chorwacji należy zastanowić się, gdzie dokładnie chcemy go spędzić, czy będzie to północna część kraju, czy będą to wyspy, a może warto dołożyć nieco kilometrów i zjechać na południe…

W najbliższej kilometrowej odległości od nas jest Istria – półwysep z licznymi skalisto – żwirowymi zatokami . Umag, Porec, Rabac, Rovinj i Pula to najpopularniejsze nadmorskie kurorty wakacyjne na Istrii. Pula słynie z najlepiej zachowanych zabytków rzymskich, w tym koloseum. Rovinj zachwyca urokliwą starówką oraz przepięknymi plażami. Rabac jest mekką dla miłośników sportu i aktywnego wypoczynku, a Umag to ulubiona miejscowość rodzin wypoczywających z dziećmi z uwagi na płasko opadającą ku morzu plażę.

Zjeżdżając bardziej na południe można z kolei wybrać wypoczynek na wyspach. Chorwacja posiada aż 1185 wysp. Niektóre z nich nie są zagospodarowane, wszystkie jednak kuszą rajskimi krajobrazami, pięknymi plażami i kameralnymi zatoczkami. Rab, KRK lub Cres to północne perły Adriatyku. Wyspa KRK jest połączona z lądem mostem, co jest dużym ułatwieniem, gdyż nie trzeba korzystać z dodatkowo płatnej przeprawy promowej. Wyspa ma do zaoferowania przepiękne plaże, urokliwe miasteczka i wspaniały, śródziemnomorski klimat. Na wyspę Rab można dotrzeć promem. To jedna z najbardziej zielonych wysp na Adriatyku, z piaszczystymi lub piaszczysto-kamienistymi plażami, a także z ponad 120 km szlakami pieszymi i oznakowanymi ścieżkami rowerowymi. Cres z kolei to niezbyt zatłoczona wyspa z sielskimi krajobrazami, dziewiczymi plażami oraz przepięknymi widokami.

W południowej Dalmacji znajdują się trzy kolejne wyspy : Korcula słynąca z najlepszych miejsc do nurkowania, Brac – chętnie wybierana przez windsurfingowców lub kitesurfingowców oraz tętniąca nocnym życiem i wieloma kulturalnymi wydarzeniami wyspa Hvar.

Jeśli oprócz plażowania szukamy miejsc do imprezowania na lądzie, wybierajmy okolice miast i miasteczek takich jak Trogir, Zadar, Split lub Makarska – nikt nie będzie się nudził 🙂 .

Ktoś powie, że minusem są kamieniste plaże? Owszem plaże są kamieniste lub żwirowe ( im bardziej na południe tym mniej kamieni a więcej żwiru), chociaż bywają też plaże piaszczyste, nie są tak długie i szerokie jak nad naszym Bałtykiem, ale są. Buty do wody trzeba zakładać, szczególnie dzieciom, jednak przejrzystość wody tam, gdzie występują kamienie, jest niepowtarzalna.

Przekonajcie się sami 🙂

Specjalista ds. turystyki