Winiety 2020 – wszystko, co powinni Państwo o nich wiedzieć – Austria

Niniejszym wpisem kontynuuję serię wpisów przypominającą, o konieczności zakupienia winietek w poszczególnych krajach europejskich. Dzisiaj zapraszam do zapoznania się z tekstem informującym o tym, w jaki sposób poruszać się szosami austriackimi, tak aby uniknąć niezbyt przyjemnych rozmów z miejscową policją na temat winiet.
Zapraszam.

Podobnie jak w przypadku Słowacji, Republiki Czeskiej, czy Szwajcarii, korzystanie z sieci autostrad w Austrii jest płatne i wymaga zakupienia winiety. Istnieją także odcinki (głównie tunele i niektóre trasy górskie), które wymagają dodatkowej opłaty uiszczanej „na miejscu”. Na poniższej mapie, kolorem pomarańczowym oznaczone są drogi, na których zakup winiety jest obowiązkowy, kolorem niebieskim odcinki wolne od opłat, natomiast kolorem zielonym te, które wymagającą dodatkowej opłaty.

Źródło: www.winiety.com.pl

Obowiązkiem wykupienia winiety objęte są wszystkie pojazdy mechaniczne o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t (samochody osobowe, kampery, motocykle). Winiety wymagane są od razu po przekroczeniu granicy austriackiej, zatem warto o zakup winietek zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Pojazdy przekraczające masę całkowitą 3,5t (ciężarówki, autobusy oraz cięższe samochody kempingowe) potrzebują urządzenia GO box. Urządzenie można nabyć wzdłuż sieci najważniejszych dróg oraz przy przejściach granicznych

Winiety austriackie w formie naklejek dostępne są w trzech zakresach czasowych – 10-dniowa (ważna od zaznaczonej daty, przez kolejnych 9 dni), 2-miesięcza (ważna od zaznaczonej daty do tego samego dnia, 2 miesiące później) oraz roczna (obowiązuje od 01.12.2019 do 31.01.2021).

Trzy rodzaje winiet dostępne w sprzedaży na rok 2020:

Źródło: www.winiety.com.pl

Oprócz samego zakupu winiety należy zadbać jeszcze o to, aby wszystko było zgodne z literą prawa. Chociaż w przypadku winiet austriackich nie musimy niczego wypełniać, to naklejkę należy przymocować w odpowiednim miejscu. Umieszczamy ją w lewej, górnej części szyby czołowej, albo przy lusterku wstecznym. Naturalnie od wewnętrznej jej strony. Ważne aby winietka była dobrze widoczna i nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu. Podobnie jak choćby w Czechach, mniejszy element naklejki należy oderwać i zachować do ewentualnej kontroli. Co istotne, na szybie może znajdować się w tym samym momencie tylko jedna (aktualna) winieta.

Brak winiety może sporo kosztować, mandaty sięgają nawet do 3 000 €. Jeżeli winieta zostanie zakupiona, ale okaże się niewłaściwa, kara może wynieść 120€, natomiast jeśli kontrolujący policjant znajdzie ślady manipulacji przy winiecie, może nałożyć na kierowcę karę w wysokości 20 €. Przypominamy, że zakupioną winietę można użyć tylko 1 raz. Nie ma więc możliwości przeniesienia jej na inny samochód. Jeżeli naklejona winieta zostanie usunięta z szyby, pojawi się na niej napis „invalid”, czyli nieważna. Takiej naklejki nie można już ponownie umieścić na szybie.

Planując podróż austriackimi drogami należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i wyposażenie pojazdu. Przypominamy więc o kamizelkach odblaskowych nie tylko dla kierowcy, ale także dla pozostałych pasażerów. Obowiązkowo są używane w przypadku opuszczenia samochodu w terenie niezabudowanym, autostradach i drogach szybkiego ruchu. Ponadto na wyposażeniu samochodu musi się znajdować ważna gaśnica, apteczka a także trójkąt ostrzegawczy. Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązkowa jest w nocy oraz w razie złych warunków atmosferycznych także w trakcie dnia.

Zachęcamy do wcześniejszego zakupu winiet w naszym sklepie internetowym – www.winiety.com.pl

Szerokiej drogi!