Daj się zaskoczyć wakacjom na Fuerteventurze!

W ostatnim tygodniu października na wyjeździe studyjnym z Biurem Podróży Rainbow, udało mi się odwiedzić dwie Wyspy Kanaryjskie. Ten wpis poświęcony będzie tej która oczarowała mnie bardziej, czyli – Fuerteventura, zwana również „Plaża Wysp Kanaryjskich”.

Fuerteventura to najstarsza i zarazem najdłuższa wyspa, leżąca we wschodnie części z archipelagu, najbliższej kontynentu afrykańskiego. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza „mocną przygodę” (une fort aventure). Posiada ona najdłuższą linię brzegową o długości  340 km, której w większości  to piaszczyste, ciągnące się kilometrami plaże. Klimat wyspy jest bardzo przyjemny przez cały rok. Temperatura średnia zimą to ok. 22 st., a latem powyżej 30 st.

Na  wyspie jest bardzo mało dróg asfaltowych, dlatego przy wynajmie samochodu, warto pamiętać, aby zabrać sobie wyższą klasę samochodu z rozszerzonym ubezpieczeniem, które będzie obejmowało drogi utwardzone. Przeważnie w pierwszych, podstawowych wersjach  wykluczają one drogi utwardzone.
Fajną opcją będzie również przemieszczanie się po wyspie quadem.

Fuerteventura to prawdziwy raj dla miłośników spokojnych, urokliwych miejsc.
Warunki do plażowania są doskonałe w każdej części wyspy…

W północnej części – Corralejo – znajdziemy złociste plaże, krystalicznie czystą oceaniczną wodę. Szczególnie polecam go amatorom sportów wodnych. W tym rejonie zobaczyć można również białe wydmy, które są charakterystyczne dla tego rejonu. Jest to jedna z najbardziej rozrywkowych miejscowości na wyspie z dużą ilością sklepów, barów, restauracji

Przemieszczając się na zachód odkrywamy El Cotillo, które oferuje nam plaże w kształcie lagun z miejscami do nurkowania i pływania.
Jest to wymarzone miejsce na rodzinny wypoczynek, ponieważ są to spokojne laguny bez fal.

We wschodniej części wyspy znajduje się miejscowość Caleta de Fuste – mała miejscowość wypoczynkowa, nowy kurort stworzony specjalnie na potrzeby turystyki masowej, na naturalnej zatoce.

Południe wyspy do półwysep Jandia z takimi ośrodkami jak: Costa Calma i Morro Jable.
Rejon ten szczyci się najdłuższymi plażami na wyspie, w tym słynną Playa Barca. W miejscowości znajduje się kilka centrów handlowych z restauracjami i barami. Na plażach często można spotkać amatorów joggingu czy nordic wal kingu. Bardzo popularną atrakcją w miejscowości Costa Calma, jest co tygodniowy tzw. kolorowy targ, na którym można kupić różnego rodzaju  pamiątki nie koniecznie dotyczące wyspy, a np. przywiezione z Maroka.

Fuerteventura jest wyspą pasterską – żyje na niej więcej kóz niż ludzi. Koźlina jest ulubionym mięsem tamtejszej ludności. Bardzo popularne, pochodzące właśnie z tej wyspy są kozie sery.
Queso majorero czyli ser z Fuerteventury – był pierwszym kozim  serem, który otrzymał unijne oznaczenie pochodzenia geograficznego. Jest to europejski system ochrony lokalnych produktów rolniczych, który zapewnia utrzymanie ich w autentyczności oraz z tradycyjnym sposobie produkcji. Sery, prócz tego, że smakują świetnie, uważane za część kulturowego dziedzictwa Wysp Kanaryjskich.
Ser Maxorata, którego skóra jest nacierana podczas dojrzewania mieloną papryką, został ogłoszony najlepszym serem kozim na świecie w 2015r.

Wszechobecną rośliną występującą na wyspie jest aloes. Klimat wyspy odpowiada temu właśnie kaktusowi o silnych właściwościach leczniczych i zdrowotnych. Większość ekstraktu aloesowego, stosowalnych w kosmetykach pochodzi właśnie z  Fuerteventury. W każdym lokalnym sklepiku można kupić wiele różnych kosmetyków, właśnie z wykorzystaniem aloesu, który ma silne działania przeciwbakteryjne, regenerujące tkanki oraz wzmacniające odporność.

Poprzez pryzmat kuchni zawsze mocno poznajemy dany rejon. Kuchnia Kanarów wyróżnia się wieloma kontrastami, której podstawą są dobrze doprawione dania, świeże i zdrowe składniki. Łagodny klimat i gleby wulkaniczne nadają im specyficznego smaku, co więcej wiele tutejszych produktów wyrabianych jest ręcznie posiada Chronioną Nazwę Produktu. Poznawanie Wysp Kanaryjskich, oprócz prawdziwej rozkoszy dla oczy, jest także rozkosz dla podniebienia. Jestem przekonana, że tutejsza kuchnia przekona najbardziej wymagających smakoszy.

ZAREZERWUJ WAKACJE NA FUERTEVENTURZE!