nowe e-winiety czeskie 2021 – wszystko, co powinni Państwo o nich wiedzieć

Od stycznia bieżącego roku wprowadzono do sprzedaży nowe e-winiety czeskie, które występują w formie elektronicznej. Z tego powodu postanowiłem odświeżyć poprzedni wpis o Czechach oraz wprowadzić kilka aktualizacji. Z czym wiążą się wprowadzone zmiany, a co zostaje po staremu? Zapraszam do lektury!!

Korzystanie z większości dróg ekspresowych oraz autostrad na terenie Republiki Czeskiej jest płatne. Kierowcy samochodów do 3,5 tony zobowiązani są do zakupu e-winiety, zwłaszcza jeśli zamierzają podróżować trasami, które uznawane są jako przelotowe. Na załączonej poniżej mapie kolorem niebieskim oznaczone są odcinki objęte obowiązkiem posiadania ważnej e-winiety, kolorem żółtym – odcinki zwolnione od opłat, a szarym – trasy planowane, lub znajdujące się w przebudowie.

źródło: www.winiety.com.pl

Winiety czeskie w formie elektronicznej dostępne są w trzech zakresach czasowych – 10-dniowa (ważna od zaznaczonej daty, przez kolejnych 9 dni), 30-dniowa (ważna od zaznaczonej daty plus kolejnych 29 dni) oraz roczna (obowiązuje przez 365 dni od wskazanej daty początkowej)

Podczas procesu składania zamówienia na e-winietę czeską, konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, daty początkowej obowiązywania winiety oraz kraju rejestracji pojazdu. Policjanci oraz odpowiednie służby nie będą jednak wymagać od nas okazania jakiegokolwiek potwierdzenia do kontroli. Kontrolerzy wpisują numer rejestracyjny pojazdu do swojego systemu i na tej podstawie stwierdzają, czy winieta została wykupiona oraz czy jest ważna, podobnie ma się rzecz jeśli uwieczni nasz pojazd kamera ustawiona na autostradzie. Bardzo istotne jest dokładne sprawdzenie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty ważności winietki przed jej zakupem. Proces ewentualnej korekty lub zmiana terminu ważności winiety są bardzo kłopotliwe, a w miesiącach wakacyjnych trzeba liczyć się z kilkutygodniowym oczekiwaniem na odpowiedź ze strony czeskiej. Trzeba również pamiętać, że za brak ważnej winiety grozi wysoka kara, nawet do 15 000 koron czeskich w formie mandatu płatnego na miejscu u policjanta, który dokonuje kontroli.

Podczas podróży drogami naszych południowych sąsiadów należy przestrzegać także przepisów dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu. Przede wszystkim należy pamiętać o odblaskowych kamizelkach nie tylko dla kierowcy, ale także dla pozostałych pasażerów. Co ważne, kamizelki muszą być przechowywane wewnątrz kabiny pojazdu, a nie w bagażniku, tak by w każdej chwili można było bez problemu po nie sięgnąć. Innymi wymaganymi elementami wyposażenia samochodu w Czechach są zapasowe żarówki i bezpieczniki, a także apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz ważna i sprawna gaśnica. Obowiązkowa jest jazda przez całą dobę z włączonymi światłami mijania bez względu na porę roku oraz dnia. Ponadto policjanci w Czechach są bardzo rygorystyczni pod względem jazdy po spożyciu alkoholu. Według tamtejszego prawa limit alkoholu we krwi wynosi 0,00‰.

W kolejnych tygodniach przybliżę Państwu zmiany jakie zostały wprowadzone w kolejnych krajach.