Fuerteventura – trochę słońca na jesienny czas

Przed nami kilka jesienno-zimowych miesięcy. Osoby, które jeszcze nie mogą się rozstać z latem i piękną słoneczną pogodą mogą się zdecydować na przedłużenie lata przez wyjazdy w cieplejsze miejsca. Dziś zapraszam na wyspę Fuerteventura, gdzie słońce o tej porze roku świeci wysoko i pozwala na korzystanie ze wszystkich atrakcji, które serwują nam wakacyjne miesiące.

Fuerteventura jest hiszpańską wyspą, położoną we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim. Podobnie jak w przypadku Teneryfy, klimat panujący na wyspie sprzyja sezonowi turystycznemu przez cały rok.

Krajobraz Fuerteventury tworzą przede wszystkim masywy wulkaniczne a także długie, piaszczyste plaże, które są główną atrakcją wyspy, przyciągając turystów z różnych stron świata. Fuerteventura cechuje się najbardziej suchym klimatem ze wszystkich wysp archipelagu. Dominują tu wysokie temperatury oraz silne saharyjskie wiatry, które przenoszą piasek znad pustyni. Ze względu na te warunki uboga jest szata roślinna na wyspie, krajobrazy są głównie skaliste. W głębi lądu znajdują się pastwiska dla kóz, to z ich mleka produkuje się znany na cały region ser majorero. Woda pitna pozyskiwana jest z odsalania wody morskiej oraz dostarczana jest na statkach z kontynentalnej części Hiszpanii.

Fuerteventura jest wyspą wietrzną, wiatr wieje tu niemal cały czas, lecz nie stanowi to wady, pozwala on znaleźć nieco wytchnienia w upalne dni i łagodzi dyskomfort przebywania w pełnym słońcu. Wiatr jest również sprzymierzeńcem dla fanów windsurfingu, kitesurfingu i żeglarstwa, którzy na wyspie mają świetne warunki do realizacji swojej pasji.

Wyspa zachwyca swoimi krajobrazami, warto wypożyczyć samochód i wybrać się na wycieczkę górską drogą łączącą miasto Antigua z nadmorską osadą La Pared, w trakcie przejazdu możemy zatrzymać się przy jednym z wielu punktów widokowych.

Na obszarze Fuerteventury nie ma wielu zabytków w postaci historycznych budowli, możemy natomiast odwiedzić wiele nietypowych obiektów, które stanowią atrakcje turystyczne. W nadmorskim miasteczku Ajuy znajdują się warte zwiedzenia stare wyrobiska górnicze. Kolejnym miastem wartym odwiedzenia jest miejscowość Bentacuria, w której jest świątynia Iglesia de Santa Maria pochodząca z XVII wieku a także odnowiony dworek mieszczański Casa Santa Maria, pełniący obecnie rolę lokalnej restauracji. Sporą atrakcją jest również skansen w mieście Tefia, gdzie możemy przekonać się jak jeszcze niedawno żyli rdzenni mieszkańcy wyspy.

W południowej części Fuerteventury umiejscowiony jest jeden z popularniejszych kurortów na wyspie – Costa Calma. Miasteczko jest kameralne, hotele położone są tuż nad linią brzegową i niemal z każdego z nich jest bezpośrednie zejście na plażę. Ogromne wrażenie robi najsłynniejsza plaża na wyspie – Sotavento. Jest szeroka, piaszczysta i bardzo długa, podziwiać na niej również możemy spektakularne laguny. Znajduje się tu także doskonałe zaplecze dla miłośników windsurfingu  i innych sportów wodnych.

Kolejną miejscowością często wybieraną przez wczasowiczów jest położona na południu wyspy  Jandia. To typowy kurort turystyczny, w którym jest wiele sklepów, salonów gier, restauracji i luksusowych hoteli. Nieopodal Jandia leży miasto Moro Jable, również tutaj mamy bogatą ofertę restauracji i hoteli, miasteczko urzeka wąskimi, stromymi uliczkami.

Północne wybrzeże to przede wszystkim miejscowość Corralejo, słynie z pięknych, szerokich, piaszczystych plaż. Złocisty piasek na samych plażach zdaje się nie mieć końca – wdziera się w głąb lądu aż po horyzont, tworząc wysokie wydmy, żywo przypominające te z Sahary. Ocean tuż przy brzegu mieni się przepięknymi odcieniami błękitu i turkusu, a kontury małej wyspy Lobos dodają widokowi malowniczości.