Costa Dorada – Złote Wybrzeże Hiszpanii

Costa Dorada zwana jest Złotym Wybrzeżem, to region turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego od Barcelony na wschodzie aż po Tarragonę na zachodzie. Łańcuch górski, który otacza Złote Wybrzeże skutecznie chroni region od porywistych wiatrów i sprawia, że temperatury powietrza w okresie od maja do października nierzadko przekraczają 30°C.

Costa Dorada stanowi doskonałe miejsce na rodzinne wakacje, można tu aktywnie spędzić czas uprawiając sporty wodne, ale także odpoczywać na wspaniałych, rozgrzanych hiszpańskim słońcem plażach. Charakterystyczne dla tego Złotego Wybrzeża są niewielkie, urokliwe i spokojniejsze niż na Costa Brava plaże, niemniej jednak, w większych kurortach można jednak zaznać nocnego życia i zabawy do białego rana.

Turyści wypoczywający na Costa Dorada często zatrzymują się w Sitges, jest to miejscowość oddalona o ok. 40 km na zachód od Barcelony. Klimatyczna, pełna zakamarków starówka, pełna jest restauracji, modnych butików, dyskotek i kawiarń. W miasteczku znajduje się wspaniała, długa na 4 km piaszczysta plaża, wzdłuż której biegnie zachęcająca do romantycznych spacerów promenada. Sitges jest jednym z najczęściej wybieranych kurortów na Costa Dorada przez samych Hiszpanów, ale i wielu turystów przybywa tu z Anglii, Holandii i Francji, region urzeka ich tak, że niektórzy z nich wykupują tu domy i osiedlają się na stałe.

Cambrils jest niewielkim nadmorskim miasteczkiem, położonym ok 25 km na zachód od Tarragony. Atrakcją miasta jest szeroka, 9-kilometrowa piaszczysta plaża, która ucieszy wszystkich entuzjastów beztroskiego wypoczynku na leżakach jak i amatorów sportów wodnych. Wzdłuż plaży ciągnie się długa, bo prowadząca aż do Salou promenada. Warto w mieście zobaczyć port oraz malowniczą starówkę z zabytkową wieżą zegarową. Cambrils jest rozrywkowym kurortem, w którym nie brakuje typowych hiszpańskich restauracji rybnych, kawiarenek, sklepików i barów, a w okolicach portu znajduje się targ, na którym odbywają się licytacje ryb.

Salou jest świetnym miejscem dla osób planujących rodzinny wypoczynek. Słynie z dużej różnorodności hoteli, restauracji, barów i klubów. W mieście znajdują się cudowne, piaszczyste plaże a także długa promenada z mnóstwem kawiarń i sklepików. Turyści mogą wypoczywać m.in. na głównej plaży miejskiej – Platja de Llevant, długiej na ponad kilometr. Oprócz doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych, wypoczywający mają tu do swojej dyspozycji m.in. wypożyczalnię łódek, Aquapark czy też tor gokartowy. Atrakcją Salou są także wspaniałe pokazy multimedialnych fontann, znajdujących się tuż przy promenadzie.

Będąc na wakacjach na Costa Dorada warto odwiedzić słynną stolicę Katalonii – Barcelonę, ale także nieco mniejsze ośrodki, jak np. uniwersytecką Tarragonę czy też monumentalny klasztor benedyktynów w Montserrat. W okolicach Salou, główną atrakcję turystyczną dla rodzin z dziećmi stanowi park rozrywki Universal’s Port Aventura, a istotnym punktem na mapie Costa Dorada dla miłośników przyrody jest Park Narodowy Delty rzeki Ebro.