Dominikana – rajskie plaże na Karaibach

Jeśli planujesz spędzić wakacje na Dominikanie i wahasz się którą część wyspy obrać za cel, to ten wpis jest przygotowany właśnie dla Ciebie! Punta Cana, czy może Puerto Plata? Poniżej postaram się pokrótce opisać te dwa popularne regiony Dominikany, wskazując podobieństwa i różnice między nimi. Sprawdź więc, w którym rejonie tej egzotycznej wyspy powinieneś wybrać na miejsce wypoczynku  i jakie atrakcje czekają na Ciebie w okolicy.
Zapraszam.

Republika Dominikańska to drugi pod względem wielkości kraj archipelagu Wysp Karaibskich, położona jest na  wyspie Hispaniola, której obszar współdzieli z Haiti. Stołeczne miasto w Santo Domingo zostało założone w 1496 r i jest najstarszym stałym osiedlem europejskim na obu kontynentach amerykańskich. Warto wybrać się na Dominikanę zimą lub jesienią. Można wtedy nacieszyć się karaibskim słońcem, którego przecież tak nam brakuje o tej porze roku w naszym kraju. W tym okresie na Dominikanie też jest trochę chłodniej, chociaż może lepiej byłoby napisać: jest nieco mniej gorąco. Nie ma jednak pory roku, którą można by zdecydowanie odradzić, warunki naturalne na wyspie pozwalają na to aby sezon turystyczny trwał tu w zasadzie przez cały rok. Warto mieć jednak na uwadze występowanie pory deszczowej. Wówczas opady są dość intensywne, ale zazwyczaj trwają bardzo krótko i są znakomitym orzeźwieniem od panujących upałów.

Bardzo często wybieranym miejscem wypoczynku na Dominikanie jest Punta Cana, czyli rejon w którym poczujemy prawdziwy smak Karaibów. To tu znajdują się liczne gaje kokosowe a także  zachwycające, wielokilometrowe plaże, które łagodnie i stopniowo opadają do turkusowego morza Karaibskiego. Wybrzeże Punta Cana to także miejsce posiadające piękną rafę koralową, co sprawia, że rejon ten jest wymarzonym miejscem dla nurków. Stanowi on również wspaniałe miejsce do spędzenia spokojnych i rodzinnych wakacji.

Plaże regionu Punta Cana na Wybrzeżu Kokosowym uważane są za najpiękniejsze na całych Karaibach. Prawdziwą perłą w koronie jest publiczna plaża, Playa Macao, która została wpisana na listę UNESCO. Ze względu na objęcie jej obszaru ochroną środowiska, zaznamy na niej błogiego spokoju. Jedyną zabudowę stanowią niewielkie, klimatyczne restauracje serwujące lokalne specjały. Jest to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Szczególnie polecanymi plażami dla rodzin z dziećmi są odznaczone certyfikatem Błękitnej Flagi Playa Bavaro oraz Playa Cabeza de Toro. W ich pobliżu znajduje się wiele kompleksów hotelowych oraz zapewniają bogatą infrastrukturę, dzięki której wypoczniemy w aktywny sposób. Niezwykłą popularnością cieszy się również pięciokilometrowy pas wybrzeża stanowiący Playa Punta Cana, który łączy się z innymi plażami tego regionu. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się bardzo rozwinięta i urozmaicona baza hotelowa. Miejsce to jest świetną propozycją dla osób zainteresowanych długimi spacerami brzegiem morza.

Oczywiście oprócz samego plażowania w południowej części Dominikany jest także wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Tutaj zdecydowanie godnym polecenia punktem jest rezerwat Ojos Indigenas, czyli równikowy las, który został wyodrębniony na obszarze 500 ha. Połączony jest z kilkunastoma lagunami, które to laguny zasila podziemna rzeka. Wypoczywając w rejonie Punta Cana warto również odwiedzić Park Ekologiczny Punta Cana, czyli miejsce ochrony zagrożonych gatunków fauny i flory. Kolejnym punktem wypadowym, który śmiało mogę polecić jest nieodległa wyspa Sanoa. Jest to przepiękna, niezwykle malownicza, egzotyczna wyspa z równie pięknymi plażami. Warto o opcję wycieczki fakultatywnej zapytać Twojego touroperatora.

Drugim z opisywanych dziś rejonów Dominikany, są okolice Puerto Plata, czyli „srebrnego miasta”, który również jest bardzo popularnym i chętnie odwiedzanym kurortem turystycznym. To stolica północnego wybrzeża Dominikany, z niezwykłym Muzeum bursztynu, bogatym w zbiory błękitnych odmian tych ozdób. Mnóstwo kawiarenek ulokowanych jest wzdłuż nadmorskiego bulwaru, na którego końcu wznosi się Fort Św. Filipa. Puerto Plata położona jest niedaleko miejscowości Santiago i Cabrera, stanowiąc świetne miejsce wypadowe do zwiedzania tych miast. Zabudowa domostw w stylu wiktoriańskim, piękne i bujne tropikalne, lasy a także malownicze wzniesienia tworzą niepowtarzalny krajobraz.

Często można usłyszeć, że jeśli chcemy większość czasu spędzić na plaży, należy wybrać rejon Punta Cana. Zasadniczo jest to prawdą, choć nie taką prawdą stuprocentową jakby się mogło wydawać. W rejonie Puerto Plata również możemy znaleźć urokliwe miejsca nad brzegiem morza, m.in. warto odwiedzić plaże na półwyspie Samana. W zasadzie są bezludne i ciągną się całymi kilometrami. Co jakiś czas plażowy krajobraz zmienia się w niewielkie zatoczki porośnięte palmami kokosowymi. Takie miejsca idealnie sprawdzają się podczas romantycznych wypadów we dwoje. Warto wybrać się choćby na Playa Las Terrenas, która jest wąska  położona w centrum miejscowości wypoczynkowej. Zapewni nam ona wypoczynek w cieniu palm leniwie opadających w kierunku wody. Ciekawym miejscem jest również Playa el Portillo, czyli tzw. psia plaża. Położona jest w niedalekiej odległości od Las Terrenas, a nazwę swą zawdzięcza temu, że prędzej na niej można spotkać okoliczne czworonogi niż innych wypoczywających. Jest to kolejne miejsce, które śmiało można polecić osobom unikającym hałasu i zgiełku. Często wybierana na miejsce kąpieli słonecznych jest Playa Dorada rozciągająca się na wschodnich krańcach Puerto Plata. Cieszy się dużą popularnością wśród wypoczywających w pobliskim kurorcie wypoczynkowym. Jest jednak na tyle duża i szeroka, że każdy z turystów znajdzie na niej ustronne miejsce dla siebie.

Co warto zobaczyć w rejonie Puerto Plata? Ano w samym mieście można wybrać się do muzeum bursztynu, które w swoich zbiorach ma mieniące się na niebiesko odmiany tej pradawnej żywicy. Innym ciekawym punktem jest kolejka linowa – jedyna na całych Karaibach, którą można dostać się na szczyt Pico Isabel de Torres. Na szczycie góry znajduje się wspaniały ogród botaniczny, którego egzotyczna roślinność jest czymś niezwykłym dla każdego Europejczyka. W bliskiej okolicy Puerto Plata możemy również wybrać się do parku wodnego Ocean World Adventure Park, gdzie mamy możliwość popływać z delfinami.

Mam nadzieję, że niniejszym wpisem udało mi się nieco nakreślić charakterystykę tych dwóch części Dominikany. Jeśli jednak masz dodatkowe pytania odnośnie tego kierunku, koniecznie skontaktuj się z nami. Każdy z Klientów otrzymuje od nas spersonalizowane oferty, dostosowane do oczekiwań i zakładanego budżetu. Pełny przegląd ofert znajdziesz również na naszym portalu rezerwacyjnym, dostępnym pod TYM LINKIEM.