Meksyk – wycieczki fakultatywne – czyli co warto zobaczyć
Meksyk to słoneczny kraj z bogatą kuchnią i kulturą. Otoczony Oceanami Spokojnym i Atlantyckim oraz Morzem Karaibskim zachęca turystów przepięknymi plażami i krajobrazami. Kraj ten słynie też z dawnej obecności Majów i Azteków, po których zostało zachowanych wiele wspaniałych zabytków.
W Meksyku warto spróbować nurkowania, czy przepłynąć się rejsem po lagunie, a także odwiedzić wodospady.
Jeśli chodzi o zwiedzanie samego Meksyku to wszystko jest kwestią czasu. Można wybrać opcję wycieczki objazdowej – i wówczas mamy w zasadzie możliwość zwiedzenia całego kraju, jak również sąsiadującego Belize czy Gwatemali.
Jeśli jednak wybieramy opcję wypoczynku stacjonarnego, wówczas warto skorzystać z opcji wycieczek fakultatywnych. Z uwagi na spore odległości – wycieczki fakultatywne w główniej mierze skupiają się na Półwyspie Jukatan – ponieważ główne resorty turystyczne właśnie tutaj się znajdują.
W ramach fakultetów gorąco polecam zobaczyć:
– Chichen Itza – najbardziej fascynujący zakątek na półwyspie Jukatan. Uznaje się go za jeden z siedmiu nowych cudów świata, który widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tu czeka Was spacer pośród majowskich ruin, zabytkowych świątyń oraz wielostopniowych piramid. Miejsce to zachowało się w doskonałym stanie, mimo że ma ponad 1500 lat.
Robi niesamowite wrażenie zwłaszcza w połączeniu z noclegiem w hotelu Mayaland, sąsiadującym z Chichen Itza.
– Tulum – to zbudowane na szczycie klifu miasto ze wspaniałym stanowiskiem archeologicznym i pięknie zachowanym kompleksem świątyń Majów. Przed kolonizacją określano je jako „Miasto Jutrzenki”. W dawnych czasach był to doskonały punkt obserwacyjny i znakomite miejsce do czczenia jednego z najważniejszych bóstw – boga Słońca.
– Uxmal i Palenque – kolejne dwa stanowiska archeologiczne z doskonałymi przykładami architektury Majów. Robią wrażenie.
– kąpiel w cenocie Ik Kil – o jedne z najbardziej znanych, a zarazem najpiękniejszych jaskiń na Jukatanie. Cenote to studnie wapienne zalane krystalicznie czystą wodą, Tworzą podziemne systemy połączonych ze sobą komnat, jaskiń i tuneli wodnych. Cenote zajmowały ważne miejsce w życiu cywilizacji Majów. Wierzono, że są one wejściem do innego świata, punktem łączącym świat żywych i umarłych. Łączna długość podziemnych kanałów łączących wapienne studnie wynosi ponad 500 km!
Specjalista ds. turystyki