lefkada – dlaczego warto się tam wybrać?

Dzisiejszym wpisem zabieram Państwa na słoneczną Lefkadę. Postaram się odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie oraz udzielić kliku wskazówek dla wypoczywających na tej greckiej wyspie.
Zapraszam!

Lefkada to czwarta pod względem wielkości wyspa morza Jońskiego, położona jest między Korfu a Kefalonią. Składają się na nią 24 wyspy, znajdujące się na morzu, w niewielkiej odległości od siebie. Nazwa Lefkada pochodzi od przylądku o nazwie Leftkantas, usytuowanego na południowym krańcu wyspy. Ciekawostką jest to, że na Lefkadę można dojechać samochodem, bez przeprawiania się promem, wykorzystując pływający most łączący wyspę ze stałym lądem. Loty czarterowe odbywają się do miejscowości Araxos, a stamtąd do dyspozycji mamy transfer autokarem.
Wyspa połączona jest także połączeniami promowymi z wyspami Meganisi, Kefalonia oraz Itaką

Dlaczego warto odwiedzić Lefkadę?

Najprościej i najkonkretniej będzie odpowiedzieć w kilku punktach:

– jest jedną z najpiękniejszych wysp greckich,
– posiada jedne z najbardziej malowniczych plaż Morza Śródziemnego,
– zachwycimy się turkusowymi kolorami morza,
– doświadczymy niesamowitych widoków ze stromych klifów,
– będziemy mieć możliwość obcowania z bujną przyrodą,
– uzyskamy możliwość zwiedzenia pozostałych Wysp Jońskich,
– miejsce to oferuje bardzo dobre jedzenie i wino, mnóstwo przyjemnych i klimatycznych restauracji, tawern i kawiarni,
– możemy odwiedzić tętniące życiem Nidri.

Co warto zobaczyć na Lefkadzie?

Lefkada to stolica wyspy z mariną, jedną z najbardziej nowoczesnych w Grecji (może pomieścić 500 jachtów, znajdują się tam obiekty rekreacyjne i tereny zielone). Długość pomostów stałych wynosi 1700 metrów, a pływających 940 metrów. Na głównej promenadzie Ioannou Mela znajdują się tawerny oraz sklepy.

Przylądek Dukato – jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Lefkadzie. Przylądek jest bardzo malowniczy, wcinający się w morze. Można stąd zobaczyć sąsiednie wyspy: Itakę i Kefalonię.

Nidri – największy kurort na wyspie i najlepiej zagospodarowana turystycznie miejscowość wypoczynkowa. Miejsce idealne dla miłośników rozrywek i nocnego życia. Znajduje się tu mnóstwo hoteli, restauracji, klubów nocnych, dyskotek oraz wspaniały widok na zatokę i okolicę.

Wodospady Ronies – bardzo malowniczo usytuowane, droga do nich prowadzi przez wąwóz.

Vasilikos – mała, kameralna miejscowość – znajduje się tu jedna z najbardziej znanych na świecie plaża, oferująca znakomite warunki do windsurfingu.

Wschodnia część wyspy jest łagodna i posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Plaże są w formie osłoniętych zatoczek. Znajdują się tu takie miejscowści jak: Kariotes, Ligia, Nikiana, Perigiali, Nidri, Wilcho, Gieni, Desimi, Poros, Syvota i Vasiliki.

Zachodnia część wyspy to strome klify wchodzące w morze, dominuje tu zieleń, lasy sosnowe, cyprysy, drzewa oliwne oraz winnice. Znajdują się tu jedne z piękniejszych plaż Europy: Kastro, Ai Gianni, Pefkoulia, Milos, Kathisma, Gialos, Egremni, Porto Katsiki. Wszystkie z nich charakteryzują się kryształową wodą oraz skalistym krajobrazem. Wybrzeże to kończy się przylądkiem Lefkantas. gdzie w starożytności znajdowała się świątynia Apollina i skąd, według legendy, wskoczyła do Morza Jońskiego poetka Safona z powodu swojej nieszczęśliwej miłości do Faona.

Górzyste wnętrze wyspy zachowało swój rolniczy charakter – znajdują się tu słoneczne łąki, stare kościółki, opuszczone klasztory, murki z kamienia, wiatraki i młyny wodne oraz wąwozy.

Od kwietnia do połowy września na Lefkadzie wieją punentes i maistros (wiatry zachodnie i północno zachodnie) oraz nieco rzadziej wiatr ostria (południowy). Znajdziemy tu dwie z najlepszych na świecie plaż do uprawniania windsurfingu (Vasiliki i Ai Gianni). Głębiny stanowią idealne miejsce dla bezpiecznego nurkowania. Ponadto miejsce to zapewnia możliwość wycieczek pieszych i rowerowych po górach i wąwozach.

A to tylko część z tego, co możemy zobaczyć i doświadczyć na Lefkadzie. Zarezerwuj swój wymarzony urlop już teraz korzystając z naszej wyszukiwarki on-line:
wczasy.online/lefkada