KWARANTANNA PO POWROCIE DO POLSKI – CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY JEJ UNIKNĄĆ ?

 

Szanowni Państwo przypominam, że z kwarantanny zwolnione są:

– Osoby zaszczepione na COVID-19, które okażą dokumenty potwierdzające pełne zaszczepienie pobrane z Internetowego Konta Pacjenta (zaświadczenie, kod QR + potwierdzenie otrzymane w punkcie szczepień).
– Osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy. Dokument potwierdzający izolację należy wygenerować z Internetowego Konta Pacjenta.
– Osoby powracające z krajów strefy Non-Schengen – negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy) wykonany w ciągu 48 godzin od momentu przekroczenia granicy. Testy są wymagane dla wszystkich uczestników, również dzieci w każdym wieku. W celu potwierdzenia zniesienia kwarantanny należy skontaktować się z sanepidem na podstawie wprowadzonego przez laboratorium negatywnego wyniku testu w Internetowym Koncie Pacjenta.
– Osoby powracające z krajów strefy Schengen – negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy) wykonany w ciągu 48 godzin przed powrotem do Polski lub od momentu przekroczenia granicy, po powrocie. Testy są wymagane dla wszystkich uczestników, również dzieci w każdym wieku. W celu potwierdzenia zniesienia kwarantanny należy okazać negatywny wynik testu wykonanego za granicą (nie wcześniej niż 48 godzin przed powrotem) lub skontaktować się z sanepidem na podstawie wprowadzonego przez laboratorium negatywnego wyniku testu w Internetowym Koncie Pacjenta, wykonanym w ciągu 48 godzin po powrocie, w Polsce.

Źródło: https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/k-wjazd-do-polski-kwara/9081,Informacje-dla-podroznych.html

Testy po przylocie na lotniskach w Polsce

– Lotnisko w Warszawie: osoby przylatujące z krajów Schengen i non-Schengen mogą wykonać test po przylocie. Punkt znajduje się w hali odbioru bagażu. Punkt działa 7 dni w tygodniu, w godzinach od 6:30 do ostatniego planowanego przylotu. Test antygenowy kosztuje 200 zł/os., wynik otrzymamy w ciągu 20 minut. Wynik wprowadzany jest do systemu, dzięki temu możliwe jest zdjęcie kwarantanny.

– Lotnisko w Katowicach: od 12 kwietnia 2021 nowy punkt zlokalizowany jest na parkingu przed terminalem pasażerskim C (na prawo od wyjścia z budynku, mapa: http://bit.ly/punkt-testowy-ktw). Zaplanowano 6 stanowisk kontenerowych – w tym jedno tylko dla rodzin z dziećmi i dla osób wylatujących z Pyrzowic. Koszt testu antygenowego to 160 zł (preferowana jest płatność kartą). W tej kwocie pasażer otrzymuje wynik w języku polskim lub angielskim. Badania wykonuje Laboratorium Lab-Med, które wykorzystuje certyfikowane testy antygenowe Panbio firmy Abbott.

 – Lotnisko we Wrocławiu:
Strefa Schengen: W terminalu pasażerskim wykonywane są szybkie testy antygenowe gwarantujące natychmiastowe zwolnienie z kwarantanny. Lokalizacja: terminal pasażerski, strefa przyloty przed wyjściem do hali odbioru bagażu. Godz. otwarcia: codziennie, po każdym przylocie. Czas oczekiwania na wynik: 15 min od momentu wykonania badania. Koszt testu: 200 PLN za osobę wraz z zaświadczeniem i natychmiastowym zwolnieniem z kwarantanny (płatność: karta/ gotówka)
Strefa Non – Schengen: Lokalizacja: terminal pasażerski, strefa ogólna (po przejściu kontroli granicznej i wyjściu z hali odbioru bagażu, należy kierować się w stronę strefy odloty). Godz. otwarcia: codziennie, po każdym przylocie ze strefy Non Schengen. Czas oczekiwania na wynik: 15 min od momentu wykonania badania. Koszt testu: 200 PLN za osobę wraz z zaświadczeniem i natychmiastowym zwolnieniem z kwarantanny (płatność: karta/ gotówka)

– Lotnisko w Poznaniu: Pasażerowie chcący wykonać testy na lotnisku w Poznaniu, po przekroczeniu granicy i kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz po odbiorze bagażu mogą udać się do punktu rejestracji testów, znajdującego się w głównym wejściu do hali Odlotów i wykonać właściwy test. Punkt rejestracji jest czynny przy wszystkich przylotach, zgodnie z bieżącym rozkładem. Zachęcamy do skorzystania z formularza rejestracji on-line przed przylotem na lotnisko. Cena testu antygenowego 149 zł/os., RT-PCR 290 zł/os.

Szczegóły: https://poznanairport.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/testy-sars-cov-2-na-lotnisku-w-poznaniu/

– Lotnisko w Gdańsku: szybkie testy antygenowe dostępne dla wszystkich przylatujących. Pasażerowie mogą korzystać z usług Przychodni HMS Assistance lub laboratorium Diagnostyki. Koszt testu to 160 zł/os. od poniedziałku do piątku oraz 200 zł/os. w weekendy. Punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy mieści się w terminalu pasażerskim T2, koło punktu odprawy bagażowej Check-in nr 1.

Szczegóły:

https://www.airport.gdansk.pl/lotnisko/aktualnosci/testy-zwalniajace-z-kwarantanny-na-lotnisku-n1964.html

WAŻNE: zaświadczenie o zaszczepieniu zwalnia z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski.