Dokąd na narty w Europie … koronawirusowe aktualności
Za naszymi oknami piękna zimowa aura kusi miłośników sportów zimowych. Rozmarzeni wspominamy ubiegłoroczne szusowanie. A ponieważ w Polsce hotele, pensjonaty, stoki narciarskie są oficjalnie zamknięte z powodu pandemicznych obostrzeń, pozostaje wyjazd za granicę. Warto zatem wiedzieć, w których europejskich krajach można pojeździć na nartach i na jakich zasadach.
Słowacja – od dnia 16 listopada 2020 roku obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 lub muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie. Do 24 stycznia ośrodki narciarskie pozostaną zamknięte, hotele nie mogą przyjmować gości. Warto pamiętać, że obecnie na Słowacji obowiązuje godzina policyjna (z wyjątkiem osób z ważnym negatywnym testem), a także zakaz gromadzenia się powyżej 6 osób (z wyjątkiem osób z jednego gospodarstwa domowego).
Czechy – jazda na nartach jest wykluczona. Ośrodki narciarskie są zamknięte. Dodatkowo podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech jedynie w uzasadnionych przypadkach takich jak leczenie lub podróż służbowa i koniecznie z negatywnym wynikiem testu. Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/), okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny.
Austria – Austrię mogą odwiedzić wszyscy. Jednakże obywatele państw nie uznanych za bezpieczne, niestety w tym Polski, natychmiast zostają skierowani na 10-dniową kwarantannę. Kwarantannę kończy test na obecność koronawirusa wykonany najwcześniej w piątym dniu w/w kwarantanny. Wjazd bez konieczności odbywania kwarantanny jest możliwy z kraju bezpiecznego, ale pod warunkiem, że co najmniej przez 10 dni przebywało się w tym kraju. W Austrii stacje narciarskie mogą być otwarte od 24 grudnia – decyzja zależy w tym przypadku od poszczególnych landów. Niestety hotele i restauracje będą zamknięte aż do 28 lutego.
Niemcy – w Niemczech ośrodki narciarskie i wyciągi są zamknięte, podobnie jak hotele i restauracje. Przy podróży do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka, a do takiego należy Polska, trzeba również liczyć się z obowiązkiem odbycia 10-dniowej kwarantanny. Dodatkowo należy dokonać elektronicznej rejestracji podróży.
Włochy – Włosi wymagają przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Jeśli przebywało się na terytorium państw z grupy C w tym z Polski, też należy poddać się 14-dniowej kwarantannie. Wyciągi i stoki narciarskie pozostają zamknięte do 15 lutego.
Francja – Polacy mogą wjechać, nie ma obowiązku kwarantanny, ale ośrodki narciarskie pozostają zamknięte.
Szwajcaria – to jak na razie jedyny europejski kraj, w którym pojeździmy na nartach czy desce ciesząc się zimowym szaleństwem. Od 19 grudnia 2020 r. osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski nie podlegają kwarantannie. Ośrodki narciarskie są czynne, a warunki doskonałe 🙂 Szwajcaria zaprasza!
Oto kilka kowidowych zasad przestrzeganych w szwajcarskich ośrodkach narciarskich:
- obowiązuje ścisły rygor epidemiczny;
- na wyciągach narciarskich i w kolejkach liniowych zasłaniamy usta i nosa (dotyczy wszystkich powyżej 12 roku życia);
- na stacjach kolei linowych i w innych budynkach zachowujemy odległość 1,5 m od innych osób (jeśli nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym);
- karnety narciarskie zamawiamy online lub płacimy zbliżeniowo kartą ;
- niektóre lokale mogą rejestrować nasze dane kontaktowe;
- przed wyjazdem koniecznie należy zapoznać się z sytuacją w rejonie, do którego się wybieracie z uwagi na fakt, że część kantonów narzuca swoje własne obostrzenia;
Źródłem informacji: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Stan na: 13.01.2021 https://www.gov.pl/
Oferty narciarskie i nie tylko narciarskie znajdziecie na naszej stronie https://wczasy.online/
Jesteśmy do Państwa dyspozycji 🙂
Specjalista ds. turystyki