Pierwsza podróż samolotem. Jak przygotować się do lotu?

Jeśli czytasz ten wpis, najpewniej zarezerwowałeś już miejsca na swój wymarzony urlop i jesteś już myślami na rozgrzanej słońcem plaży, mając pod stopami miękki złocisty piasek i czując powiew przyjemnej bryzy morskiej. Aby te myśli się urzeczywistniły czeka Cię jeszcze jeden etap, czyli podróż sama w sobie. Jeśli będzie to Twoja pierwsza podróż samolotem podpowiem Ci Jak przygotować się do lotu

Przede wszystkim należy pamiętać, że pośpiech nie jest naszym sprzymierzeńcem w przygotowaniach do podróży. W takim razie jeśli wybieramy się na lotnisko samochodem lepiej wyjedźmy przynajmniej godzinę wcześniej niż zakładaliśmy, unikniemy dzięki temu niepotrzebnych nerwów oraz stresu w razie nieprzewidzianych problemów na drodze takich jak korki w miejscu gdzie przecież nigdy ich nie było, przebita opona, czy kontrola policji. Przyjeżdżając na lotnisko wcześniej niż zalecane 2-3 godziny przed wylotem, będziemy mieć więcej czasu aby spokojnie odnaleźć nasze stanowisko odpraw lub miejsce, gdzie otrzymamy bilety i dokumenty potrzebne do podróży od organizatora naszych wczasów.

Jeśli przyjedziemy na lotnisko nieco wcześniej i dopadnie nas tzw. mały głód warto wiedzieć, że ceny w lotniskowych restauracjach czy kawiarniach nie należą do najniższych. Jeżeli natomiast zrobiliśmy sobie prowiant na czas oczekiwania na lot, należy pamiętać aby go zjeść jeszcze przed kontrolą bagażu podręcznego, z uwagi na to że na niektórych trasach nie wolno wnosić jedzenia na pokład samolotu. Podobnie jest w przypadku płynów, gdzie można wnieść maksymalnie 100 ml poza tymi zakupionymi w strefie wolnocłowej.

Kiedy odnajdziemy już nasze stanowisko odpraw biletowo-bagażowych na tablicy odlotów, nie pozostaje nam nic innego jak ustawić się w kolejce i czekać na na odprawę. W tym czasie polecam przygotować już sobie paszport oraz inne dokumenty, które uprawniają nas do przelotu. Jeżeli wyjeżdżamy w większej grupie, warto zgłosić to przy odprawie, wtedy w miarę możliwości otrzymamy miejsca obok siebie. W trakcie odprawy możemy również poprosić o konkretne miejsca w samolocie. Wybierając te najbliżej okna będziemy mogli podziwiać podniebne widoki, ale też jest to najlepsze miejsce aby uciąć sobie drzemkę, natomiast dla wyższych pasażerów lepsze są miejsca przy przejściu, gdzie mamy nieco więcej miejsca na nogi. Pracownik lotniska następnie zważy nasz bagaż i odpowiednio go oznakuje. Najlepiej jest jeszcze przed wyjazdem na lotnisko zważyć nasze walizki, pamiętając o limitach kilogramów dla bagażu głównego i podręcznego oraz zostawiając sobie pewien zapas na zakupione na wakacjach pamiątki. Odchodząc od stanowiska odpraw powinniśmy mieć w rękach kartę pokładową oraz potwierdzenie nadania bagażu rejestrowanego, które jest bardzo istotne w razie zaginięcia naszych walizek.

Po odprawie biletowo-bagażowej należy udać się na kontrolę bezpieczeństwa. Istotnym jest aby upewnić się, że w bagażu podręcznym nie ma żadnych przedmiotów zabronionych do przewozu. Wszystkie przedmioty metalowe czyli np. klucze, zegarki, bilon oraz urządzenia elektroniczne umieszczamy w specjalnych kuwetach i kładziemy je na taśmie wraz z bagażem podręcznym. Wszystkie płyny i aerozole, które chcemy wnieść do samolotu powinny być umieszczone w pojemnikach o maksymalnej objętości 100 ml oraz zmieścić się w przezroczystej, zamykanej torebce. Trzeba również pamiętać o odpowiednim ubiorze, w miarę możliwości zrezygnujmy z pasków i odzieży z metalowymi elementami. Kontrolujący nas pracownik może nas też poprosić o ściągnięcie obuwia.

Jeśli jesteśmy już przy temacie ubioru, warto jest założyć na siebie wygodne, luźne rzeczy. Najlepsze będą płaskie buty, które łatwo zdejmiemy w trakcie dłuższej podróży. Na uwadze trzeba mieć również to, że w czasie lotu klimatyzacja jest centralnie sterowana i może być nam zarówno zbyt ciepło jak i za zimno, więc zabierzmy ze sobą również ewentualnie jakąś cieplejszą bluzę. Amatorzy podniebnych drzemek powinni zaopatrzyć się również w dmuchaną poduszkę lub zagłówek.

Kiedy podróżujemy z małym dzieckiem należy pamiętać o odpowiedniej „wyprawce” dla niego na czas lotu. Czy dziecko może mieć bagaż podręczny zależy od linii z której korzystasz oraz od wieku dziecka. Tam, gdzie nie będzie to możliwe koniecznie zabierzmy ze sobą kilka niezbędnych rzeczy. A więc przede wszystkim paszport dla malucha, a jeśli nie karmisz piersią również mleko modyfikowane oraz butelkę. Przydatne będą także wilgotne chusteczki, smoczek, ubranko na zmianę czy pieluszki ale i ulubiona przytulanka. Pamiętajmy, że na pokład samolotu można zabrać wózek, który nie jest wliczany do bagażu podręcznego. Przed wejściem do samolotu należy oddać go obsłudze.

Dorośli nie są tak wymagającymi pasażerami, jednak w trakcie lotu przyda nam się kilka praktycznych rzeczy jak na przykład gumy do żucia lub landrynki, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemnego zatykania uszu w trakcie startu i lądowania. Osoby wrażliwe na hałas powinny zaopatrzyć się w zatyczki do uszu, a amatorzy podniebnych drzemek w opaski na oczy. Trzeba również pamiętać, że z uwagi na włączoną klimatyzację, powietrze w samolocie jest wyjątkowo suche i zwłaszcza przy długich podróżach zalecamy zabrać ze sobą pomadkę ochronną czy też krem nawilżający. Istotnym jest także zapewnić sobie jakiś rodzaj rozrywki w czasie lotu. Zabierzmy zatem ze sobą odkładane z uwagi na brak czasu książkę czy też film lub płytę. W trakcie podróży będziemy mieć dużo czasu na nadrobienie tych zaległości.

Osoby lecące pierwszy raz powinny z uwagą słuchać poleceń obsługi oraz obejrzeć prezentację na wypadek ewentualnej awarii samolotu. Przy starcie oraz lądowaniu obowiązkowe jest zapięcie pasów, zapewniają nam one bezpieczeństwo w razie nagłych turbulencji, których jednak nie należy się obawiać, są naturalną rzeczą w trakcie podniebnych podróży. Pasażerowie obawiający się podróżowania samolotem muszą jednak wiedzieć, że według statystyk samolot pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu w porównaniu z innymi pojazdami.

Kiedy samolot zbliża się do lądowania, jesteśmy proszeni o zapięcie pasów. Po wyhamowaniu drzwi samolotu są otwierane i możemy opuścić pokład. I teraz zależnie od lotniska, wsiądziemy do autobusu, który dowiezie nas do budynku portu lotniczego, lub dotrzemy tam przez rękaw. Następnie przechodzimy kontrolę paszportową i wypatrujemy swojego bagażu. Od teraz możemy się cieszyć błogim wypoczynkiem na długo wyczekiwanych wakacjach.

No to co, życzymy przyjemnego lotu i szerokiego pasa startowego. 🙂