Maroko – warto zobaczyć

Facebookgoogle_plusmail

Które miasta powinniście brać pod uwagę odwiedzając Maroko? Proponuję te najbardziej znane: Agadir, Fez, Marrakesz, Casablanca i oczywiście stolicę tego kraju Rabat. Są to miejsca, których nie można pominąć nawet podczas krótkiej wizyty w Maroku. To tu znajdują się najciekawsze zabytki i najlepsze atrakcje turystyczne.

Stolicą Maroka jest tętniący życiem Rabat, miasto położone nad Oceanem Atlantyckim. Niezwykłe bogactwo kulturowe Rabat zawdzięcza historii sięgającej XII wieku. Marokańską tradycję oraz sztukę można podziwiać dzięki licznie zachowanym zabytkom z różnych okresów. Wszystko toczy się tutaj ustalonym rytmem. Obie części stolicy, stara i nowa, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc w Rabacie nie można pominąć ruin Szalla, cytadeli Kasba al-Udaja, Mauzoleum Muhammada V, czy też wieży Hassana.

Największym kurortem Maroka jest Agadir – nowoczesne miasto z wieloma restauracjami, knajpkami, pubami, dyskotekami, nocnymi klubami. Plaże ciągnące się tu kilometrami są piaszczyste, idealne na totalny relaks. Fantastyczna pogoda przez cały rok w połączeniu z ciepłym Oceanem sprzyja sportom wodnym. Znakomite warunki mają więc miłośnicy surfingu i kitesurfingu. Będąc w Agadirze warto wybrać się na szczyt wzgórza Kasbah, skąd roztacza się piękna panorama na miasto.

Czy wiecie, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych budowli w tej części świata – Meczet Koutoubia? A może kojarzycie jeden z największych i najruchliwszych placów na świecie o nazwie Jemaa el-Fina? Jeśli nazwy tych miejsc nic Wam nie mówią, koniecznie będąc w Maroku, powinniście odwiedzić miasto, które w pełni oddaje orientalny urok tego kraju. Tym miastem jest oczywiście Marakesz. Z daleka widać tu wieże pięknie zdobionych minaretów, targowiska pełne są kolorów i zapachów przypraw, a w wąskich alejkach do muzyki zaklinaczy węży kołyszą się wzbudzające respekt kobry. Marakesz, podobnie jak Rabat, podzielony jest na starą i nową część. Stara część miasta zaskoczy Was wspaniałymi meczetami i pięknymi domami, a nowa rozrywkowymi lokalami, butikami i nocnymi klubami.

Fez to najstarsze marokańskie miasto założone ok 789 roku. I wygląda rzeczywiście tak, jakby czas zatrzymał się tu właśnie kilkaset lat wstecz. Najciekawszym miejscem w Fezie jest Fas al-Bali, to stara Medyna wpisana na listę UNESCO. Spacerujemy tu labiryntami wąskich uliczek, zaułków, placyków, straganów, meczetów oraz domów przenosząc się w magiczny świat niemalże do samego jego początku. Warto przejść się również Placem Stolarzy ( Place en-Nejjarine), gdzie znajduje się pięknie zdobiona fontanna, lub z dachu Medresy Al-Attarin sfotografować dziedziniec meczetu Al-Karawijin.

Nie zastanawiajcie się długo, by odwiedzić ten fascynujący kraj. Czas pakować walizki i wykorzystać resztki urlopu w miejscu, które gwarantuje udany, egzotyczny wypoczynek 🙂

Specjalista ds. turystyki