MADERA – kraina wiecznej wiosny

Madera to wulkaniczna, zielona wyspa należąca do portugalskiego archipelagu Makaronezji. Przyciąga turystów pięknym krajobrazem. Słynie z niezwykle bujnej roślinności, egzotycznych kwiatów, wspaniałego wina, malowniczych wodospadów i spektakularnych, stromych urwisk. Ma łagodny, podzwrotnikowy klimat, z całorocznym okresem wiosenno-letnim. Średnia roczna temperatura w dzień wynosi około 23 stopnie, a w nocy około 16,5 stopnia. To dzięki położeniu geograficznemu pogoda jest tu tak wyjątkowa, że praktycznie przez cały rok panują  warunki pozwalające komfortowo wypoczywać. Co prawda zimowe miesiące cechują się nieco niższymi temperaturami i przelotnymi opadami deszczu, jednak w porównaniu z innymi regionami Europy w tym okresie to bardzo przyjemne miejsce na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem.

Na Maderę można dotrzeć samolotem. Chartery z Polski lecą bezpośrednio i lądują na lotnisku Funchal. Czas przelotu to około 5,5 godziny. Obywateli Polski obowiązują przepisy dla strefy Schengen, możemy więc lecieć tylko z dowodem osobistym. Walutą obowiązującą na wyspie jest euro. Nie ma kłopotów z korzystaniem z kart kredytowych, czy z dostępem do bankomatów.

Madera zajmuje niewielką powierzchnię, ma 57 km długości i ok 22 km szerokości. Dlatego wielu turystów po przylocie decyduje się na wypożyczenie samochodu, by według swojego planu zwiedzić wyspę i dotrzeć do wielu urokliwych miejsc. Można również skorzystać z komunikacji publicznej, która działa tu bez zarzutu, jednak plan zwiedzania będzie wówczas podporządkowany rozkładom jazdy.

Niewątpliwie warto zwiedzić największe miasto Madery i zarazem jej stolicę – Funchal. Jest to najbardziej gwarne i zatłoczone miasto wyspy. Imponujące fortece, nowoczesna kolejka górska, najstarsza dzielnica Zona Velha, tropikalny ogród Jardim Tropical Monte Palace oraz przepyszne owoce i warzywa prosto z popularnego targu Mercado dos Lavradores – to tylko kilka z największych atrakcji, jakie Funchal oferuje.

Miłośnicy zabytków kultury powinni odwiedzić urocze miasteczko Camer de Lobos z kaplicą Nossa Senhera do Calhau oraz klasztorem Sao Bernardino z XV wieku.

Jednym z najwspanialszych zakątków wyspy jest mała wioska rybacka  Porto Moniz, gdzie pośród wulkanicznych zboczy zlokalizowane są naturalne baseny. To najpiękniejszy kompleks kąpielowy na Maderze, odznaczony błękitną flagą. Wydrążone przez lawę naturalne baseny, napełniane są krystalicznie czystymi falami oceanu, tworząc niezwykłe kąpielisko.

Na wyspie nie znajdziemy zbyt wielu plaż. Większość przygotowana dla turystów jest żwirowa, kamienista lub betonowa, z dojściem stromą ścieżką lub zjazdem kolejką linową. Zejście do wody jest zazwyczaj strome, często po zwisających z klifu drabinkach. Jest też kilka plaż piaszczystych utworzonych sztucznie, z piasku przywiezionego z Sahary.

Dla osób aktywnych sportowo Madera oferuje trekking po lewadach – unikalnych kanałach nawadniających, pola golfowe, wycieczki rowerowe, paralotniarstwo, nurkowanie lub wspinaczkę po klifach.

Wyspa ma niewątpliwie wiele atrakcji, warto je zobaczyć lub przeżyć. Do najbardziej znanych i najbardziej tradycyjnych należy między innymi zjazd z Monte do Funchal na saniach z wikliny…

Pasjonaci przyrody i pięknych krajobrazów, smakosze wina i amatorzy przygód – Madera czeka na Was J