Chorwacja – hit wakacji z dojazdem własnym

Polacy coraz częściej decydują się na wyjazd własnym samochodem za granicę czy to na wakacje, czy w ramach krótkich wypadów weekendowych. Zdecydowanym liderem wśród miejsc odwiedzanych przez nas w okresie letnim jest Chorwacja. Dziś zapraszam na krótki wypad do tego właśnie kraju.

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w naszym kraju. Niewielka odległość (przynajmniej od południowych krańców Polski), niemal pewna pogoda w okresie letnim, niewygórowane ceny oraz zapierające dech w piersiach widoki,  sprawiają, że każdego roku tysiące naszych rodaków decyduje się spędzić swój urlop w tym właśnie kraju. Sezon turystyczny z najwyższymi temperaturami trwa tu od połowy maja aż do początków października. Niewielkie morze Adriatyckie, które oblewa zachodnie krańce Chorwacji dość szybko się nagrzewa do 20 – 24°C w okresie letnim.

Kraj ten bogaty jest w wiele zdumiewających krajobrazów. Mamy tu przecież i słoneczne wybrzeże i błękitny Adriatyk ale także wysokie góry Dynarskie oraz monumentalne kaniony Parku Paklenica. Imponują tutejsze cuda przyrody, w końcu wiele z nich wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najczęściej wybieranym przez turystów regionem jest oczywiście wybrzeże. Jego urozmaicony charakter tylko utwierdza nas w tym, że to właściwy wybór. Obfituje w wiele urzekających miejsc, których nie sposób zwiedzić przy okazji jednego turnusu. Chorwacja to jednak nie tylko bogactwa naturalne. Wpływy różnych kultur odcisnęły również swoje piętno na architekturze regionu. Będąc w tym kraju warto zobaczyć liczne sakralne i świeckie budowle z czasów rzymskich, a także zabytki na których widać wpływy włoskie, niemieckie czy słowiańskie. Do najważniejszych miast  z dużą ilością wartościowych zabytków z pewnością można zaliczyć Dubrownik, Split, Pulę, Hvar czy Zadar.

Plaże Chorwacji większości kojarzą się z wyłącznie kamienistym wybrzeżem i jest to prawda… choć nie do końca. W tym kraju znajdują się również plaże piaszczyste. Faktycznie nie jest ich może jakoś wiele, ale z pewnością da się takie znaleźć na niektórych wyspach, m.in. na wyspie Brac, Rab czy Lopud. Nie jest to może tak drobny piasek jak nad Bałtykiem, czy Morzem Czarnym, ale amatorzy opalania się na takim podłożu wcale nie muszą odpuszczać tematu wypoczynku w Chorwacji.

Przypominamy, że wyprawa do Chorwacji najczęściej związana jest z obowiązkiem zaopatrzenia się w różnego rodzaju winiety, które umożliwiają  poruszanie się drogami konkretnego kraju. Winiety na wyjazd zamówić można za pośrednictwem naszego sklepu internetowego – klik, lub odwiedzając nasze biuro w Krakowie.