ISCHIA – ZIELONA WYSPA WŁOCH

Facebookgoogle_plusmail

Na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej w archipelagu Wysp Flegrejskich znajduje się mała, choć w tym archipelagu największa, włoska wyspa wulkaniczna  – ISCHIA.  Jej powierzchnia to niespełna 64 kilometry kwadratowe. Wyspa ma niepowtarzalny śródziemnomorski klimat, jest bardzo zielona, pełna lasów piniowych, winnic, gajów cytrusowych i kasztanowych, stromych ścieżek, skał i białych domków. Znajdują się tu również piękne piaszczyste plaże. Ischię odwiedzają turyści z całego świata jeszcze z jednego bardzo istotnego powodu – słynnych wód termalnych i uzdrowisk.

Wyspa położona jest w odległości około 40 kilometrów od Neapolu. Jak się na nią dostać ? Z Polski lecimy samolotem do Neapolu ok. 2 godziny. Z lotniska przejeżdżamy do portu – biura podróży w pakietach mają zorganizowany transfer autokarem. Kolejnym etapem jest podróż promem lub wodolotem, która trwa ok. 70-90 minut.

Ischia już od czasów starożytnych słynęła z bogatych zasobów naturalnych: wód mineralnych i gorących źródeł. Jest ich tu ponad 100! Znane miejscowości wypoczynkowe takie jak Santo Angelo, Forio, Lacco Ameno pozwalają nie tylko korzystać z uroków słońca i morza, ale oferują także duży wybór zabiegów profilaktycznych i leczniczych. Większość miejscowych hoteli ma przynajmniej jeden basen z gorącą wodą, o temperaturze 30-35stopni C, a od kwietnia do października są otwarte parki uzdrowiskowe. Najsłynniejszym naturalnym SPA we Włoszech jest miejscowość Ischia Porto, gdzie z gorących źródeł można korzystać w kraterze wulkanu. Jedną z głównych atrakcji wyspy są również gorące źródła w zatoce Sorgeto.

Na Ischii znajdują się trzy nieczynne już wulkany: Epomeo, Trabotti oraz Monte Viezzi, nie są wysokie, nie sięgają nawet 800 metrów n.p.m., ale stanowią dużą atrakcję dla zwiedzających.

Osoby, które preferują bardziej leniwe wakacje mogą spędzić czas na pięknej plaży Citara lub kilkunastu innych równie urzekających, ponieważ wszystkie plaże wyspy otoczone są przepięknymi skałami, powstałymi z tufu wulkanicznego.

Miłośnicy zabytków i architektury powinni wybrać się na przechadzkę wąskimi uliczkami Ischii po pagórkowatej powierzchni wyspy. Nie można pominąć również przepięknego botanicznego ogrodu Giardini la Mortella, wieży Guevara, ogrodu Villa Ravino, czy wybudowanego w śródziemnomorskim stylu kościoła Madonna del Soccorso, z którego można podziwiać niepowtarzalne zachody słońca.

Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty powinien być zamek Aragonese, który jest połączony z wyspą długim mostem. Został on wybudowany na wulkanicznej skale jeszcze w V wieku p.n.e. i niezaprzeczalnie jest najbardziej imponującym zabytkiem Ischii.

Ponieważ wyspa dba o wszystkich odwiedzających, znajdzie się też coś dla smakoszy. Podczas różnego rodzaju festiwali turystom i mieszkańcom oferowane są specjały lokalne i wspaniałe miejscowe wina. Królik po ischiańsku, mozzarella di bufala i czekoladowo-migdałowe ciastko…

Dzięki panującym tu warunkom atmosferycznym wyspę można odwiedzać niezależenie od pory roku.

My zachęcamy do podróży na Ischię już w najbliższym nadchodzącym sezonie letnim J.

 

Specjalista ds. turystyki

Post A Comment

seven + five =