Chorwacja – popularne Parki Narodowe

Facebookgoogle_plusmail

Wybieramy różne miejsca na nasze wakacyjne urlopy, zazwyczaj większość z nas stara się, by nie było to to samo miejsce, a zupełnie coś nowego, coś innego, gdzie jeszcze nie byliśmy, czego jeszcze nie doświadczyliśmy. Jednak co jakiś czas wracamy do kraju, z którym wiążemy przyjemne wakacyjne wspomnienia. Takim krajem niewątpliwie jest Chorwacja. Każdego roku wielu turystów i wczasowiczów właśnie tam spędza swój urlop, ponieważ wachlarz wakacyjnych atrakcji jest tu bardzo duży. Są wspaniałe kąpieliska, dzikie plaże, śródziemnomorska roślinność, starożytne zabytki i piękne Parki Narodowe, do odwiedzenia których gorąco zachęcam.

… Wyobraźcie sobie, że spacerujecie po drewnianych kładkach wśród 16-stu kaskadowo ułożonych jezior połączonych wodospadami. W otoczeniu zieleni drzew, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum strumieni wypływających z najmniej spodziewanych skał lub tajemniczych zielonych zakątków, podchodzicie do około dwudziestometrowego wodospadu. Takim niesamowitym miejscem jest jedno z najbardziej magicznych miejsc w Chorwacji – Plitvickie Jeziora. Jeśli Waszym miejscem docelowym nie jest środkowa Chorwacja, warto tak zaplanować podróż, by właśnie w tym miejscu zatrzymać się na jeden dzień i zobaczyć te niezwykłe jeziora połyskujące wszystkimi odcieniami turkusu.

Przy wejściu do Parku znajdują się tablice z mapami tras. Jest kilka możliwości zwiedzania, w zależności od czasu, który możemy poświęcić, kilometrów które chcemy przejść lub strony, od której wchodzimy. Wariant najkrótszy A zajmuje około 2-3 godziny, wariant średni C od 4 do 6 godzin, a wariant najdłuższy K od 6 do 8 godzin. Każdy z tych wariantów oferuje inne możliwości zwiedzania. Część trasy można przebyć pieszo, część łodzią wycieczkową, a część kolejką. Wszystkie środki transportu są wliczone w cenę biletu. Bilety należy zachować do końca zwiedzania, na biletach zaznaczony jest plan jezior i najważniejsze punkty Parku, ponadto obsługa sprawdza je przy wejściu na łódź czy do pociągu.

Z pogodą bywa różnie, dlatego powinniśmy być przygotowani na zmienną aurę. Dobrze mieć ze sobą bluzę lub sweter i czapkę oraz parasol. Jednak miejsce, niezależnie od pogody, jest urzekające. Szkoda tylko, że w sezonie letnim tak wielu turystów je odwiedza i na spacer pośród samej tylko przyrody raczej liczyć nie można.

Wypoczywający w okolicach Zadaru lub Splitu powinni wybrać się na jednodniową wycieczkę do innego chorwackiego Parku Narodowego – Parku Rzeki Krka. To również dość rozległy obszar z ciągiem wodospadów. W odróżnieniu do Parku Narodowego Plitwickich Jezior w Krka wyznaczono przestrzeń do kąpieli dla turystów w pobliżu największego wodospadu. Większość wycieczkowiczów zaczyna od wizyty w Skradinski buk. Jest to ogromny naturalny basen z wysokimi wodospadami na jednym końcu i kaskadami z drugiej. Stamtąd droga prowadzi przez las, po rzekę i przepływa przez wodospady. W centralnej części parku znajduje się Jezioro Visovac i klasztor Franciszkanów. W południowej części parku są młyny wodne z XIX wieku. Na terenie parku kursują statki. Bilet obejmuje wszystkie wejścia do parku i jest ważny przez cały dzień. Można tu bardzo dobrze wypocząć w otoczeniu zieleni i wody. To świetny sposób, aby ochłodzić się podczas gorących chorwackich dni lata.

Warto też skorzystać z okazji i  zajrzeć do pobliskiego miasteczka Szybenik. Najładniejsza jest oczywiście starówka rozłożona wzdłuż brzegu, a wizytówką Szybenika i jednym z najwspanialszych obiektów sakralnych w Chorwacji jest katedra św. Jakuba.

Przekonajcie się sami 🙂

Specjalista ds. turystyki

Post A Comment

nineteen − 12 =