Santorini – Perła na Morzu Egejskim.

Facebookgoogle_plusmail

Czy wiesz, że Cousteau szukał zaginionej Atlantydy właśnie tutaj? Na Santorini…

Wyspa w kształcie półksiężyca  – Santorini (lub Thira) to cenny klejnot na Morzu Egejskim. W rzeczywistości jest to grupa wysp w skłąd której wchodzą Thira, Thirassia, Asproníssi, Palea i Nea Kameni w południowej części Cyklad.

Cały kompleks wysp Santorini jest nadal czynnym wulkanem (tak samo jak Méthana, Milos i Nísiros) i prawdopodobnie jest to jedyny wulkan na świecie, którego krater jest w morzu? Wyspy, które tworzą Santorini powstały w wyniku intensywnej działalności wulkanicznej.
Ostatni wielki wybuch nastąpił 3600 lat temu (w czasie epoki minojskiej), kiedy materiał magmowy (głównie jesion, pumeksu i kamienie lawy) obejmował trzy wyspy (Thira, Thirassia i Asproníssi). Wybuch zniszczył kwitnącą lokalną prehistoryczną cywilizację, której dowody zostały znalezione podczas wykopalisk w Akrotiri.

Erupcja wulkanu podmorskiego Kolúmbo, położony 6,5 km. NE Santorini, w dniu 27 września 1650, była największą odnotowaną we wschodniej części Morza Śródziemnego w ciągu ostatniego tysiąclecia! Do najnowszej aktywności wulkanicznej na wyspie doszło w roku 1950.

Z czym kojarzy się Santorini ?

  • Romantyzm
    Santorini uważana jest za najbardziej romantyczne miejsce w Grecji. Niewiele jest miejsc na świecie z tak krystalicznie czystą wodą i czynnym wulkanem pośrodku wyspy. Nigdzie też tak pięknie jak na Santorini nie zachodzi słońce. Romantyczny pocałunek w promieniach zachodzącego słońca, z widokiem na słynną Calderę to marzenie każdego kto widział chociaż jedno zdjęcie Santorini.

Santorini z roku na rok staje się ślubną mekką. Turyści z całego świata przyjeżdżają na wyspę by wypowiedzieć sakramentalne tak.

  • Urocze miasteczka i białe domki z niebieskimi dachami
    Fira to malownicza stolica wyspy wzniesiona wysoko na krawędzi kaldery. Wygląda jak z cudownego obrazu namalowanego przez artystę.

Fira, wraz z Oia, Imerovigli i FIROSTEFANI położone wysoko na klifie, tworzą tak zwaną „brew Caldera” – balkon Santorini, który oferuje niesamowite widoki na wulkan.

Jest również kilka mniejszych miejscowości m.in Akrotiri i Messa Vouno, znane m.in. z stanowisk archeologicznych, Pyrgos, Karterádes, Emporio, Ammoudi, Finikia, PERISSA, PERIVOLOS, Megalohori, Kamari, Messaria oraz Monólitho otoczone przez rozległe winnice. Bielone ściany budynków na klifach tworzą niesamowity widok wznoszący się nad Morzem Egejskim.

  • Uczta kulinarnaSantorini to kulinarny raj! Tradycyjna kuchnia grecka przybiera tutaj swój lokalny charakter. Kubki smakowe poznają smak prawdziwych pomidorów cherry, santoryńskich kaparów czy specjalnego świeżego sera, który można znaleźć na Santorini. Wyspa słynie również z wyjątkowych win produkowanych z winogron uprawianych w glebie wulkanicznej. Assyrtiko, Athyri, Aidani, Mantilaria i Mavrotragano to tylko niektóre z charakterystycznych odmian, które można skosztować w słynnych winnicach na wyspie (niektóre z nich działają również jako muzea) lub w restauracji.

A na deser owoce morza – zawsze świeże, przygotowane profesjonalnie z największą dbałością o każdy szczegół sztuki kulinarnej.

• Wulkaniczne plaże

W czasie pobytu na Santorini warto wybrać się do nadmorskich miejscowości wyspy i nacieszyć wzrok ciemnoniebieskimi wodami, plażami z białym, czerwonym lub czarnym piaskiem. Są na wyspie również miejsca gdzie znajdziemy spektakularne powulkaniczne formacje skalne i imponujące księżycowe krajobrazy.

 

Powyższe 4 punkty są charakterystyczne i jak najbardziej prawdziwe. Jednak po całotygodniowym pobycie na tej wyspie, gdy ktoś mnie pyta z czym mnie kojarzy się Santorini bez zastanowienia odpowiadam – ze spokojem.

Mimo tłumu turystów (których w sezonie letnim nie unikniemy) i niezliczonej ilości punktów, które wypada zobaczyć – klimat tego miejsca jest magiczny. Gościnność mieszkańców, uśmiech, serdeczność – to wszystko sprawia, że czujemy się spokojniejsi. Przestawiamy się na tryb chillout i chłoniemy każdym porem skóry tą niesamowitą atmosferę.

A popołudniowa frappe wypita gdzieś w Firze, w kafejce wysoko na klifie, z zapierającym dech w piersiach widokiem na Morze Egejskie sprawia, że chcemy tą chwilę zachować w pamięci na zawsze.

 

I takie właśnie jest Santorini… bez pośpiechu, magiczne, niepowtarzalne… tydzień to za krótko… na pewno tam jeszcze kiedyś wrócę.

Specjalista ds. turystyki