Wakacje z dojazdem własnym cz. 2 – jak przygotować samochód do zagranicznej podróży?

Podczas planowania wyjazdu zagranicznego własnym samochodem trzeba się skupić nie tylko na dodatkowym ubezpieczeniu, o czym pisałem poprzednim razem. Należy również zastanowić się jak przygotować i w co wyposażyć swój pojazd, tak aby nie narazić się na dodatkowe koszty lub przymusowe postoje w trakcie ewentualnej kontroli policyjnej. Każdy przecież chce aby urlop mijał nam w spokojnej atmosferze oraz w poczuciu, że wszystko przed wyjazdem zostało dopięte na ostatni guzik.

Winiety:

Wiele krajów europejskich (zwłaszcza na południe od granic Polski) wprowadziło winiety, czyli naklejki, które uprawniają nas do korzystania z autostrad, dróg ekspresowych i innych głównych szlaków komunikacyjnych na terytorium danego państwa. Obowiązek wykupienia winiety dotyczy kierowców podróżujących m.in. przez Czechy, Austrię, Słowenię, Szwajcarię, Słowację czy Węgry. Winiety występują w dwóch rodzajach – naklejki, lub w formie elektronicznej, tzw. e-winiety. Dostępne są najczęściej w trzech zakresach czasowych. Te najkrótsze to 7-dniowe w przypadku Rumunii i Słowenii oraz 10-dniowe w Czechach, Austrii, na Słowacji czy Węgrzech. Kolejne winietki to 1-miesięczne lub 30-dniowe – wszystkie kraje za wyjątkiem Austrii (2-miesiące) oraz Szwajcarii (wyłącznie roczne). Najdłuższy czas trwania winiet w każdym kraju wynosi 1 rok, a ich ważność jest z góry określona. Winiety roczne edycji 2016 ważne są od 1.12.2015 do 31.01.2017. Jednak sam zakup winiety to jeszcze nie wszystko. Winiety w postaci naklejek składają się z dwóch elementów – większy należy nakleić na przedniej szybie pojazdu  (w miejscu wskazanym rysunkiem na odwrocie winiety), mniejszy natomiast trzeba oderwać i zachować do ewentualnej kontroli. Miejmy także świadomość, że za brak ważnej winiety grozi wysoki mandat. Dla przykładu w Austrii możemy liczyć za to przewinienie na karę w wysokości do 3000 €. Przed naklejeniem nowych winietek należy też upewnić się czy na szybie nie ma żadnych starych (nieaktualnych) winiet z poprzednich wyjazdów. Winiety, które straciły już ważność należy usunąć, ponieważ za posiadanie nieważnych winiet również grozi nam mandat. Ponadto w takcie zakupu trzeba wiedzieć o różnych „pułapkach winietowych”. W niektórych krajach, m.in. w Słowenii obowiązują 2 rodzaje winiet dla samochodów osobowych do 3,5 t. – 2A oraz 2B. Kategoria 2B dotyczy pojazdów o wysokości nad pierwszą wynoszącą 1,30 m lub więcej, 2A natomiast pozostałych – niższych samochodów typu hatchback czy sedan.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu:

Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym na którą powołuje się wielu kierowców ustala tylko minimalne wymagane dopuszczalne wyposażenie samochodu. Daje jednocześnie możliwość, aby dany kraj mógł rozszerzyć i zaostrzyć swoje wymagania w tym zakresie. Warto zatem sprawdzić przed wyruszeniem w podróż jakie dodatkowe wyposażenie obowiązuje w danym państwie, aby uniknąć niepotrzebnych dyskusji z kontrolującym nas policjantem o wspomnianej Konwencji Wiedeńskiej.

Posłużę się może przykładem kraju – jednego z najczęściej odwiedzanych, lub wykorzystywanych przez naszych rodaków jako tranzytowy, a mianowicie Słowacji. Podczas podróżowania drogami naszych południowych sąsiadów trzeba pamiętać o odblaskowych kamizelkach nie tylko dla kierowcy, ale również dla pozostałych pasażerów. Co ważne, kamizelki muszą być przechowywane wewnątrz kabiny kierowcy, a nie w bagażniku, tak by w każdej chwili można było bez problemu po nie sięgnąć. Innymi wymaganymi elementami wyposażenia pojazdu na Słowacji są zapasowe żarówki i bezpieczniki, ale także apteczka, trójkąt ostrzegawczy, ważna i sprawna gaśnica, koło zapasowe i klucz do kół oraz linka holownicza. Oprócz tego obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę, niezależnie od pory roku, czy dnia. Ponadto policjanci na Słowacji są bardzo rygorystyczni pod względem przestrzegania przepisu o prowadzeniu samochodu po spożyciu alkoholu. Według tamtejszego kodeksu drogowego limit alkoholu we krwi wynosi 0,00‰.

Zachęcamy do zakupu winiet w naszym biurze, wynika z tego wiele korzyści.

Dokonując zakupu winiet z pewnym wyprzedzeniem można uniknąć długich kolejek przy granicach oraz dodatkowych opłat związanych z prowizją przygranicznych punktów dystrybuujących winiety. Odłożenie zakupu winiety na czas podróży powoduje również konieczność zatrzymania się na nieplanowany postój przy każdej granicy, co jest najbardziej uciążliwe podczas podróży z małymi dziećmi lub podczas nocnego przejazdu. Pamiętajmy również o tym, że wiele stacji benzynowych dystrybuujących winietki w krajach tranzytowych ma kilkugodzinne przerwy nocne. W takim przypadku zakup winiety również nie będzie możliwy od ręki.

Prowadzimy również sprzedaż winiet drogą elektroniczną poprzez nasz sklep internetowy www.winiety.com.pl.

Płatność za winiety w naszym biurze odbywa się w złotówkach. Odpada więc Państwu problem związany z kupowaniem koron, forintów, franków szwajcarskich, czy innych walut. Oczywiście do każdego zakupu dołączany jest paragon lub faktura VAT.

Ponadto kupując winiety w naszym biurze, macie Państwo możliwość zakupu polisy na wyjazd ze specjalnym 20% rabatem.