Teneryfa – wieczna wiosna na jesienne dni

Dzisiejszym wpisem zapraszam na Teneryfę – wyspę wiecznej wiosny!

Teneryfa jest jedną z siedmiu dużych Wysp Kanaryjskich należących do Hiszpanii. Położona jest na Oceanie Atlantyckim u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Jest największą wyspą archipelagu, a zamieszkuje ją niemal 900 tys. osób, tym samym jest również najludniejszą hiszpańską wyspą. Największym miastem, a zarazem stolicą Teneryfy jest Santa Cruz de Tenerife.

Wyspa jest bardzo zróżnicowana krajobrazowo, z jednej strony mamy góry z najwyższym szczytem – El Pico del Teide, ale także malownicze wąwozy i doliny a pośród nich wspaniałe ogrody kwiatowe i wypielęgnowane parki. Bardzo urozmaicona jest również samo wybrzeże, są tu zarówno plaże skaliste, kamieniste jak i piaszczyste o różnych odcieniach piasku. Klimat panujący na Teneryfie jest łagodny przez cały rok, sprawia to, że na wyspie sezon turystyczny może trwać cały rok. Łańcuch górski dzieli ją na dwie strefy klimatyczne: na południu jest cieplej, słoneczniej, mniejsza jest ilość roślinności, a więcej piaszczystych plaż. Północ natomiast jest nieco chłodniejsza, więcej jest tu zieleni i wspaniałej, tropikalnej przyrody. Wybrzeże jest skaliste, dominują szare i czarne plaże. Na niższe temperatury w tym rejonie wyspy wpływa również Prąd Kanaryjski, który niesie zimne wody Atlantyku od wybrzeży Portugalii.

Największym i najbardziej rozrywkowym kurortem Teneryfy jest Playa de las Americas, znajduje się tu mnóstwo sklepów, centrów handlowych, restauracji, kawiarni, czy dyskotek. Sprawia to, że miasto jest idealnym miejscem dla osób ceniących rozrywkę i nocne życie. Duża ilość komfortowych hoteli zarówno dla całych rodzin jak i młodszych wczasowiczów, spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych podróżników. Miasto przyciąga również amatorów sportów wodnych, którzy wykorzystują wspaniałe warunki do uprawiania windsurfingu, żeglarstwa czy innych sportów wodnych.

Nieco spokojniejszym kurortem jest Los Christianos – miejscowość często odwiedzana przez rodziny z dziećmi, a także turystów szukających wytchnienia i odpoczynku. Znajduje się tu wspaniała promenada prowadząca do portu, a plaże pokryte są złocistym piaskiem, przywiezionym z Sahary.

Najbogatsza i najbardziej urozmaicona baza hotelowa umiejscowiona jest w Costa Adeje. Większość najlepszych hoteli położona jest na wybrzeżu, oferując nie tylko wspaniałe widoki, ale również własne, piaszczyste plaże, które w większości są usypane piaskiem z pustyni.

Podczas pobytu na Teneryfie warto wybrać się na wycieczkę do popularnej miejscowości – Puerto de la Cruz, a w niej Loro Parque. Jest to wspaniały ogród zoologiczny położony na terenie pięknego parku. Możemy w nim podziwiać m.in. największe w Europie delfinarium, imponującą kolekcję papug, plażę aligatorów, pingwinarium czy też akwarium z rekinami.

Teneryfa kojarzona jest często jako jedna z wysp na której można się poopalać i popływać w oceanie. Tymczasem okazuje się być bardzo ciekawym i zróżnicowanym miejscem, które zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających turystów. Wyspa urzeka zarówno pięknymi plażami jak i wysokimi górami, zielone ogrody botaniczne kontrastują z surowymi, skalistymi krajobrazami w południowej części. Napotkać tu można zarówno miejsca gwarne, tłoczne, tętniące życiem jak i spokojne, mało uczęszczane zakątki. To wszystko razem wzięte sprawia, że Teneryfa każdego roku przyciąga miliony turystów, chcących spędzić na niej swoje wspaniałe wakacje.