Lanzarote – najspokojniejsza z wysp Kanaryjskich

Dzisiejszym wpisem zabieram Państwa na Lanzarote. Wyspa jest jednym z najmniej zmienionych przez człowieka miejsc spośród tych często odwiedzanych przez turystów. Jeśli szukacie błogiego spokoju z dala od wielkich kurortów, dobrze trafiliście.

Lanzarote jest jedną z siedmiu głównych wysp należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Znajduje się nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki na Oceanie Atlantyckim. Powierzchnia Lanzarote wynosi niemal 850 km², co sprawia że jest czwartą pod względem wielkości wyspą archipelagu, a zamieszkuje ją ponad 140 tysięcy osób. Największym miastem a zarazem stolicą Lanzarote jest Arrecife. Podobnie jak w przypadku pozostałych wysp w regionie, klimat tu panujący określany jest mianem „wiecznej wiosny”, oznacza to niewielkie zróżnicowanie pór roku oraz średniej temperatury w ciągu roku. Wszystko to sprawia, że sezon turystyczny na Lanzarote może trwać cały rok.

Lanzarote jest najspokojniejszą i najmniej zmienioną przez człowieka wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Hiszpański rząd stara się ochronić naturalne środowisko m.in. poprzez wprowadzenie zakazu budowy dużych ośrodków turystycznych na wyspie. Sprawia to, że Lanzarote jest idealnym miejscem dla osób poszukujących spokoju i błogiego wypoczynku. Lanzarote nazywana jest „wyspą wulkanów”, ponieważ jej powierzchnia w większości pokryta jest zastygłą lawą nad którą góruje ponad 300 wulkanicznych stożków. Wulkaniczny krajobraz świetnie komponuje się z zielenią winnic, palm, egzotycznej roślinności oraz błękitem oceanu. Wyspa urzeka również plażami, na których znajdziemy piasek w trzech kolorach: białym, żółtym i czarnym.

Największym kurortem turystycznym na Lanzarote jest Puerto del Carmen – znajdują się tu piękne, długie plaże, a także doskonałe warunki do nurkowania, windsurfingu i innych sportów wodnych. Miasto posiada również dużą i zróżnicowaną bazę turystyczną, wiele sklepów i restauracji a także miejsc rozrywki, gdzie można poszaleć do białego rana.

Kolejną miejscowością, w której warto spędzić swój urlop jest Playa Blanca – miasto położone w południowej części wyspy, niegdyś była to niewielka wioska rybacka. Playa Blanca słynie ze swoich złocistych plaż, znajduje się tu także wiele sklepów i restauracji. Wartym zobaczenia zabytkiem są ruiny zamku Castillo de las Coloradas, który stanowił niegdyś twierdzę w obronie przed piratami. Z tej miejscowości możemy również wypłynąć promem na pobliską wyspę Fuerteventura.

Stolica wyspy, czyli Arrecife nie jest typowym kurortem turystycznym, natomiast na pewno warto wybrać się do tego miasta aby zobaczyć XVI-wieczny zamek San Gabriel czy też XVII-wieczny zamek San Jose, który jest siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej, w całym mieście rozmieszczonych jest także wiele rzeźb i pomników.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych na Lanzarote jest Park Narodowy Timanfaya – można tu podziwiać niezwykłe formy wyrzeźbione przez lawę a także wiele gatunków unikatowych roślin. Nazwa parku oznacza „Górę Ognistą” – jest to najwyższy na wyspie wulkan.

Innym miejscem wartym odwiedzenia jest El Golfo – krater wulkaniczny z głębokim jeziorem Charco de los Clicos. Krater został uformowany po wybuchu wulkanu, woda znajdująca się w nim ma zielony kolor, charakteryzuje się niezwykle wysokim stopniem zasolenia.

Na Lanzarote można wypoczywać także w aktywny sposób. Warto wybrać się na rejs statkiem ze szklanym dnem, aby podziwiać piękno podwodnego świata, lub uczestniczyć w rejsie wędkarskim. W miejscowości Costa Teguise mieści się pole golfowe a także park wodny Aqua Lanza. Dla amatorów sportów wodnych polecany jest północny region wyspy. Ze względu na świetne warunki wietrzne, są tu rewelacyjne warunki do uprawiania windsurfingu, żeglarstwa czy innych sportów wodnych.

Infrastruktura turystyczna nie jest rozwinięta na masową skalę, niemniej jednak każdego roku przyciąga swoją naturalną urodą tysiące turystów. Jest częstym kierunkiem wycieczek osób poszukujących wyciszenia i relaksu na pięknych plażach wśród palm i szumu oceanu.