KUBA – co warto zobaczyć – czyli fakultety dla każdego

Kuba, dzika i namiętna. Pełna historii i tajemnic.

To miejsce gdzie znaleźć można zarówno 60 rezerwatów przyrody, jak i niezwykłe zabytkowe miasta. To tu można udać się na przejażdżkę starym amerykańskim oldsmobilem, który przywieziony został tu jeszcze przed rewolucją – w latach 40 i 50 XX wieku.

Będąc na Kubie koniecznie trzeba odwiedzić kilka miejsc – w niektórych z nich tak jak w Hawanie, po prostu trzeba być chociaż raz w życiu, a niektóre po prostu warto zobaczyć, żeby zrozumieć czym jest Kuba.

– HAWANA –

Miasto o zróżnicowanej architekturze, długiej historii i bogatym dziedzictwie kulturowym. Tu życie toczy się na gwarnych i kolorowych ulicach. Tu flirt należy do codziennych rytuałów, a kubańska muzyka rozbrzmiewa niemal cały czas. Oto świat Hawany. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być fabryka cygar, rezydencja amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya i wpisana na listę UNESCO starówka. Warto odwiedzić też tętniące życiem lokale, w których podczas tradycyjnej hawajskiej uczty spróbujecie egzotycznych owoców oraz doskonałych koktajli – np. Cuba Libre. Ogromną atrakcją jest zabawa w klubie Tropicana – najpopularniejszym miejscu rozrywki Kubańczyków. Hawana, będąca centrum kultury kubańskiej z rozwijającą się sceną muzyczną i popularnymi grupami tańczącymi salsę, jest miejscem naprawdę wyjątkowym.

– CIENFUEGOS i TRINIDAD –

Poznawanie uroków i kolorów Kuby nie może obejść się bez zwiedzania zabytkowych miast wpisanych na listę UNESCO. Na początek Cienfuegos, określane „perłą Karaibów”, z dobrze zachowanym historycznym centrum. Miasto to, przesycone francuską atmosferą, uchodzi za najbardziej zadbane na wyspie. To jeden z głównych portów morskich na Kubie, a zarazem ważny ośrodek handlu cukrem, kawy i tytoniu. W Cienfuegos znajdziecie wiele okazałych zabytków architektury neoklasycystycznej. Jest także Trinidad („klejnot Kuby”), czyli jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na wyspie, założone w 1517 roku. Brukowane uliczki, wysokie drewniany bramy, pastelowe domy z czerwonymi dachówkami, barokowe wieże kościelne oraz piękne dziedzińce są charakterystycznymi elementami tego miejsca. To kolonialne miasto, pomimo licznych ataków ze strony piratów, nigdy nie zostało zniszczone, a wiele obiektów zachowało się w bardzo dobrym stanie. W 1950 roku tutejsza starówka została uznana za zabytek narodowy.

– Dolina VINALES –

To miejsce zupełnie odmienne od stolicy i większych kubańskich miast. Przepiękna Valle de Vinales usytuowana jest w górach Sierra de los Órganos, w zachodniej części Kuby. Cały teren doliny został objęty ochroną i wpisany na listę UNESCO. Krajobraz jest naprawdę imponujący. Wydrążone przez podziemne wody wapienne pagóry, nazywane mogotami. Wzgórza poprzecinane tajemniczymi jaskiniami, wśród których najciekawszą jest Cueva del Indio. Do tego niezwykły ogród botaniczny Casa de Caridad z ogromnym bogactwem roślin ozdobnych i leczniczych. Elementem nieco burzącym piękno krajobrazu doliny jest El Mural de la Prehistoria – rozległe malowidło stworzone na polecenie Fidela Castro. Kolorowy mural przedstawia ewolucję ludzkości – od najdawniejszych czasów (symbolicznego ślimaka) po kubańskich Indian, czyli człowieka socjalizmu. Okolicę Valle de Vinales można zwiedzić pieszo lub podczas rowerowej wycieczki.

 

W mojej pamięci Kuba pozostanie na zawsze. Piękne plaże, ogrom historii, nie zmącony jeszcze komercją, latynowski klimat miast i miasteczek. I uśmiech. I serdeczność. I wszechogarniająca bieda, która jednak nie odbiera radości życia Kubańczykom.

Jedźcie, zobaczcie – WARTO!

Jedź na Kubę z nami

: tekst powstał na podstawie opisów organizatorów