Czarnogóra – Czarna Perła Półwyspu Bałkańskiego

Czarnogóra to niewielki górzysty kraj położony na Wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią, Hercegowiną i Albanią. Jest jednym z najmłodszych państw w Europie, często nazywanym Czarną Perłą Półwyspu Bałkańskiego. Zaskakuje najpiękniejszą i największą zatoką Adriatyku – Boka Kotorska. Na tle turkusowego morza  kilometrami ciągną się tu piaszczyste plaże, z urokliwymi zatoczkami, skalistymi wysepkami oraz urzekającymi rybackimi wioskami i malowniczymi miasteczkami. A wszystko to w otoczeniu wysokich, porośniętych bujną zielenią gór. Czarnogóra ma ciekawą historię. Jednak to niepowtarzalna bałkańska atmosfera sprawia, że coraz częściej jest odwiedzana przez turystów, którzy w takim właśnie klimacie pragną spędzić swój długo wyczekiwany beztroski urlop. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kraj ten coraz częściej jest alternatywą dla Chorwacji, niejednokrotnie tańszą, a wciąż jeszcze niezniszczoną turystyką masową. Jeśli do tych argumentów dodamy ten z około 1400-kilometrową odległością od granicy naszego państwa, oraz ten, że Czarnogóra jest obecnie wymieniania wśród bezpiecznych pod względem zarażeń koronawirusem krajów, mamy odpowiedź, dlaczego warto zaplanować tu urlop. Na wakacje w Czarnogórze możemy polecieć samolotem, ale można też pojechać  własnym samochodem. Oto niezbędne informacje dla tych, którzy planują tegoroczne wakacje w Czarnogórze z własnym dojazdem. 

Jest kilka dróg, którymi można dojechać do Czarnogóry.

Najdłuższa, ale też najbardziej wygodna, ponieważ przejeżdżamy głównie autostradami, prowadzi przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Chorwację. Granicę przekraczamy w Cieszynie, następnie kierujemy się na Bratysławę, potem Wiedeń, Maribor, Zagrzeb, dalej jedziemy do Karlovac, Splitu, Dubrovnika i do granicy z Czarnogórą. Jadąc w sezonie na południe Czarnogóry do Ulcinj, Magistrala Adriatycka będzie prawdopodobnie zatłoczona, więc uzbrójmy się w cierpliwość.

Kolejna trasa wiedzie przez Słowację, Węgry i Serbię. Pojedziemy zatem autostradami przez Cieszyn, Żylin, Budapeszt, Szeged, Suboticę, Novi Sad, Belgrad i Cacak, potem już tylko Bijelo Polje, Podgorica albo jeszcze dalej do Petrovacu i Ulcinj. Opłaty na tej trasie będą głównie w Serbii i na Węgrzech.

Inną z możliwości jest droga prowadząca przez Słowację, Węgry, Serbię i Bośnię. Przejeżdżamy płatnymi drogami przez Węgry i Serbię. Trasa ta jest mało malownicza, jednak warto się nad nią zastanowić, gdyż pomimo dużego ruchu samochodów ciężarowych szybko ją pokonamy. Z Cieszyna kierujemy się w stronę Żylina, Budapesztu, Szegedu, Subotnicy, Novego Sadu, Belgradu aż do Podgoricy.

Atrakcyjniejsza pod względem widokowym i tańsza ze względu na to, że omijamy autostrady, jest trasa wiodąca przez Słowację, Węgry, Bośnię i Chorwację. Granicę również przekraczamy w Cieszynie, potem kierujemy się na Żylin, Budapeszt, Mohac, przez Osijek, Doboj, Sarajewo, Mostar, Opuzen, Dubrovnik. To jednocześnie jeden z najkrótszych wariantów przejazdu z Polski do Czarnogóry.

Można pominąć Bośnię, jechać przez Słowację, Węgry i Chorwację, po trasie Cieszyn, Żylin, Budapeszt, Siofok, Zagrzeb, Karlovac, Split i Dubrovnik. Jest krócej, chociaż kosztowniej.  

Informacje praktyczne, które na pewno Wam się przydadzą : Czarnogóra nie należy do krajów Wspólnoty Unii Europejskiej, mimo to Polacy mogą wjeżdżać do tego państwa również na podstawie dowodu osobistego. Drogi w Czarnogórze są raczej w dobrym stanie. Trzeba jednak uważać na niekoniecznie jeżdżących zgodnie z przepisami rdzennych mieszkańców. Tankujmy tylko na sieciowych stacjach benzynowych, na pozostałych paliwo jest bardzo słabej jakości. Koszty zakupów i ceny noclegów są porównywalne do naszych realiów. Obowiązującą walutą jest euro. Miesiące wrzesień i początek października są idealnymi do zwiedzania Czarnogóry, miesiące lipiec i sierpień z kolei wybierzmy na plażowanie i kąpiele w ciepłym Adriatyku.  Najlepiej rozwiniętą bazę hotelową napotkamy na wybrzeżu.

Gdzie najlepiej rezerwować hotele lub apartamenty oraz co można robić podczas wakacji w Czarnogórze napiszę wkrótce 🙂

Zapraszam na naszą stronę wczasy.online  – tam sprawdzicie dostępność bazy noclegowej;

https://wczasy.online/index/dojazd_wlasny/?

Zapraszam na naszą stronę winiety.com,pl – tam bez zbędnych formalności i w najniższych cenach zakupicie winiety autostradowe;

http://winiety.com.pl/