Historia rodu Corelone w cieniu Etny – czyli kilka kroków dookoła Sycylii… cz.2 czyli co warto zobaczyć
Sycylia to wyspa z niesamowitą historią. Jest jedną z największych skalistych wysp na Morzu Śródziemnym. Sycylia przyciąga turystów pięknymi piaszczystymi plażami i lazurem morza, fantastycznym gajami oliwnymi ale przede wszystkim wielonarodowym bogactwem kulturowym.
Grecy pozostawili tu wspaniałe świątynie i teatry, zaś Rzymianie dodali do kompletu mozaiki. Architektura mauretańska to spuścizna po mieszkających na Sycylii rodach arabskich. Wpływy hiszpańskie widać na fasadach wielu kościołów i pałaców na wyspie.
Co warto zobaczyć na Sycylii?
– TAORMINA
Wyjątkowo położona, z jednej strony widok na Morze Jońskie, z drugiej majestatyczna Etna. Taormina to miasto „wciśnięte” w skałę, z najcenniejszym zabytkiem jakim jest grecki teatr z III w. p.n.e. Będąc w Taorminie obowiązkowo trzeba przespacerować się po jednej z najdroższych ulic w Europie, i zatrzymać się przy Piazza IX Aprile z fenomenalnym widokiem. Można przysiąść też w jednej z kawiarni by uraczyć się sycylijską kawą czy lodami.
– SYRAKUZY
Położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Syrakuzy wpisane na Listę UNESCO zalicza się do jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym basenie Morza Śródziemnego. To miasto z bogatą przeszłością – uznawane za jedno z najpotężniejszym w starożytnym świecie. Do dziś zachowały się ruiny świątyni Apollina, amfiteatr grecki i rzymski oraz grób wielkiego naukowca – Archimedesa. Historyczne centrum Syrakuz z katedrą Santa Maria delle Colonne przyciąga tłumy turystów każdego roku.
– PALERMO
Nie przejmując się plotkami i stereotypami jakie krążą o Palermo zachęcam do zanurzenia się w jego gwarne uliczki aby poczuć klimat tego miasta. Większość zabytków znajduje się na Starym Mieście. To tutaj znajdziemy architekturę, która idealnie łączy wpływy arabskie, normańskie, barokowe i secesyjne. Natomiast targ Ballaro przeniesie was w klimaty Afryki Północnej. Tam można poczuć się jak w na prawdziwym targu tunezyjskim.
– ETNA
Ten wulkan wciąż budzi grozę, jednak w rzeczywistości jest łatwy do zdobycia. Sporą część trasy „pod górę” można pokonać autobusem – do wysokości krateru Siestiere. Dalej można dostać się kolejką, a do wysokości 2900 m. n.p.m można dojechać samochodem terenowym. Pozostałe ponad 400 m trzeba już pokonać pieszo aby móc zajrzeć wprost w oko krateru Etny.
Wulkan wciąż jest aktywny i stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców pobliskich wiosek i miasteczek. Ciepło wnętrza ziemi czuć cały czas pod stopami maszerując do góry. Wycieczki na Etnę są w pełni bezpieczne, gdyż erupcje są dziś łatwo przewidywalne. Etna jest wpisana na Światową Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO.
Specjalista ds. turystyki