Cypr, czyli pomysł na wakacje 2018

Okres późnojesienny jest idealny aby znaleźć i zarezerwować wczasy w terminie wakacyjnym. Zdecydowana większość touroperatorów przedstawiła już swoje oferty, a z racji tego, że do lata pozostaje jeszcze kilka miesięcy, oferta jest jeszcze zupełnie nieprzebrana a i ceny są najniższe w skali całego roku. Jeśli więc mają Państwo możliwość zaplanowania sobie wakacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, zachęcamy, aby to zrobić właśnie teraz. Dziś zapraszam Państwa na Cypr, myślę że dla wielu z Was będzie on ciekawym kierunkiem do spędzenia swoich wakacji w 2018 roku.

Cypr jest trzecią pod względem wielkości wyspą Morza Śródziemnego. Wyspa umiejscowiona jest we wschodniej części tego akwenu, na pograniczu Europy, Azji oraz Afryki. Łagodny, śródziemnomorski klimat sprawia, że sezon turystyczny może tu trwać nawet cały rok. Natomiast na najpiękniejszą pogodę z wysokimi temperaturami, nierzadko przekraczającymi 30°C możemy liczyć w okresie od końcówki kwietnia aż do połowy października, co sprawia, że główny sezon turystyczny na Cyprze przypada właśnie w tym okresie. Chociaż jest to niewielkie państwo, rokrocznie cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów poszukujących idealnego miejsca na wakacyjny wypoczynek. Znaczną część wyspy zajmują góry, a ze względu na ukształtowanie powierzchni można wyróżnić na Cyprze 4 regiony: Wzgórza Kyrenii, Góry Troodos, Równinę Centralną oraz pas nizin nadbrzeżnych.

Wyspa stanowi raj dla entuzjastów windsurfingu, żeglarstwa i innych sportów wodnych.  Właściwie przez cały rok przy pięknej, słonecznej pogodzie miłośnicy wodnego szaleństwa mają możliwość realizowania swojej pasji. Szczególnie wiele szkółek oraz wypożyczalni jachtów, desek windsurfingowych czy też nart wodnych możemy znaleźć w miejscowości Limassol na południu wyspy.

Cypr kusi również pięknymi plażami – blisko 40 z nich może się pochwalić certyfikatem błękitnej flagi, świadczącym przede wszystkim o ich czystości. Ale plaże to nie wszystko, bogactwo niepowtarzalnych zabytków: takich jak bizantyjskie kościoły, twierdze krzyżowców, czy meczety tworzą widok zapierający dech w piersiach, a urokliwe górskie wioski, słynące z winnic oraz nieokiełznane urwiska, tylko dodają piękna panującej tu scenerii.

Przyjemnie ciepłe wody Morza Śródziemnego stanowią także nie lada atrakcję dla nurków. Wiele popularnych szkół oraz centrów nurkowania ulokowanych jest na całej wyspie. A toń morza skrywa bogactwo podwodnego życia jak ukwiały, jeżowce, czy zjawiskowe ryby, ale także m.in. wrak promu Zenobia oraz podwodne groty i jaskinie. Najwięcej atrakcyjnych stanowisk do nurkowania znajdziemy w okolicach miejscowości Ayia Napa, Paphos oraz Protaras.