Turcja Egejska

Facebookgoogle_plusmail

Dzisiejszym wpisem zapraszam do zapoznania się z urokami Turcji Egejskiej. Jakie są główne atrakcje? Dlaczego warto tam pojechać? kilka argumentów przedstawiam Państwu poniżej.

Tureckie wybrzeże Morza Egejskiego jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów, który przyciąga turystów z całego świata pięknymi plażami oraz bogatą infrastrukturą hotelową. Położony jest w południowo-zachodniej części kraju u wybrzeży Morza Egejskiego. W tym miejscu znajdziemy wszystko, czego potrzeba do błogiego wypoczynku – turkusowe morze, złocisty piasek plaż, luksusowe hotele, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych oraz bogactwo zabytków. Najpiękniejsza pogoda z wysokimi temperaturami panuje tutaj w okresie od początku maja aż do połowy października, temperatura powietrza najczęściej przekracza wtedy 30°C. Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w tym regionie są Bodrum, Kusadasi, Marmaris oraz Cesme.

Bodrum jest jednym z najczęściej wybieranych kurortów Turcji Egejskiej. Niewielką miejscowość o wielowiekowej historii zamieszkuje obecnie ok. 35 tysięcy osób. Bogato wyposażone hotele,  restauracje, bary, kawiarnie, kluby, dyskoteki i kasyna stanowią niekończące się, barwne centrum. Miasto znajduje się przy wspaniałej zatoce z piaszczystą plażą i świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych w tym nurkowania. Pasjonaci tego właśnie sportu powinni wybrać się w okolice Gelidonyi i Manavgat, gdzie możemy odkrywać zatopione wraki statków, pomogą nam w tym również liczne bazy i szkoły nurkowania. Osoby, które preferują nocny tryb życia także nie powinny być rozczarowane, popularne dyskoteki i kluby nocne zachęcają do zabawy i tańca do białego rana. Miłośnikom architektury natomiast z pewnością przypadnie do gustu zamek św. Piotra, który został wzniesiony w XV wieku. Wypoczywając w Bodrum warto również zobaczyć ruiny mauzoleum, a także pospacerować po urokliwym starym mieście.

Kolejnym kurortem turystycznym, w którym warto się zatrzymać jest Kusadasi, które nazwę zawdzięcza pobliskiej wysepce, tzw. Wyspie Ptaków. W pobliżu miasta znajduje się główna atrakcja turystyczna regionu – bardzo dobrze zachowane pozostałości po antycznym mieście Efez. Oprócz wycieczki do Efezu, możemy wybrać się do Miletu, słynącego z ruin olbrzymiego teatru a miłośnicy przyrody zachwyceni będą wizytą w Rezerwacie Dilek. Kusadasi jest także doskonałym miejscem dla osób młodych duchem, miasto słynie z bogatego życia nocnego i licznych dyskotek. W kurorcie mieszczą się także dwa duże aquaparki, które stanowią nie lada atrakcje dla rodzin z dziećmi. Plaże w mieście są stosunkowo wąskie i zatłoczone, warto więc wybrać się ok. 5 km na południe od centrum aby wypocząć na słynnej, długiej na ponad 20 km  plaży Long Beach.

Miasto Marmaris było niegdyś niewielką wioską rybacką, dziś natomiast stanowi popularny kurort turystyczny, położony pomiędzy morzem a górami, krajobraz dopełnia malowniczy port jachtowy, który sprawia, że wypoczniemy tutaj we wspaniałej scenerii. Ta część wybrzeża zachwyca również pachnącymi lasami piniowymi, a także świetnymi warunkami do żeglarstwa i windsurfingu. Nocą miasto również oferuje wiele atrakcji, liczne restauracje, bary i dyskoteki sprawiają, że zabawa trwa do białego rana. Turystów zachwyca także bogata baza hotelowa, która oferuje obiekty o bardzo wysokim standardzie, a przy tym w rozsądnej cenie. Większość z nich położonych jest na dużych, zielonych terenach w sąsiednim Icmeler. Marmaris szczyci się także nowoczesną przystanią jachtową, z której są także doskonałe połączenia na Rodos i inne wyspy greckie.