Riwiera Turecka – odrobina luksusu w rozsądnej cenie

Facebookgoogle_plusmail

Riwiera Turecka jest popularnym regionem turystycznym w południowej Turcji położonym u wybrzeży Morza Śródziemnego. Skąpane w słońcu długie, złociste plaże, luksusowe hotele, zapierające dech w piersiach zabytki  z czasów greckich, rzymskich, czy osmańskich to tylko niektóre atrakcje tego niezwykłego regionu. Na całym wybrzeżu Turcji można spodziewać się pięknej, słonecznej pogody od początków maja aż do połowy października, w tym okresie temperatury nierzadko przekraczają 30°C. Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi są tu: Antalya, Alanya, Belek, Side oraz Kemer.

Stolicą regionu jest Antalya, to największe miasto wybrzeża Morza Śródziemnego zamieszkiwane jest przez ok milion mieszkańców, a w trakcie sezonu turystycznego populacja wzrasta niemal dwukrotnie. Kurort otoczony jest pasmem gór Taurus, które w wielu miejscach prawie pionowo schodzą do morza. Około 15 kilometrów od centrum miasta umiejscowiony jest międzynarodowy port lotniczy. Miasto przyciąga bogactwem zabytków oraz olbrzymią ilością nowych, luksusowych hoteli, które w ostatnich latach zdominowały wschodnią część kurortu. Największa ich ilość znajduje się w dzielnicy Lara, słynącej z pięknej piaszczystej plaży. Wiele jest tu także nowo powstałych restauracji, tawern i centrów handlowych. Skąpane w słońcu plaże kuszą również miłośników sportów wodnych. Panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu, a w miejscowych wypożyczalniach i szkółkach jest szeroki wybór sprzętów sportowych. Aktywniejsi turyści na pewno wybiorą się na wycieczkę do starego miasta. Na szczególną uwagę zasługuje tu Yivli Minare, czyli Żłobkowany Minaret, Wieża Hidirlik oraz przede wszystkim słynny łuk triumfalny – Brama Hadriana. Podczas spacerów wąskimi, krętymi uliczkami, poczujemy wspaniały klimat tego starożytnego miasta. Miłośników przyrody urzekną natomiast malownicze wodospady Kurşunlu i Duden, spodoba się im także wizyta w Antalya Aquarium, czyli ogromnym oceanarium, w którym można podziwiać piękno podwodnego świata.

Innym, chętnie odwiedzanym kurortem w tym regionie jest Alanya. Miasto w ciągu długiej, bogatej i burzliwej historii wielokrotnie zmieniało swoich władców oraz nazwę. Dziś Alanya jest jednym z najpopularniejszych kurortów turystycznych Riwiery Tureckiej,  znane jest przede wszystkim z pięknych piaszczystych plaż w tym tej najsłynniejszej – Plaży Kleopatry. Turystów zachwyca również bogata baza hotelowa, która oferuje obiekty o bardzo wysokim standardzie, a przy tym w rozsądnej cenie. W miejscowości znajduje się wiele barów, pubów i klubów, a centrum miasta to jedno wielkie targowisko na którym znajdziemy sklepy, oferujące dosłownie wszystko: miejscowe przysmaki, ubrania, pamiątki, biżuterię i wiele innych. Alanya jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, czy też świetną bazą wypadową do zwiedzania pobliskich jaskiń morskich podczas organizowanych tu rejsów. Będąc w tym miejscu na pewno warto się wybrać na wycieczkę do pobliskiego delfinarium oraz skorzystać z możliwości wzięcia udziału w jeep safari.

Kolejną miejscowością na Riwierze Tureckiej, choć o nieco innej charakterystyce jest Belek. Niewielki kurort zamieszkiwany jest przez niecałe 7 tysięcy osób znajduje się około 30 km na wschód od Antalyi. Sprzyjający uprawianiu sportów wodnych klimat na pewno ucieszy miłośników tego typu aktywności. Przy plażach znajduje się wiele szkółek i wypożyczalni sprzętu sportowego, aby móc spróbować się w windsurfingu, parasailingu czy żeglarstwie. Łagodne zejście do morza oraz piaszczyste plaże stwarzają także doskonałe warunki do beztroskiego wypoczynku i kąpieli słonecznych dla rodzin z dziećmi. Wiele hoteli w Belek położonych jest na bardzo dużych obszarach, posiadając piękne ogrody oraz świetną infrastrukturę. Liczne baseny, bary, restauracje, ze wspaniałym jedzeniem, rozbudowane animacje, możliwość uprawiania szerokiej gamy sportów wodnych to tylko niektóre z atrakcji jakie na nas czekają. Wszystko to sprawia, że turyści czują się tu dopieszczeni pod każdym względem.