Itaka – urokliwa grecka wyspa

Facebookgoogle_plusmail

Urokliwe piękno antycznej Grecji zaklęte na tej niewielkiej wyspie sprawia, że jest ona idealnym miejscem na relaksujące wakacje z dala od gwaru masowej turystyki.

Położona jest w bliskiej odległości od Kefallonii. Można się tam dostać promem z kefalońskiego miasta Fiskárdo, leżącego w północnej części wyspy. Ta niewielka wysepka, zajmująca zaledwie 96 km² tchnie spokojem i ciszą. Krajobraz jest górzysty, poprzecinany malowniczymi wąwozami. Mieszkańcy wyspy zajmują się rolnictwem, uprawą oliwek i winorośli oraz pasterstwem.

Legendarna wyspa Odyseusza stanowiąca przez wieki ważny symbol literacki jest paradoksalnie nieodkryty jeszcze zakątek Grecji.

Itaka to zaciszne plaże , malownicze zatoczki otoczone przez barwne od bujnej roślinności góry i krystalicznie czyste, turkusowe wody Morza Jońskiego. Niekomercyjny klimat wyspy tworzą także jej mieszkańcy – przyjaźni i rozmowni, żyją bez pośpiechu. Nieliczni turyści mogą doświadczyć ich otwartości . Nierzadko zdarza się, że zapraszają nieznajomych na kawę do swoich ogródków.

To co również przyciąga turystów, to z pewnością miejsca związane z historią Odyseusza, legendarnego króla Itaki, panującego tutaj w XII wieku p.n.e., opisywanego przez Homera.

Jednym z owych miejsc jest Źródło Aretuzy, położone w południowo wschodniej części wyspy, w pobliżu stolicy Vathí. Z miasta można udać się tam pieszo. Według Homera, do Źródła Aretuzy przybył napoić stado świń wierny sługa Odysa – Eumajos, zanim odnalazł swego pana. Niedaleko znajduje się również Grota Eumajosa.

Warta odwiedzenia jest również stolica wyspy Vathí, która została odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1953 roku. Można pospacerować po mieście lub odwiedzić któreś z tutejszych muzeów. W pobliżu znajdują się dwie plaże: Déksa i Loútsa, nieco dalej w Skínos i Sarakíniko.

Nieodkryte piękno Itaki to doskonały wybór dla tych, którzy pragną odpocząć z dala od dużych kurortów wypoczynkowych. Jeżeli poszukujesz małego kameralnego hotelu z typowym greckim klimatem, chcesz posmakować prawdziwej greckiej kuchni z dala od komercyjnej oferty – Itaka będzie idealnym miejscem.

Post A Comment

1 + 18 =