Evia – cała Grecja na jednej wyspie

Facebookgoogle_plusmail

Witam, dzisiaj kontynuujemy zwiedzanie Grecji. Niniejszym wpisem zapraszam na grecką wyspę – Evia. A więc wyspę jeszcze nie do końca zdominowaną przez turystykę, przez co możemy na niej poczuć prawdziwie grecki klimat. Zapraszam!

Evia (Eubea) jest przybrzeżną wyspą w zachodniej części Morza Egejskiego, jest zarazem drugą po Krecie największą grecką wyspą. Evia jest w przeważającej części górzysta, a jej najwyższe pasmo ma wysokość ok 1750 metrów n.p.m. Sezon turystyczny zaczyna się tu wraz z pierwszymi dniami czerwca i trwa nieprzerwanie aż do połowy września.

Stolicą wyspy jest miasto Chalkida, posiada wiele urokliwych miejsc świadczących o jej wielowiekowych tradycjach i historii. Warte zobaczenia są tu m.in. kościół Agia Paraskewi, dawny meczet, synagoga, czy też muzeum archeologiczne. W mieście są także dwa mosty łączące wyspę z kontynentem. Bliskość Aten, Delf i największego greckiego portu w Pireusie sprawia, że Evia jest świetną bazą wypadową do zwiedzania części kontynentalnej Grecji i również w ten sposób przyciąga tysiące turystów chcących połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem.

Linia brzegowa Evii jest bardzo zróżnicowana, z jednej strony są to wspaniałe piaszczyste plaże, ale zauważyć też możemy klify oraz skaliste wybrzeże. W głębi lądu znajduje się wysoki masyw górski osiągający niemal 1750 metrów n. p. m., który zajmuje znaczną część wyspy, porośnięty jest on dzikimi i bujnymi lasami. Bliżej wybrzeża znajdują się równiny, na których głównie uprawiane są oliwki i winogrona. Eubea to również wspaniałe wody, które charakteryzują się doskonałymi warunkami do uprawiania windsurfingu i innych sportów wodnych. Można także wynająć łódkę

i z wysokości morza podziwiać wspaniałą zieleń wyspy. Z powodu ukształtowania terenu nie znajdziemy tu wielu rozbudowanych kurortów turystycznych, przeważają kameralne ośrodki, w których odnosi się wrażenie, że czas biegnie wolniej.

Jednym z miasteczek, które należy szczególnie wyróżnić jest Eretria. Znana już od czasów antycznych, posiada wiele starożytnych zabytków, a warte zobaczenia są przede wszystkim ruiny amfiteatru i łaźnie położone nieopodal portu. Miasteczko charakteryzuje się wspaniałymi plażami i bogatą ofertą hotelową, posiada również połączenie promowe z kontynentalną częścią Grecji.

Kolejnym kurortem, którym kusi Eubea jest położone w północno-zachodniej części wyspy miasteczko Rovies. Jest idealnym miejscem na spędzenie spokojnych, rodzinnych wakacji. Atrakcjami tej części wyspy są niewielkie źródełka w strefie przybrzeżnej. W miejscowości Ilia  źródlana woda tryska niemal bezpośrednio do morza tworząc malutkie strumyki na plaży.

Osobom aktywnym szczególnie mogą się spodobać rejsy po wyspach Zatoki Sarońskiej, w ich trakcie możemy zobaczyć okoliczne wyspy, m.in. Eginę, która znana jest z upraw pistacji, a także malowniczą Poros i Hydrę. Ze względu na swoje ukształtowanie, Eubea jest idealnym miejscem do uprawiania trekkingu, pieszych wycieczek, a także jazdy w trudnym leśnym i górskim terenie specjalnie do tego przystosowanymi pojazdami.

Wyspa nie jest nastawiona na turystykę masową, przez to jest tu wiele dzikich terenów do odkrycia, a wioski żyjące swoim życiem i wspaniała przyroda sprzyjają prawdziwemu wypoczynkowi.