Długie weekendy i dni wolne w 2023 roku

Przyszłoroczny kalendarz układa się zdecydowanie pomyślnie dla tych, którzy nie chcą, nie mogą lub nie lubią wypoczywać podczas długiego, dwutygodniowego urlopu. W 2023 roku będziemy mieć aż 6 długich weekendów, podczas których możemy się wyrwać na chwilę od wiru codziennych obowiązków i nieco podładować akumulatory do dalszego działania.

Zaczynamy wcześnie, bo już od Święta Trzech Króli Nowego Roku. Mimo że Sylwester i Nowy Rok przypadają w weekend, pocieszeniem może okazać się fakt, że dzięki Trzem Królom już po 4 dniach pracy czeka nas pierwszy z 6 długich weekendów 2023 roku. Zaczynamy go bez konieczności wybierania urlopu w piątek, 6 stycznia i kończymy w niedzielę 8 stycznia.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 roku:

 • Nowy Rok (1 stycznia) – niedziela
 • Święto Trzech Króli (6 stycznia) – piątek
 • Niedziela Wielkanocna (9 kwietnia) – niedziela
 • Poniedziałek Wielkanocny (10 kwietnia) – poniedziałek
 • Święto Pracy (1 maja) – poniedziałek
 • Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) – środa
 • Zesłanie Ducha Świętego (4 czerwca) – niedziela
 • Boże Ciało (8 czerwca) – czwartek
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego, (15 sierpnia) – wtorek
 • Wszystkich Świętych (1 listopada) – środa
 • Święto Niepodległości (11 listopada) – sobota
 • Boże Narodzenie (25 grudnia) – poniedziałek
 • Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia) – wtorek

Nie mniej atrakcyjnie zapowiada się wiosna. W kwietniu aż dwa razy będziemy cieszyć się układem kalendarza. Pierwszy przedłużony weekend łączy się ze świętami Wielkiej Nocy i ustawowo wolnym Poniedziałkiem Wielkanocnym 10 kwietnia.

W kwietniu rozpoczniemy również majówkę. I tu możemy zaplanować wersję minimum i maksimum wypoczynku. W pierwszej wersji jeden dzień urlopu (2 maja) daje nam 5 dniową przerwę od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja. Wersja maksymalna majówki to 3 dni urlopu (2, 4, 5 maja). W efekcie tego mamy 9 dni wolnego rozpoczynającego się w sobotę 29 kwietnia i kończącego się niedzielą 7 maja.

Kolejna okazja do czterodniowego wypoczynku trafi się już w czerwcu. Tu znów wystarczy jeden dzień urlopu, aby cieszyć się wolnością od 8 do 11 czerwca. Wszystko dzięki przypadającemu w czwartek świętu Bożego Ciała.

Kolejny długi weekend warto planować w okolicach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święta Wojska Polskiego w 2023 roku i . Oba te święta przypadają na czwartek 15 sierpnia. Tak więc z jeden dzień z urlopu i mamy 4 dniowy wypoczynek między 15 a 18 sierpnia.

Z kolei jesienną chandrę będzie można ukoić pięciodniówką, za którą zapłacimy cenę dwóch dni urlopowych. 1 listopada wypada w środę, co oznacza, że możemy zrobić sobie długi weekend albo biorąc wolne 30 i 31 października (wówczas odpoczywamy od soboty 28 do środy 1 listopada), albo 2 i 3 listopada, dzięki którym zyskujemy weekend od 1 listopada do niedzieli 5 listopada.

Również grudniowe święta wypadają korzystnie. Bez wykorzystywania urlopu czeka nas 4 dni świętowania Bożego Narodzenia (od soboty 23 grudnia do wtorku 26). Ale miłośnicy białego szaleństwa za sprawą 3 dni urlopu do pracy mają szansę wrócić dopiero we wtorek 2 stycznia 2024, po Nowym Roku. Wówczas ze Świętami będą wypoczywać aż 10 dni (od soboty 23 grudnia do wtorku 2 stycznia).

Pozostaje nam jeszcze pytanie, gdzie najkorzystniej będzie się wybrać mając tyle opcji dni wolnych do wykorzystania? To w dużej mierze zależy od naszych upodobań oraz nie ukrywajmy – zasobności portfela. O prawdziwą okazję 7-dniowego wyjazdu zagranicznego w terminie długiego weekendu majowego jest równie ciężko co o kawałek wolnej plaży do wbicia parawanu w Sopocie podczas wakacji, czy o samochód bez cofniętego licznika w przydrożnym, szemranym komisie. Dlatego najlepiej będzie jak najszybciej pomyśleć o rezerwacji wyjazdu w okresie majówki. Ceny do końca roku 2022 będą najniższe a i wybór kierunków, czy hoteli będzie jeszcze spory. Pogoda sprzyjająca do plażowania będzie panowała w tym okresie z pewnością na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji, Egipcie i najpewniej na znajdujących się dalej na południu greckich wyspach.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy pomogą znaleźć najkorzystniejszą opcję zarówno krótszego jak i dłuższego wyjazdu. Pełna oferta znajduje się również w naszej wyszukiwarce, dostępnej w tym miejscu.

Również w często wybieranej przez zmotoryzowanych turystów Chorwacji pogoda będzie pewniejsza niż w przypadku wyjazdów krajowych. Podczas wyjazdów zagranicznych samochodem należy pamiętać o zakupie winiet aby móc skorzystać z sieci dróg płatnych poza granicami Polski. Winiety dostępne w tym miejscu. Krótkie wypady za granicę to również wycieczki objazdowe, na których przed właściwym sezonem z pewnością unikniemy ogromu zwiedzających przy interesujących nas obiektach.