Czy warto pojechać na Chalkidiki?

Facebookgoogle_plusmail

Witam, dzisiejszym wpisem zabieram Was na słoneczny półwysep Chalkidiki w Grecji. Ten „trójpalczasty” region Grecji rokrocznie cieszy się dużą popularnością wśród osób wybierających wypoczynek na Peloponezie. Jeśli jeszcze się wahasz, przeczytaj koniecznie poniższy opis. 😉

Półwysep Chalkidiki znajduje się przy północnych wybrzeżach Grecji nieopodal miasta Saloniki a jego powierzchnia wynosi blisko 3000 km². Region ten obejmuje trzy mniejsze półwyspy, tzw. palce: Kasandra posiadająca bogatą oraz urozmaiconą bazę hotelową i gastronomiczną, nieco spokojniejsza Sithonia z fantastyczną roślinnością oraz tajemniczy Athos zamieszkiwany jedynie przez mnichów. Sezon turystyczny na półwyspie trwa od początków maja do połowy września.

Chalkidiki są jednym z najczęściej odwiedzanych regionów w Grecji, przede wszystkim półwysep Kasandra jest znakomicie zagospodarowany dla licznie przybywających tu turystów. Znajdziemy tu bogaty wybór hoteli rodzinnych z ciekawymi programami animacyjnymi. Kasandra to także ogromny wybór restauracji, kawiarń czy dyskotek. Z tym palcem związane są oczywiście również wspaniałe piaszczyste plaże, uchodzące za najpiękniejsze w Grecji a także malownicze zatoki. Wszystko to rokrocznie tysiące turystów wybiera to właśnie miejsce aby spędzić niezapomniane wakacje.

Osobom szukającym nieco spokojniejszego miejsca, półwysep Chalkidiki proponuje drugi z „palców” – Sithonia. Urzeka wspaniałą roślinnością, soczystą zielenią, gajami cytrusowymi, urokliwymi wioskami, lokalnymi winnicami czy równie wspaniałymi plażami.

Trzeci „palec” półwyspu do Athos, z jego Świętą Górą. Jest to autonomiczna część Grecji, zamieszkiwana jedynie przez mnichów, wstęp na nią jest bardzo utrudniony dla mężczyzn a dla kobiet wykluczony. Piękno tego półwyspu zatem można podziwiać wyłącznie podczas rejsu statkiem wycieczkowym.

Będąc w tym regionie warto wybrać się również na wycieczkę do Salonik – drugiego pod względem wielkości miasta Grecji. To bizantyjskie i wielokulturowe miasto przyciąga turystów ogromem zabytków, m.in. Białą Wieżą, która stała się symbolem miasta, a także malowniczą starówką, promenadą czy też pachnącym ziołami i oliwkami targiem. Zwiedzanie miasta proponujemy zwieńczyć wizytą w jednej z wielu restauracji, gdzie serwowane są przepyszne owoce morza, czy też znakomicie przyrządzone, świeżo złowione ryby.