side – antyczne tureckie miasto

Facebookgoogle_plusmail

Side jest niewielką miejscowością turystyczną, leżącą u południowych wybrzeży Morza Śródziemnego. To miasto z wielowiekową historią, mające korzenie jeszcze w czasach antycznych, zamieszkuje obecnie niemal 20 tysięcy osób. Najpiękniejsza pogoda z wieloma słonecznymi dniami trwa tu od początków maja aż do połowy października tworząc wspaniałe warunki do beztroskiego wypoczynku na Riwierze Tureckiej. Innymi ważnymi kurortami turystycznymi położonymi nieopodal Side są Colakli oraz Manavgat.

Dzisiejsze Side jest jednym z najbardziej popularnych kurortów tureckiego wybrzeża. Mimo turystycznego charakteru, Side zachowało w sobie coś z małomiasteczkowości,  charakteryzuje się świetnym położeniem pomiędzy dwoma większymi ośrodkami w Alanya i Antalya. Turyści z całego świata chętnie odwiedzają to miejsce, które przyciąga bogatą historią, sięgającą VI w. p.n.e., dobrze zachowanymi zabytkami, czystymi, szerokimi plażami, luksusowymi hotelami oraz urokliwymi uliczkami, które zachęcają do romantycznych spacerów. Miejscowość urzeka także ocienionymi alejkami i egzotyczną przyrodą. Domy, które budowane są w tradycyjny sposób stoją tuż obok ruin starożytnych budowli, i dzisiejszych luksusowych hoteli, natomiast niewielkie restauracje, kawiarenki i sklepiki położone są w wąskich uliczkach prowadzących w kierunku morza. Wszystko to sprawia, że atmosfera jaką możemy tu spotkać jest typowa dla tureckiej miejscowości wypoczynkowej.

Plaże w Side charakteryzują się łagodnym zejściem do morza, co sprzyja wypoczynkowi i kąpielom słonecznym dla rodzin z dziećmi. Zadowoleni powinni być także amatorzy sportów wodnych, szukający odpowiedniego zaplecza oraz dobrych warunków do uprawiania windsurfingu, czy nurkowania.

Turyści przebywający w Side znajdą wszystko to, co sprawia, że letni wypoczynek będzie należał do udanych. Długa, piaszczysta plaża, świetnie wyposażone hotele, urokliwe uliczki, przytulne restauracje i kawiarenki a przy tym brak głośnych dyskotek na pewno pozwolą odpocząć od trudów dnia codziennego.

Przebywając tu na wakacjach warto wybrać się na spacer po starej części miasta, gdzie możemy zobaczyć wiele zabytków pamiętających czasy świetności miasta, które było ważnym portem Cesarstwa Rzymskiego. Do dzisiejszych czasów zachował się w świetnym stanie m in. rzymski amfiteatr, mogący pomieścić nawet 15 tysięcy widzów, a także greckie świątynie Apollina i Ateny. Za tymi dwiema świątyniami znajdują się również pozostałości bazyliki chrześcijańskiej. Zwiedzający mają także możliwość zobaczenia starego miasta podczas przejażdżki kolejką spalinową, która wyrusza z okolic dworca autobusowego. Jest to zarazem jedyna możliwość na zwiedzenie miasta w zmotoryzowany sposób, gdyż większa jego część jest wyłączona z ruchu kołowego, co tylko wpływa na atrakcyjność i sielankowość Side.

 

 

Specjalista ds. turystyki