Madera – co warto zobaczyć?

Facebookgoogle_plusmail

 

Wyspa jest zielonym podzwrotnikowym rajem. Dzięki stałej temperaturze dziennej – około 24°C – nazywana jest krainą wiecznej wiosny i przez cały rok jest atrakcyjna dla turystów. Zachwycają tu wszechobecne kolorowe kwiaty, zielone pnącza, zróżnicowane krajobrazy z zapierającymi dech w piersiach urwiskami i malowniczymi wodospadami.

Magiczna wyspa leży 500 km od wybrzeża Afryki i 1000 km od Europy. Przyzwyczajenie każe mówić o wyspie Madera, ale jest to w istocie archipelag – wysp jest więcej. Poza Maderą, największa z wysp to Porto Santo (ok. 40 km od Madery) z przepiękną plażą. Do archipelagu należą również dwie grupy małych wysp: Ilhas Desertas i Ilhas Selvagens. Turystyka, obok produkcji wina Madera i upraw rolnych, jest głównym źródłem dochodów mieszkańców wyspy.

Wyspa Madera oferuje przybyszom sporo atrakcji. Cały świat doskonale zna odbywający się w maju festiwal kwiatów – piękne kompozycje kwiatowe pojawiają się wtedy na ulicach Funchal. W czerwcu mają miejsce wspaniałe pokazy fajerwerków, które rozpoczynają sezon wakacyjny na wyspie. Madera to nie tylko kwiaty, ale również wino – pod koniec lata Maderyjczycy zapraszają do siebie na degustację własnych produktów winnych. W stolicy wyspy Funchal odbywa się wspaniały pokaz fajerwerków w sylwestrową noc – warto przywitać nowy rok właśnie tutaj. Spragnionym wrażeń spodoba się wyspa w okresie karnawału – ulice Funchal pełne są wtedy gwarnych, kolorowych parad.

Madera to Wyspa Kwiatów i dlatego nie bez powodu symbolem Wyspy jest strelicja, nazywana rajskim ptakiem. Madera słynie z  kwitnących kwiatów oraz ogrodów z tropikalną roślinnością występującą tylko tutaj. Najpopularniejszy z nich to Jardin Botanico w Funchal z 2 tys. gatunków roślin.

Ukryte w lasach lewady – unikalne kanały nawadniające, wzdłuż których powstało ok. 1400 km tras trekkingowych i spacerowych to jedna z głównych atrakcji turystycznych. To doskonały sposób na poznanie wyspy – wzdłuż lewady Referta są egzotyczne pola uprawne, gaje bananowców, można podziwiać słynną Orlą Skałę – Penha d`Aguia i malowniczą wioskę Porto da Cruz, na trasie lewady Rabacal można zobaczyć wodospad Risco, kaskadę „25 źródeł” i objęty patronatem UNESCO prastary las laurowy przypominający scenerię z filmu „Park Jurajski”.

Wyspa ma wiele do zaoferowania, zarówno pasjonatom przyrody, architektury, jak i folkloru. Idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie jest Santana – skansen z tradycyjnymi domkami krytymi strzechą, malownicze formacje skalne w Ribeira da Janela i majestatyczne klify w okolicy Ponta Delgada i Arco de São Jorge. Aby dowiedzieć się więcej o historii wyspy trzeba odwiedzić jaskinie lawowe i multimedialne Centrum Wulkaniczne w São Vincente. Warto zatrzymać się również w przepięknej Camara de Lobos – wiosce rybackiej z tradycyjną zabudową, kiedyś ulubionym miejscu Winstona Churchilla i zwiedzić Muzeum Cristiano Ronaldo w Funchal.

Koniecznie należy wejść na jeden z największych klifów w Europie – Cabo Girão gdzie będzie można podziwiać wspaniałą panoramę wybrzeża.

Łagodny klimat i temperatura nie spadająca poniżej 15 stopni sprawiają, że przez cały rok panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów. Na wyspie są pola golfowe Palheiro Golf i Santo da Serra, popularny jest paragliding, nurkowanie, wyprawy jeepami, wycieczki rowerowe, przede wszystkim downhill i oczywiście trekkingi – najpopularniejsza trasa wiedzie przez trzy najwyższe szczyty Madery: Pico Arieiro, Pico das Torres i Pico Ruivo, wszystkie powyżej 1800 m n.p.m.

Głównym składnikiem lokalnej kuchni są ryby, jak tuńczyk czy występująca u wybrzeży wyspy espada, a bogactwo egzotycznych owoców przyprawia o zawrót głowy: marakuja, mango, papaja, awokado, banany prosto z plantacji czy monstera deliciosa czyli bananoananas. Obowiązkowo trzeba spróbować tradycyjnej ponchy – napoju z wódki z trzciny cukrowej, miodu i świeżego soku z cytryn oraz słynnej madery, wina produkowanego tylko tutaj już od ponad 200 lat.

Na wyspie są tylko dwie piaszczyste plaże – w Machico i Calheta, utworzone z piasku importowanego z Sahary. Przeważają plaże kamieniste i żwirowe, są także kąpieliska – platformy z zejściem do oceanu i sztuczne tarasy z basenami z morską wodą.

Poniżej wybrane miejsca, które warto zobaczyć zwiedzając Maderę:

– Pico do Arieiro – trzeci najwyższy szczPico do Arieiroyt na Maderze, można nań wjechać autem. Fenomenalne widoki górskie 360 stopni,

– Dolina Zakonnic – Curral das Freiras – wspaniała dolina z klimatyczną wioską na dole, warto obejrzeć i z dołu i z góry,

– Klif Cabo Girao – najwyższy w Europie – punkt widokowy z przeszkloną podłogą. Dreszczyk emocji bez sporych wysiłków,

– Camara de Lobos – położone miasteczko ze szczególnym zamieszkałym klifem w tle, znów powalające widoki,

– Funchal – wzgórze Monte i centrum – miasto na skarpie, wzgórze Monte z wieloma atrakcjami: zjazd tradycyjnymi saniami, kolejka linowa, ogrody tropikalne i ogrody botaniczne,

– Płaskowyż Paul da Serra – dziki zachód w chmurach, pustkowie i dzika natura na szczycie góry otoczonej oceanem. Blisko stąd do ciekawych lewad Rabacal – 25 Fontes i Risco,

– Ponta do Pargo – latarnia morska – fenomenalny widok na spokojne i dzikie zachodnie wybrzeże Madery z cypelka małej latarni morskiej na rubieżach wyspy,

–  Sao Vicente groty wulkaniczne – spokojne miasteczko na północnym wybrzeżu, posiada system jaskiń wulkanicznych i muzeum

– Porto Moniz – naturalne baseny – utworzone ze skał przy wybrzeżu Oceanu,

– Santana – park tematyczny – Nowoczesne muzeum łączące elementy wiedzy o kulturze Madery  dla wszystkich oraz zabawy dla najmłodszych. Punkt głównie dla osób z dziećmi.

 

 

Specjalista ds. turystyki

Post A Comment

seventeen + 13 =