IOS – kwiat Cyklad

Facebookgoogle_plusmail

Ios to wyspa należąca do archipelagu Cykladów. Według miejscowych jest jedną z najpiękniejszych wysp na Cykladach. Czy wiesz, ze nazwa Ios OZNACZA „KWIAT” ?

Według starożytnych wierzeń, Ios była ojczyzną matki Homera i ostatecznym miejscem spoczynku tego wielkiego epickiego poety.

Ios szczególnie znany jest ze wspaniałych plaż, malowniczej miejscowości Chora i intensywnego życia nocnego, które przyciąga głównie tłumy młodych turystów. Imprezy na plaży rozpoczynają się  we wczesnych godzinach popołudniowych i trwają nieustannie do wczesnych godzin porannych. Głównym miejscem imprez jest miejscowość Mylopotas, leżące nad piękna zatoką –  co czyni go popularnym miejscem dla nastolatków i młodzieży.

Jednak Ios to nie tylko na imprezowanie i głośna muzyka.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wspaniałe miejsca do wypoczynku z dala od dużych tłumów i hałasu. Linia brzegowa wyspy to piękne piaszczyste plaże i szmaragdowa woda. To romantyczne spacery wzdłuż wąskich brukowanych uliczek Chory, jednej z najbardziej malowniczych wiosek w Cykladach. Białe domki z niebieskimi dachami przywodzą na myśl miniaturę Santorini. W najwyższym punkcie Chory można nacieszyć wzrok pięknym widokiem na morze, a pod wieczór podziwiać spektakularny zachód słońca, wg mnie bardziej malowniczy niż na Santorini słynącej przecież z najpiękniejszych zachodów na świecie.

Chociaż Ios znany jest głównie jako docelowy kierunek dla młodzieży, wyspa ma wiele miejsc z tradycyjnym stylem gdzie rodziny z dziećmi również znajdą miejsce na relaksujący wypoczynek.

Rano można wybierać się na plażę, odpoczynek uprzyjemni szklanka mrożonego frappe – gdy zgłodniejemy lunch można zjeść w jednej z lokalnych tawern. Duży wybór owoców morza, w tym m.in. krewetki w czerwonym sosie czy tez grillowana ośmiornica to tylko jedna z wielu propozycji.

Jeśli leżenie na plaży wydaje się być nudnym zajęciem, można skorzystać z oferty sportów wodnych lokalnych agencji lub wybrać się łodzią na wyprawę nurkową.

Gdy słońce będzie chylić się ku zachodowi zapraszam na spacer do Chory. Wieczorami w Mylopotas odbywają się koncerty słynnych na całym świecie DJ’ów ze światłami, tańcami w pianie i pool party.

W sezonie letnim rezerwacja hoteli jest praktycznie niemożliwa – większość z nich sprzedana jest na rok do przodu. Jeśli więc planujesz urlop albo jego część na Ios pomyśl o tym dużo wcześniej.

Trzeba pamiętać, że oferta hotelowa na tej wyspie to hotele w typie bed&breakfest, miłośnicy formuły all inclusive niestety nie znajdą dla siebie tutaj miejsca. Większość hoteli zwłaszcza w Mylopotas, ma część frontową otwartą dla wszystkich chętnych. Bar, basen, restauracja – każdy może z tego korzystać niezależnie od tego czy jest gościem tego hotelu czy sąsiedniego.

Najpopularniejszym hotelem w Mylopotas, z olbrzymim terenem basenowym na którym odbywają się imprez typu pool-party to Far Out Beach. Jeśli myślisz o nieco spokojniejszym hotelu to zapraszam do Dionysos’a. Osobom, którym zależy na fantastycznym widoku i cenią sobie dobre spa – zapraszam do Ios Palace, usytuowanego na klifie na końcu zatoki Mylopotas.

Jak dostać się na Ios?

W tym roku jeden z polskich organizatorów proponuje pakiet „przelot z hotelem” z wylotem z Warszawy lub Katowic na Santorini z stamtąd przeprawę promową na Ios. Można również na własną rękę dostać się na Ios praktycznie z każdej wyspy archipelagu Cyklad, oraz z portu w Pireusie.

Specjalista ds. turystyki