Alanya – słoneczny kurort tureckiego wybrzeża

Facebookgoogle_plusmail

Region w którym leży Alanya jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród turystów udających się na wakacje do Turcji. Region zamieszkiwany jest przez niemal 300 tysięcy osób, a usytuowany jest w środkowej części Riwiery Tureckiej, od północy otaczają go góry Taurus. Wzdłuż całego wybrzeża ciągną się szerokie, czyste, piaszczyste plaże. Sezon turystyczny w regionie Alanya rozpoczyna się w połowie maja i trwa nieprzerwanie aż do połowy października. W tym okresie temperatury nierzadko przekraczają 30°C. Najpopularniejszymi kurortami turystycznymi w regionie są Alanya, Okurcalar, Mahmutlar czy Obagol.

Miasto Alanya w ciągu swojej długiej, bogatej i burzliwej historii wielokrotnie zmieniało swoich władców oraz nazwę. Początkowo było znane jako Coracesium a jego obecną nazwę zawdzięcza pierwszemu prezydentowi Turcji – Mustafa Kemal Ataturk, który w 1935 roku polecił je nazwać Alanya. Nad Alanya góruje XIII-wieczna twierdza seldżucka, nazywana Alanya Kalesi, jest ona dostępna do zwiedzania i stanowi także rewelacyjny punkt widokowy na całą okolicę. Dziś miasto jest jednym z najpopularniejszych kurortów turystycznych Riwiery Tureckiej,  znane jest przede wszystkim z pięknych piaszczystych plaż w tym tej najsłynniejszej – Plaży Kleopatry. Turystów zachwyca również bogata baza hotelowa, która oferuje obiekty o bardzo wysokim standardzie, a przy tym w rozsądnej cenie. W miejscowości znajduje się wiele barów, pubów i klubów, a centrum miasta to jedno wielkie targowisko na którym znajdziemy sklepy, oferujących dosłownie wszystko: jedzenie, ubrania, pamiątki, biżuterię itp. Alanya jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, czy też świetną bazą wypadową do zwiedzania pobliskich jaskiń morskich podczas organizowanych tu rejsów. Aktywnych turystów na pewno również zainteresują licznie organizowane wycieczki do pobliskiego delfinarium, czy też możliwość udziału w jeep safari.

Innym znanym kurortem turystycznym w regionie jest Okurcalar, miasto położone jest około 30 km na zachód od Alanyi. Znajduje się tu wiele luksusowych hoteli cieszących się ogromną popularnością wśród turystów. Czyste, turkusowe morze, szeroka piaszczysta plaża oraz zarys gór na horyzoncie zapewniają niezapomniane widoki i stanowią wspaniałą scenerię do spędzenia urlopu. Miasto pełne jest barów, dyskotek, gwarnych deptaków a także kolorowych sklepików, oferujących rozmaite pamiątki. Osoby kochające sporty wodne mogą skorzystać z miejscowych klubów wypożyczających sprzęt sportowy. Będąc na urlopie w Okurcalar warto odwiedzić ruiny kanawanseraju w niedalekim Alarahan, czy też wybrać się do Cakallar, by zobaczyć XI-wieczny zamek Alara.

Mniejszymi, będącymi nieco na uboczu miejscowościami są Obagol, Mahmutlar czy też Payallar. Miasteczka te łączy niewielka odległość od Alanyi, zatem są doskonałymi miejscami do spędzenia urlopu dla osób ceniących sobie ciszę i spokój a jednocześnie lubiących bliskość dużego kurortu.