Zanzibar, czyli dużo słońca zimową porą

Facebookgoogle_plusmail

Któż z nas nie marzy o tym, żeby wyrwać się na chwilę w jakiś ciepły rejon świata podczas, gdy u nas nie dość, że słońce świeci tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, to jeszcze za oknem widzimy tylko padający śnieg i niskie temperatury na termometrze? Dziś pokrótce przedstawiam słoneczny Zanzibar, na którym z pewnością odpoczniemy od towarzyszącej nam teraz zimowej aury.

Zanzibar jest słynną wyspą Tanzanii. Wyspa położona jest na oceanie Indyjskim przy wschodnich wybrzeżach Afryki. Rewelacyjne plaże z białym piaskiem i ciepłą, turkusową wodą spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających wczasowiczów. Każdy, kto planuje spędzić wymarzone wakacje w tym egzotycznym miejscu znajdzie tu coś dla siebie, zarówno amatorzy kąpieli słonecznych, jak i osoby ciekawe bogatej historii i kultury tej rajskiej wyspy. Na całej wyspie występują wysokie temperatury właściwie przez cały rok, dzięki czemu sezon turystyczny, praktycznie się nie kończy. Szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od czerwca do września, natomiast najcieplej i najmniej tłoczno na wyspie jest pomiędzy grudniem i marcem. Niższy sezon trwa od kwietnia do czerwca, kiedy to na wyspie spodziewane są najobfitsze opady deszczu w ciągu roku.

Najbardziej popularnymi kurortami na wyspie to znajdujące się na północnym wybrzeżu Nungwi oraz położona na wschodniej stronie Kiwengwa. Nungwi to niewielka wioska rybacka, która znana jest przede wszystkim z wyrobu tradycyjnych łodzi „Dau”. Dzięki świetnemu usytuowaniu możliwe jest podziwianie zarówno wschodów jak i zachodów słońca. Nungwi proponuje nam nie tylko beztroski wypoczynek na piaszczystych plażach, miasteczko również żyje wieczorami, miejscowe bary i restauracje na świeżym powietrzu, a także pachnące przyprawami targi są miejscami, gdzie można się odprężyć i doświadczyć prawdziwego życia na Zanzibarze.

Kolejnym kurortem, w którym warto spędzić wakacje na Zanzibarze jest Kiwengwa. Piasek na plaży niczym biały puder, przejrzysta woda i plaże pełne drzew bananowca oraz palm kokosowych  sprawią, że każdy poczuje się tu jak w raju. Osoby pasjonujące się nurkowaniem, będą zafascynowane tutejszą rafą koralową. Panujące tu warunki do nurkowania i snorkelingu są jednymi z najlepszych na świecie.

Spędzając tu swój urlop warto skorzystać z możliwości wybrania się na wycieczkę do Parku Narodowego Jozani Forest. Jest to największy obszar leśny na wyspie, który stanowi schronienie dla wielu gatunków egzotycznych ptaków oraz motyli. Odwiedzający to miejsce turyści liczą jednak przede wszystkim na spotkanie z zagrożonymi wyginięciem małpami gereza ruda z charakterystycznymi rudymi włosami na głowie.

Nie można zapominać również o tym, że Zanzibar zwany jest także „Wyspą Smaków”. To tu uprawiane są niemal wszystkie przyprawy świata, począwszy od kminku, gorczycy czy cynamonu, a na wanilii i kurkumie kończąc. Ogromnym zainteresowaniem wśród wczasowiczów cieszą się wycieczki na plantacje uprawianych tu przypraw, w trakcie których możemy zgłębić swoją wiedzę w tym zakresie oraz poznać ich zastosowanie w kuchni czy medycynie. Kolejną atrakcją, wartą zobaczenia jest wyprawa do wioski Kizimkazi na południowym krańcu wyspy, znana jest również jako zatoka delfinów. W trakcie wycieczki wypłyniemy na otwarty ocean, by nurkować i bawić się wspólnie z tymi niezwykłymi ssakami. W tej miejscowości zwiedzić można także najstarszy na wyspie XII – wieczny meczet. Zwiedzanie jego jest możliwe również dla kobiet, które jednak powinny pamiętać o odpowiednim ubiorze.