Wyspy Kanaryjskie – trochę wiosny w jesiennym czasie

Facebookgoogle_plusmail

Wyjazd na Wyspy Kanaryjskie był jeszcze kilkanaście lat temu symbolem luksusu i wysokiego statusu społecznego. Dziś natomiast żyjemy w czasach, kiedy „świat się kurczy” w naprawdę szybkim tempie, zatem i Wyspy Kanaryjskie znacząco się do nas przybliżyły. Krótki wypad jesienną porą stanowi doskonalą odskocznię od jesiennych, krótkich, chłodnych i deszczowych dni w naszym kraju. Fakt, od listopada do kwietnia tylko najwytrwalsi pływacy skuszą się na kąpiel w Oceanie Atlantyckim, niemniej jednak to właśnie słonecznych dni przecież nam najbardziej brakuje w okresie jesienno-zimowym. A na to z pewnością możemy liczyć udając się na Wyspy Kanaryjskie. Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę największych wysp archipelagu. Mimo, że sąsiadują ze sobą w bliskiej odległości, to różnią się od siebie pod wieloma względami.

Teneryfa jest największą wyspą archipelagu, jej powierzchnia wynosi ponad 2000 km2, a zamieszkuje ją niemal 900 tys. osób. Największym miastem i zarazem stolicą Teneryfy jest Santa Cruz de Tenerife. Wyspa posiada niezwykle urozmaicony krajobraz. Z jednej strony mamy góry z najwyższym szczytem – El Pico del Teide mierzącym 3718 m n.p.m., ale również malownicze wąwozy i doliny a pośród nich wspaniałe ogrody kwiatowe i wypielęgnowane parki. Bardzo zróżnicowane jest również samo wybrzeże, są tu zarówno plaże skaliste, kamieniste jak i piaszczyste o różnych odcieniach piasku. Łagodny przez cały rok klimat sprawia, że sezon turystyczny może się tu właściwie nie kończyć. Łańcuch górski dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne: na południu jest cieplej, mniejsza jest ilość roślinności, a więcej nasłonecznienia i piaszczystych plaż. Północ natomiast jest nieco chłodniejsza, więcej tu zieleni i wspaniałej, tropikalnej przyrody, wybrzeże jest skaliste, dominują szare i czarne plaże. Na niższe temperatury w tym rejonie Teneryfy wpływa również Prąd Kanaryjski, który niesie zimne wody Atlantyku od wybrzeży Portugalii. Największym i najbardziej rozrywkowym kurortem Teneryfy jest Playa de las Americas, znajduje się tu mnóstwo sklepów, centrów handlowych, restauracji, kawiarni, czy dyskotek. Miasto jest więc idealnym miejscem dla osób ceniących rozrywkę i życie nocne. Playa de las Americas przyciąga również amatorów sportów wodnych, którzy wykorzystują wspaniałe warunki do uprawiania windsurfingu, czy żeglarstwa. Podczas pobytu na Teneryfie warto odwiedzić popularną miejscowość – Puerto de la Cruz, a w niej Loro Parque, czyli zjawiskowy ogród zoologiczny położony na terenie pięknego parku. Możemy w nim podziwiać m.in. jedno z większych w Europie delfinarium, imponującą kolekcję papug, plażę aligatorów, pingwinarium, czy też akwarium z rekinami.

Fuerteventura położona jest we wschodniej części archipelagu, a jej powierzchnia wynosi 1659 km², zamieszkuje ją niecałe 90 tys. osób. Podobnie jak w przypadku Teneryfy, łagodny klimat panujący na wyspie sprzyja wypoczynkowi tu o każdej porze roku. Charakterystyczne dla tutejszego krajobrazu są wysokie masywy wulkaniczne oraz przede wszystkim długie, piaszczyste plaże, które są jedną z największych atrakcji wyspy, przyciągając turystów z całego świata. Na Fuerteventurze panuje najbardziej suchy klimat spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich. Dominują wysokie temperatury oraz silne saharyjskie wiatry (stąd nazwa „wietrzna wyspa”), co ma oczywiście swoje plusy. Wiatr pozwala znaleźć nieco wytchnienia w upalne dni oraz jest sprzymierzeńcem dla pasjonatów windsurfingu, kitesurfingu czy żeglarstwa. Ciekawostką na pewno jest fakt, że woda pitna na wyspie pozyskiwana jest z odsalania wody morskiej a także dostarczana jest statkami z kontynentalnej części Hiszpanii. Będąc tu będziemy zachwyceni skalistymi krajobrazami, warto wypożyczyć samochód i wybrać się na wycieczkę wiodącą górskimi drogami. W trakcie przejazdu możemy zatrzymać się przy jednym z wielu punktów widokowych. W południowej części wyspy znajduje się jeden z popularniejszych kurortów – Costa Calma. To kameralne miasteczko słynie ze wspaniałej plaży Sotavento, jest piaszczysta, szeroka i bardzo długa, a spotkać na niej możemy również spektakularne laguny.

Gran Canaria znajduje się w środkowej części archipelagu. Jej powierzchnia to 1560 km2, a zamieszkuje ją nieco ponad 800 tys. osób. Stolicą wyspy jest miasto Las Palmas de Gran Canaria. Sezon turystyczny, tak jak na sąsiednich wyspach może trwać nawet przez cały rok. Nazywana jest kontynentem w miniaturze, a to ze względu na to, że ujrzymy tu niemal każdy rodzaj krajobrazu. Jest tu przecież zarówno wysoki masyw wulkaniczny, ale również wiecznie zielone niziny porośnięte egzotyczną roślinnością. Bliskość Sahary natomiast sprawiła, że na Gran Canarii napotkamy wysokie wydmy oraz szerokie, piaszczyste plaże. Krajobraz dopełniają tajemnicze jaskinie i strome klify. Gran Canaria jest wspaniałym miejscem dla każdego, kto ceni sobie ciepło, plaże oraz sporty wodne. W południowej części wyspy, m.in. w Maspalomas i Puerto Rico znajdują się kurorty słynące z szerokiej gamy hoteli, które zapewniają doskonałą rozrywkę i wypoczynek. Północ natomiast zdominowana jest przez rozległe doliny dostarczające nam niesamowitych widoków. Tu gaje oliwne przeplatają się z plantacjami bananowców i drzewkami cytrusowymi.

Mam nadzieję, że ta krótka charakterystyka będzie pomocna dla tych z Państwa, którzy jeszcze nie zaplanowali swojego jesienno-zimowego wypoczynku. To oczywiście nie wszystkie wyspy, na których można spędzić wymarzony, kanaryjski urlop. Nie ma tu przecież choćby Lanzarote czy La Gomera, które również mają do zaoferowania wiele atrakcji i swój unikalny klimat.