Wyspy greckie. Na której z nich spędzić wakacje?

Facebookgoogle_plusmail

 

Już w tej chwili można powiedzieć, że wczasy w Grecji zasłużyły na tytuł tegorocznego przeboju lata. Polacy chętnie decydują się spędzić wakacje w tym zakątku Europy, a zdecydowanie największą popularnością cieszą się wyspy. Wybór jest ogromny, bowiem Grecja posiada ponad 2500 wysp, z czego ponad 150 jest zamieszkałych, a ich łączna powierzchnia stanowi ok. 20% powierzchni kraju. Każda z nich posiada swój unikalny charakter i jest pod pewnymi względami piękna. Mamy tu zarówno niewielkie i wciąż dziewicze dla turystyki, jak i większe wyspy, na których ruch turystyczny trwa w najlepsze od dziesięcioleci. Poniżej postaram się przedstawić kilka, moim zdaniem najciekawszych wysp, a może skusicie się Państwo na wypoczynek na którejś z nich.

 

Kreta jest największą i jedną z najchętniej odwiedzanych wysp greckich. To miejsce jest wręcz stworzone dla wczasowiczów preferujących opcję all inclusive. Bogata baza hotelowa zapewnia wszelkie wygody, co sprawia, że można tu w zasadzie nie opuszczać leżaków przy basenie, czy pobliskiej plaży. Oczywiście w mojej opinii nie warto wypoczywać wyłącznie w hotelu, bo przecież Kreta to także wspaniała, starożytna historia z mitologią grecką w tle. To tutaj urodził się Zeus, a z wyspą związane są choćby mity o Minotaurze, czy Dedalu i Ikarze. Obowiązkowym punktem dla aktywnych turystów jest zwiedzenie ruin pałacu Króla Minosa w Knossos, czy wybranie się na wycieczkę do Wąwozu Samaria, słynącego z malowniczych formacji skalnych.

 

Santorini w starożytności była nazywana Kalliste – czyli najpiękniejsza. Nie bez powodu. Symbolami tej wyspy są białe domy z niebieskimi dachami. Stoją one na ciemnych, wulkanicznych klifach, wszystko to sprawia, że widokiem będą zachwyceni nawet najbardziej wybredni esteci. Santorini to wymarzone miejsce na spędzenie romantycznego wypadu we dwoje. Mnogość wąskich, krętych uliczek, kameralnych knajpek i zaułków po których można błądzić godzinami, tworzą świetną scenerię dla zakochanych. Kolejną z atrakcji wyspy jest z pewnością Czerwona Plaża w okolicach Akrotiri, gdzie wulkaniczna lawa uformowała czerwone klify. Santorini często jest także odwiedzana jako jednodniowa opcja podczas wycieczek fakultatywnych z pobliskiej Krety.

 

Skiathos  jest niewielką, ale bardzo malowniczą wyspą w archipelagu Sporadów Północnych. Znana jest zwłaszcza ze wspaniałych, piaszczystych plaż. Na powierzchni zaledwie 48km2 (mniej więcej tyle samo liczy Gmina Zielonki) jest ich ponad 60, a na każdej z nich gwarantowana ciepła i wyjątkowo przejrzysta woda oraz rozpalony letnim słońcem piasek pod stopami. Wszystko to sprawia, że Skiathos jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Fakt, poza klasztorami nie znajdziemy tu wielu zabytków, ale za to możemy poczuć klimat greckiej wyspy z wąskimi uliczkami i białymi frontami domów z niebieskimi okiennicami. Turyści spragnieni przygód powinni oddalić się nieco od głównych szlaków turystycznych, by poszukać lokalnych restauracji z tradycyjnym greckim jedzeniem.

 

Korfu jest drugą pod względem wielkości wyspą w archipelagu Wysp Jońskich. Na powierzchni niewiele większej od Warszawy, znajdziemy przede wszystkim mnóstwo zieleni, która jest wytrwale soczysta i intensywna nawet podczas letnich upałów. Po całej wyspie rozsianych jest też mnóstwo winnic, ogrodów cytrusowych, czy przede wszystkim gajów oliwnych. Mieszkańcy wyspy wytwarzają naturalne kosmetyki z oliwy z oliwek, co zwykle stanowi hit sprzedażowy okolicznych sklepów, czy straganów. Wielu spośród tych, którzy zwiedzili Grecję wzdłuż i wszerz twierdzi, że tutejszy krajobraz jest najpiękniejszy w całym kraju. Prawdziwe piękno wyspy najlepiej jest poznać podczas wycieczek organizowanych samodzielnie, na przykład wypożyczając samochód.

 

Rodos jest świetną propozycją by spędzić swoje wakacje w aktywny sposób. Tutejsze wody słyną z niezwykle korzystnych warunków do uprawiania windsurfingu. Świetną bazą do uprawiania tego sportu jest Prasonisi na samym południu wyspy, gdzie bez problemu można wypożyczyć sprzęt oraz odbyć szkolenie. Rodos to jednak nie tylko windsurfing, mniej aktywnych turystów z pewnością nie będzie smucił fakt, że bezchmurne niebo mamy tu przez ponad 270 dni w roku, a tutejsze plaże są jednymi z najpiękniejszych w całej Grecji. Wyspa urzeka również flora i fauną, a prym tu wiedzie zjawiskowa Dolina Motyli, w której możemy zaobserwować w okresie od czerwca do lipca tysiące unoszących się w powietrzu motyli, co tworzy zapierający dech w piersiach widok.

 

Mam nadzieję, że ta krótka charakterystyka będzie pomocna dla tych z Państwa, którzy jeszcze nie zaplanowali swojego letniego urlopu. To oczywiście nie wszystkie wyspy, na których można spędzić wymarzony, grecki urlop. Nie ma tu przecież takich wysp jak Zakynthos, Kos, Skopelos, Evia czy Thassos, które również mają do zaoferowania wiele atrakcji i swój unikalny klimat.