Kefalonia – wyspa mało znana

Facebookgoogle_plusmail

Kefalonia należy do archipelagu Wysp Jońskich. Z roku na rok coraz bardziej wzbudza zainteresowanie wśród turystów, chociaż turystyka tutaj nie jest jeszcze tak zmasowana jak na Korfu czy Zakynthos.

Wyspa ma wiele do zaoferowania, dlatego stanowi idealne miejsce na rodzinny i raczej aktywny wypoczynek. Kusi wspaniałymi, zatokowymi plażami, pięknym błękitem morza, smaczną grecką kuchnią, pysznym miejscowo produkowanym czerwonym i białym winem oraz niepowtarzalnymi krajobrazami.

Kefalonia posiada bogatą historię. Na przestrzeni wieków władali nią Grecy, Rzymianie, Normanowie, Turcy i Wenecjanie. Od 150 lat należy do Grecji. Odwiedzają ją turyści, którzy szukają prawdziwej, greckiej atmosfery, spokoju, pięknych krajobrazów i wielu możliwości wycieczek.

Stolicą wyspy jest Argostoli – ładne miasto położone w malowniczej zatoce, będące jednocześnie portem i tętniącym życiem kurortem. Można tu odwiedzić liczne muzea, pospacerować szerokimi deptakami, zjeść kolację na Platia Vallianou lub plażować wymiennie na Makris Gialos, Platis Gialos czy Aviathos.

Największą atrakcją wyspy, której nie można pominąć, jest Jaskinia Melisani. Zwiedzający płyną łódkami po lazurowo-seledynowych wodach podziwiając słone jezioro i niezwykłą grę światła, które wpada przez szczeliny sklepienia pieczary.

Najciekawszą jaskinią jest Jaskinia Drogareti. Ze względu na doskonałą akustykę wykorzystywana jest jako sala koncertowa, a dodatkową oprawę tworzą zachwycające stalaktyty i stalagmity.

Najpiękniejszą plażą na wyspie okrzyknięto Myrtos. Plaża ta jest pod ochroną, w jej pobliżu nie ma hoteli czy restauracji. Dotrzeć można tu jedynie drogą wiodącą serpentynami, ponieważ jest ona otoczona wysokimi skalnymi ścianami. Miejsce jest zjawiskowe, warto się tu wybrać. Zupełnie inna jest plaża Xi, z charakterystyczną czerwoną barwą piasku.

Najpopularniejszymi turystycznymi miejscowościami są  Skala i Lassi. Skala, najbardziej na południe wysunięte miejsce Kefalonii to kurort oferujący piaszczysto-kamienistą plażę o długości około 4 km, której granice wytyczają sosny.  Są tu typowe greckie tawerny i bary, można zwiedzić pozostałości starego miasta czy ruiny willi rzymskiej znajdującej się w pobliżu, można zakupić pamiątkową ceramikę. Lassi to resort położony zaledwie ok 2 km od Argostoli. Na dwóch głównych plażach: Makris Yialos i Platis Yialos oraz kilku piaszczystych zatoczkach, można wykorzystać świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, a szczególnie nurkowania,

Najładniejszą wioską na wyspie jest wioska Fiscardo. To jedna z nielicznych miejscowości, gdzie podziwiać możemy XVII-wieczne weneckie domy, a słynny port przyciąga wielu bogatych turystów i celebrytów.

Przy okazji pobytu na Kefalonii warto też udać się na sąsiednią Itakę. Można się tam dostać promem z kefalońskiego miasta Sámi lub Fiskárdo, leżącego w północnej części wyspy. Itaka jest niewielką wyspą z górzystym krajobrazem poprzecinanym malowniczymi wąwozami, brak na niej plaż, pozostają zatem piesze wędrówki i kontakt z naturą.

Kto więc pragnie spędzać aktywnie urlop w otoczeniu pięknej przyrody, z malowniczymi zatokami i urokliwymi plażami, gdzie życie biegnie niespiesznie i bezstresowo, powinien wybrać Kefalonię, wspaniałą propozycją na wyjątkowe greckie wakacje.

Specjalista ds. turystyki