antalya – stolica riwiery tureckiej

Facebookgoogle_plusmail

Antalya jest największym miastem wybrzeża Morza Śródziemnego, znajduje się w południowo-zachodniej Turcji nad zatoką Antalya. Malowniczo położoną stolicę Riwiery Tureckiej zamieszkuje ok. 1 milion mieszkańców, a w trakcie sezonu turystycznego populacja miasta wzrasta nawet do dwóch milionów. Najpiękniejsza pogoda z bezchmurnym niebem i wysokimi temperaturami panuje w tym regionie Turcji od maja aż do połowy października, zatem w tym okresie najlepiej wybrać Antalyę na miejsce spędzenia urlopu. Kurort otoczony jest pasmem gór Taurus, które w wielu miejscach prawie pionowo pionowo schodzą do morza. Około 15 kilometrów od centrum miasta umiejscowiony jest międzynarodowy port lotniczy.

Miasto Antalya kusi bogactwem zabytków oraz olbrzymią ilością nowych hoteli, które w ostatnich latach zdominowały wschodnią część kurortu. Największa ich ilość znajduje się w dzielnicy Lara, słynącej z pięknej piaszczystej plaży, wiele jest tu także nowo powstałych restauracji, tawern i centrów handlowych. Skąpane w słońcu kąpieliska kuszą również miłośników sportów wodnych, panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu, a w miejscowych wypożyczalniach i szkółkach jest szeroki wybór sprzętów sportowych.

Właściciele tutejszych luksusowych hoteli zapewniają swoim gościom obsługę na najwyższym, światowym poziomie, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Baza noclegowa jest tu bardzo dobrze rozwinięta, dlatego nawet w wysokim sezonie nie musimy obawiać się o znalezienie wymarzonego obiektu do spędzania wymarzonych wakacji na Riwierze Tureckiej. Turyści także na pewno nie będą rozczarowani jedzeniem, tutejsi kucharze z dużą pieczołowitością przygotowują przysmaki miejscowej kuchni takie jak tradycyjny gyros czy musaka z kalafiora. Na deser warto wybrać bardzo popularną tu chałwę, czy baklawę.

Aktywniejsi turyści na pewno wybiorą się na wycieczkę do starego miasta. Na szczególną uwagę zasługuje tu Yivli Minare, czyli Żłobkowany Minaret, który wznosi się na wysokość 38 m. i stanowił część dawnego meczetu. Innymi wartymi odwiedzenia obiektami są port rzymski, Wieża Hidirlik oraz przede wszystkim słynny łuk triumfalny – Brama Hadriana. Podczas spacerów wąskimi, krętymi uliczkami, poczujemy wspaniały klimat tego starożytnego miasta. Antalya jest też dobrym punktem wypadowym na wycieczki do Aspendos, słynącego z jednego z najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich. Będąc tutaj warto również wybrać się do starożytnego Perge, w którym zachowały się ruiny rzymskiego miasta. Miłośników przyrody urzekną natomiast malownicze wodospady Kurşunlu i Duden, spodoba się im także wizyta w Antalya Aquarium, czyli ogromnym oceanarium, w którym można podziwiać piękno podwodnego świata.