Złote Piaski w Bułgarii, czyli szerokie, piaszczyste plaże nie tylko nad Bałtykiem

Facebookgoogle_plusmail

Wiele osób planując swój urlop staje przed trudnym dylematem: wczasy krajowe, czy zagraniczne? Wszystkie wady i zalety polskiego wybrzeża chyba są znane, wiadomo – wspaniałe piaszczyste plaże, brak bariery językowej, inhalacje z jodu, no i lody bambino nad Bałtykiem smakują najlepiej 🙂 Z drugiej strony mamy jednak wygórowane ceny oraz trudną do przewidzenia pogodę. Może więc jednak skusić się na zagranicę? Bułgaria również oferuje wypoczynek na szerokich piaszczystych plażach, pogoda jest bardziej przewidywalna, a ceny na miejscu nie tek wysokie jak choćby właśnie nad naszym morzem. Dziś postaram się nieco przybliżyć region Złotych Piasków w Bułgarii.
Zapraszam.

Region w którym znajdują się Złote Piaski leży w północno-wschodniej części Bułgarii u wybrzeży Morza Czarnego. Miasto jest drugim, największym kurortem bułgarskiego odcinka Morza Czarnego, i znajduje się około 20 km na północ od Warny. Najpiękniejsza pogoda z wysokimi temperaturami nierzadko przekraczającymi 30°C występuje od końcówki maja aż do połowy września, toteż główny sezon turystyczny trwa w tym właśnie czasie.

Szerokie, piaszczyste plaże oraz maleńkie zatoczki ze wspaniałymi widokami, bogactwo zabytków a także tradycyjne bułgarskie winnice to główne atrakcje regionu Złotych Piasków. Baza noclegowa jest doskonale rozwinięta, hotele zróżnicowane są pod względem standardu jak i ceny, tak aby każdy z wypoczywających tu turystów mógł wybrać dla siebie odpowiedni obiekt na spędzenie niezapomnianych wakacji. Wczasowicze w Złotych Piaskach znajdą zarówno miejsca spokojnego wypoczynku nad niesamowitym Morzem Czarnym, ale zadowoleni będą także miłośnicy dobrej zabawy i rozrywki, gdyż wybrzeże pełne jest restauracji, pubów czy dyskotek.

Największym i najchętniej odwiedzanym miastem regionu są Złote Piaski, kurort posiada mnóstwo hoteli o wysokim standardzie. W Złotych Piaskach mamy przepiękną, otoczoną malowniczymi lasami przeszło 3-kilometrową plażę, która została odznaczona prestiżową nagrodą Blue Flag jako że jest jedną z najczystszych w Europie. Na miłośników sportów wodnych czekają tu skutery wodne, a także świetne warunki do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa i innych sportów wodnych. W pobliżu znajduje się także duży park wodny Aquapolis oraz kompleksy balneologiczne, które proponują kąpiele w basenach termalnych. W trakcie sezonu organizowane są liczne imprezy kulturalne jak m in. Festiwal Muzyki Folkowej, koncerty jazzowe, czy też festiwal piwa. Złote Piaski to także raj dla amatorów nocnego życia, duża ilość dyskotek i pubów gwarantuje zabawę do białego rana. Miasto jest też doskonałą bazą wypadową do wybrania się na wycieczkę do Warny, kurortu Św. Konstantyn, czy urokliwej miejscowości Kranevo. Wczasy w Złotych Piaskach są zatem świetnym wyborem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i wypadów w gronie przyjaciół czy też romantycznych wyjazdów we dwoje.

Inną, chętnie odwiedzaną miejscowością regionu jest Św. Konstantyn, który oddalony jest o ok. 10 km na północ od Warny. Jest to nieco mniejszy i spokojniejszy kurort niż sąsiednie Złote Piaski. Tutaj wczasowiczów urzeknie czysta, pokryta jasnym, drobnoziarnistym piaskiem plaża, a także szeroka gama sportów wodnych. Wodnemu szaleństwu można się oddać także w wielu basenach, także tych termalnych, gdyż Św. Konstantyn jest miejscowością uzdrowiskową. Mimo spokojniejszego charakteru, miasto posiada świetną bazę hotelową jak i liczne restauracje, bary czy dyskoteki.

Będąc na wakacjach w Złotych Piaskach warto wybrać się do Warny, czyli morskiej stolicy Bułgarii i zarazem największego miasta na wybrzeżu. Warte zobaczenia są tu port, muzeum archeologiczne z imponującą kolekcją ozdób ze złota, a także pozostałości rzymskich budowli, fundamenty starożytnych bazylik oraz fortyfikacji bizantyjskich. Innym miejscem szczególnie polecanym przy wyborze lokalnych wycieczek jest wyjątkowy, wykuty w skale średniowieczny Monastyr Aładża, który urzeka kolorowymi malowidłami ściennymi przedstawiającymi życie mnichów a także bielą skał, która kontrastuje z soczystą zielenią roślinności.