Wyspy Jońskie – raj na zachodzie Grecji

Facebookgoogle_plusmail

Jeśli jeszcze nie macie pomysłu na urlop, zapraszam dzisiaj na krótką wycieczkę po Wyspach Jońskich. Jest to archipelag na Morzu Jońskim rozciągnięty wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji i częściowo Albanii.

W skład archipelagu wchodzą bardziej znane Korfu, Zakynthos oraz mniej znane Kefalonia, Itaka, Lefkada, Kitira i Paksos. Archipelag tworzą też malutkie wysepki u zachodnich wybrzeży Grecji, m.in. Kalamos, Kastos, Skorpios, Antipaksos, Meganisi, Pandikonisi oraz te położone u południowo-wschodnich wybrzeży Peloponezu jak Andikithira i Elafonisos.

W tym sezonie wakacyjnym organizatorzy w Polsce proponują przelotu czarterowe jak co roku, od kilku już ładnych lat na Zakynthos i Korfu. Dodatkowo możemy z Polski czarterem polecieć na Kefalonię i Lefkadę. Wyspa Itaka jest do zwiedzenia w trakcie rejsu po Morzu Jońskim proponowanym przez kilku touroperatorów.

Poniżej charakterystyka tych mniej znanych wysp z archipelagu Jońskiego. Może któraś z nich stanie się Państwa wymarzonym miejscem na najbliższy urlop.

ITAKA

Urokliwe piękno antycznej Grecji zaklęte na tej niewielkiej wyspie sprawia, że jest ona idealnym miejscem na relaksujące wakacje z dala od gwaru masowej turystyki.

Położona jest w bliskiej odległości od Kefalonii. Można się tam dostać promem z kefalońskiego miasta Fiskárdo, leżącego w północnej części wyspy. Ta niewielka wysepka, zajmująca zaledwie 96 km² tchnie spokojem i ciszą. Krajobraz jest górzysty, poprzecinany malowniczymi wąwozami. Mieszkańcy wyspy zajmują się rolnictwem, uprawą oliwek i winorośli oraz pasterstwem.

Legendarna wyspa Odyseusza stanowiąca przez wieki ważny symbol literacki jest paradoksalnie nieodkryty jeszcze zakątek Grecji.

Itaka to zaciszne plaże , malownicze zatoczki otoczone przez barwne od bujnej roślinności góry i krystalicznie czyste, turkusowe wody Morza Jońskiego. Niekomercyjny klimat wyspy tworzą także jej mieszkańcy – przyjaźni i rozmowni, żyją bez pośpiechu. Nieliczni turyści mogą doświadczyć ich otwartości . Nierzadko zdarza się, że zapraszają nieznajomych na kawę do swoich ogródków.

To co również przyciąga turystów, to z pewnością miejsca związane z historią Odyseusza, legendarnego króla Itaki, panującego tutaj w XII wieku p.n.e., opisywanego przez Homera.

Jednym z owych miejsc jest Źródło Aretuzy, położone w południowo wschodniej części wyspy, w pobliżu stolicy Vathí. Z miasta można udać się tam pieszo. Według Homera, do Źródła Aretuzy przybył napoić stado świń wierny sługa Odysa – Eumajos, zanim odnalazł swego pana. Niedaleko znajduje się również Grota Eumajosa.

Warta odwiedzenia jest również stolica wyspy Vathí, która została odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1953 roku. Można pospacerować po mieście lub odwiedzić któreś z tutejszych muzeów. W pobliżu znajdują się dwie plaże: Déksa i Loútsa, nieco dalej w Skínos i Sarakíniko.

Nieodkryte piękno Itaki to doskonały wybór dla tych, którzy pragną odpocząć z dala od dużych  kurortów wypoczynkowych. Jeżeli poszukujesz małego kameralnego hotelu z typowym greckim klimatem, chcesz posmakować prawdziwej greckiej kuchni z dala od komercyjnej oferty – Itaka będzie idealnym miejscem.

LEFKADA

Piękna wyspa na Morzu Jońskim, w zachodniej części Grecji, połączona z lądem długą groblą i mostem. Jej główne miasto to Lefkada, na północy, ok. 20 km od lotniska Aktion (PVK). Wyspa ma tylko 35 na 15 km, przeważają tu tereny górzyste, a najwyższy punkt Stavrota (1158 m n.p.m.) leży prawie na jej środku. Na wschodnim wybrzeżu leżą niewielkie miejscowości wypoczynkowe: Ligia, Nikiana, Perigiali oraz Nidri – największy resort na wyspie, z widokiem na Scorpios, kiedyś własność Aristotelesa Onassisa.

Na pierwszy rzut oka Lefkada nie jest szczególnie atrakcyjna. Biel skał (lefkós znaczy biały) brutalnie odsłaniają roboty drogowe i prace w kamieniołomach, zaś najwyższe wzgórza są zupełnie nagie. Z powodu bagien i sztucznych zbiorników na wschodnim wybrzeżu komary stają się latem dość poważnym problemem. Z drugiej jednak strony wyspa jest żyzna i zielona, rosną tu cyprysy, drzewa oliwne i winorośl. Życie w górskich osadach prawie się nie zmieniło, starsze kobiety wciąż noszą tradycyjne stroje: dwie spódnice (jedna marszczona z tyłu), ciemne chustki na głowie i sztywne gorsety. Na zachodnim wybrzeżu kryją się najwspanialsze plaże na Wyspach Jońskich.

Na samym południu i jednocześnie najdalej wysuniętym w morze krańcu wyspy Cape Dukato, gdzie stok powoli ginie w falach wody, prowadząc do legendarnego Królestwa Węży, stała świątynia Apolla. Stąd antyczna poetka Safona skoczyła w otchłań morską.

Idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu, piękne plaże, nieskażona przyroda i autentyczny charakter: Lefkada ma wszystko na wymarzone greckie wakacje.

KEFALONIA

Kefalonia to piękna i mało jeszcze znana wyspa grecka – największa w archipelagu Wysp Jońskich. Nazywana jest „najpilniej strzeżoną grecką tajemnicą”, ponieważ stanowczo opiera się masowej turystyce.

Kilka hoteli, sklepów z pamiątkami, puste i jednoczęście najpiękniejsze europejskie plaże i prawdziwe greckie życie. Tutaj Grecy z krwi i kości nikogo nie udają, bo nie mają przed kim.

Kefalonia posiada bogatą historię i dlatego można tu znaleźć pozostałości różnych kultur. Tą słoneczna wyspą po antycznych Grekach i Rzymianach władali Normanowie, Turcy, Wenecjanie – wszyscy odcisnęli tutaj swoje niezatarte piętno, niestety prawie wszystkie budynki uległy zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1953 r., a przecież to właśnie arcydzieła weneckiej architektury wnosiły powiew elegancji w ten surowy, górski krajobraz.

Wyspa ma wiele do zaoferowania, przede wszystkim wspaniałe plaże, piękne zatoczki z błękitnym morzem, tradycyjne wioski, smaczne jedzenie, niepowtarzalne krajobrazy i wiele możliwości wycieczek. Słynie również z uprawy winorośli i produkowanego tu przepysznego białego i czerwonego wina. Idealna na rodzinny wypoczynek.

Nie pozostaje nic innego, jak obrać kierunek, zarezerwować urlop i pobyt na jednej z wysp Archipelagu Jońskiego i wyruszyć po wakacje marzeń.

Zapraszamy do naszego biura – spełniamy marzenia. Tak jak lubisz!

Specjalista ds. turystyki